Sivu 1/1

Voiko PSA 110 HDi "karata"

Lähetetty: 07.03.2015 10:47
Kirjoittaja eju
Sammuuko tämä diesel avaimesta, jos sattuu käymään niin, että "karkaa". Varmistuksena voisi tietenkin ottaa huohotinkanavan irti turbon sisäänmenosta.
Tässähän on taustalla se, että dieseli alkaa jostain syystä syöttämään öljyä huohotinputken kautta.

Re: Voiko PSA 110 HDi "karata"

Lähetetty: 07.03.2015 13:03
Kirjoittaja olli__o
ei taida olla mitään dieseliä, jossa avaimella kääntämällä saisi sammutettua run-away tilassa. Jos kone alkaa käymään moottoriöljyllä ainoat tavat sammuttaa lienee: tukkia ilmansaanti jollain (täytynee purkaa jo valmiiksi, että imuputki on hyvin käsillä ja siihen sopiva lätkä myös esillä) tai korvata ilma jollain palamattomalla=suihkuttaa hiilidioksidisammuttimella ilmanottoon. (käsittääkseni iso vaihde+jarru ja kytkimen nostokaan ei ole luotettava, oliskohan kytkimen kestosta kiinni?)

Huohottimen poistokaan ei muuten auta aina, jos vikana on turbon sisäinen öljyvuoto (mutta se ei liene niin yleinen ilmapuolelle) ja viasta riippuen voi öljyä olla jo riittävästi jemmassa välijäähdyttimessä.