Sivu 1/1

Alkon katkerovalikoima ja ulkomailta tilaamisesta

Lähetetty: 14.03.2015 21:29
Kirjoittaja Huikko
Kas niin kävi tänään että hermohan siinä meni kun kyselin Alkosta erilaisia katkeroita mitä olisi tyrkyllä. Oli Jägermeisteria ja jotain kotimaista vitsiä.
Vuosien saatossa kaappiin kertyneet likööri- ja katkeropullot osoittivat vähenemisen merkkejä. Vain yksi pikkupullo unicumia oli enää jäljellä. Mitä mä nyt sitten ruuan päälle nappaan? Jägeriä ei tehnyt yhtään mieli.

Kävelin Internetiin ja löysin Beowein-nimisen nettiputkan http://beowein.eshop.t-online.de/epages ... da50ed3ac/?

Sieltä löytyikin täydennystä Schwarzhogiin ja monta muutakin mielenkiintoista yrtiilikööriä ja katkeroa.
Nyt odotellaan sitten kirjettä tullista vai mitä seuraavaksi tapahtuu?

Re: Alkon katkerovalikoima ja ulkomailta tilaamisesta

Lähetetty: 18.03.2015 19:33
Kirjoittaja Vehvis
Viskiporukalla ollaan tilattu tislaamoilta mannereurooppalaisen välikäden kautta muutaman kymmenen pullon eriä. Ei ole yksikään lähetys jäänyt tullin haaviin. Jokainen lähetys on tullut perille ilman tulli olisi edes avannut pakkauksia.

Re: Alkon katkerovalikoima ja ulkomailta tilaamisesta

Lähetetty: 19.03.2015 13:43
Kirjoittaja tuomira3
Kaksi kertaa olen saksasta tilannut viinejä kotiovelle toimitettavaksi. Eka erä oli ok, mutta toisen erän tulli oli repinyt auki. Maksoin tullille verot, ei se viinissä paljon ollut, kohtuuhintaiseksi tämäkin erä tuli. Kyllähän tuon alkon monopolin voisi jo purkaa, ei se ole enää tätä maailmaa

Re: Alkon katkerovalikoima ja ulkomailta tilaamisesta

Lähetetty: 24.03.2015 04:43
Kirjoittaja Huikko
Tänään tuli lähetys. Kaikki ehjiä ja pari shottilasia kaupantekijäisinä. Saksalaisen jämptisti pakattu. Lähetyspaikalta suomeen tuli päivässä. Posti hali pakettia sitten loppuajan. Pakettia ei ollut avattu.