mitä muuta kannattaa vaihtaa jakohihnan yhteydessä

Vika vai ominaisuus?
Avatar
black_van
Viestit: 3152
Liittynyt: 01.02.2009 15:55
Paikkakunta: Nummela

mitä muuta kannattaa vaihtaa jakohihnan yhteydessä

Viesti Kirjoittaja black_van »

Elikkä td xantia lähtee hihnanvaihtoon ensi pe. 101tkm jo ajeltu nykyisellä (vaihtoväli 100tkm) Vaihdetaan siis jakohihnapaketti+vesipumppu. Mitä muuta kannattaa laittaa uutta samalla? eikös se nokka-akselin stefa vaihdu samalla työllä ja sitten se alapuolinen myös?
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Avatar
eskere
Viestit: 2220
Liittynyt: 02.02.2009 00:17
Paikkakunta: Laukaa

Re: mitä muuta kannattaa vaihtaa jakohihnan yhteydessä

Viesti Kirjoittaja eskere »

En nyt lähde ketään neuvomaan tässä asiassa, mutta omat kokemukseni ovat seuraavanlaiset:
hihnanvaihdon yhteydessä vaihdan vain hammashihnan, en muita osia jos en havaitse mitään poikkeavaa. :shock:

Miljoonan Citroen-ajokilometrikokemuksen :D aikana ei ole tarvinnut hihnanvaihdon välillä tehdä kuin kaksi korjausta; vesipumppu piti kerran vaihtaa beksissä, samoin syöttöpumpun stefa piti uusia keskellä remminvaihtoväliä :x Muuten olen vaihtanut vain tarpeellisen.

Tässä on tietysti sattumalla myös melkoinen osuus, vaikeahan on aivan varmasti sanoa kuinka kauan joku osa vielä toimii. :?:
Kiristimen rullien kunnon tietää niitä pyörittelemällä, kahisevat väljät rullat menevät vaihtoon. Vesipumppu kestää yleensä yli 200tkm, joten sen voi vaihtaa vain joka toisella hihnanvaihtokerralla. Nokka-akselin- ja kampiakselin stefat jos ovat kuivat, niin niiden vaihto joka kerralla voi olla turhaa.

Tällä menetelmällä olen säästänyt tukun euroja ja palan luontoa. :P

Tietysti myös sillä on merkitystä kuinka paljon aikoo ko. ajoneuvolla ajaa. Vanhat käyttöautot vaihtuvat yleensä muutaman vuoden välein, jolloin "täydellisen hihnanvaihdon" sijoituksesta menee osa "hukkaan". :?
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Avatar
Palloidiootti
Viestit: 644
Liittynyt: 01.02.2009 13:42
Paikkakunta: Vaasa

Re: mitä muuta kannattaa vaihtaa jakohihnan yhteydessä

Viesti Kirjoittaja Palloidiootti »

Vesipumppua tosiaan ei ole pakko vaihtaa jos sen kolmisenkymppiä haluaa säästää, mutta sen kunto kannattaa siinä tapauksessa todellakin tarkastaa, kestävyydestä kun ei mitään takuita ole ja se vuoto ei välttämättä ole ihan ilmainen yllätys.
1991 XM 24V, 1964 Peugeot 404 SL
Avatar
Croisette
Viestit: 2006
Liittynyt: 01.02.2009 13:52
Paikkakunta: Tampere

Re: mitä muuta kannattaa vaihtaa jakohihnan yhteydessä

Viesti Kirjoittaja Croisette »

Stefoja ei ainakaan kannata vaihtaa varmuuden vuoksi, jos eivät ole kosteita öljystä, tuloksena voi olla vaan pahempi öölivuoto, ainakin jos käyttää tarvikestefoja.
Avatar
Cikatti
Viestit: 5855
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Tuusula

Re: mitä muuta kannattaa vaihtaa jakohihnan yhteydessä

Viesti Kirjoittaja Cikatti »

Toi rullien vaihto tosiaan on aika ouverkilliä. En edes muista että olisin omissa autoissani niitä koskaan vaihtanut paitsi jos kahinaa ollut mutta kahinaa tasi viimeksi olla Geesun rullissa 15 vuotta sitten koska Geesun rullat joutuu ikävästi olemaan koneen etupuolella ottamassa suolasumua vastaan. Niin, nykyäänhän kukaan ei aja Geesua talvella.
Pihassa on yksi koe-elukka jonka nokkaremmi on 95 000 km overdue, saas nähän kuis käy. Tuskin mitenkään.

Stefat jos vaihtaa niin kandee hommata ne sellaiset jossa on sellainen hupa mikroturbiini reuna huulessa, se ajaa paskan pois joka siis yleensä syö ja kuluttaa stefan ulkopuolelta käsin. Himputti kun löytäs kuvan jostain....
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Vastaa Viestiin