Sivu 1/2
Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 20:42
Kirjoittaja jotunen
Eilen illalla pojan kanssa turussa tallink-siljan terminaalissa,ovet aukesi laivaan,ja jonossa ollessamme tunsin käden käyvän perstaskullani,käännyin heti ja näin lompsani mustan miehen kädessä.Nappasin tätä nigerian kansalaista saadakseni lompsani takaisin.Lopputulos=minulta ja pojalta kiellettiin laivaan meno.Tämä rullahuuli sai sai jatkaa matkaansa..Ja mulle tulee joku rasistisyyte
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 20:49
Kirjoittaja TRD Turbo
Sitä se on olla syrjittynä omassa kotimaassa Suomessa.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 20:54
Kirjoittaja TRD Turbo
Tuo kannattaa laittaa julkiseksi tapaukseksi että ei kävisi enempää tälläisia tapauksia.
Kannattaa ottaa vaikka
http://mvlehti.net/ yhteyttä jotta tapaus saa julkisuutta.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 21:05
Kirjoittaja Natero
Lompakko perstaskussa julkisella paikalla? Hullu tai humalainen pitää olla, jos pitää lompakkoa takataskussa julkisella paikalla. Ilmeisesti tarkoitus on vain provosoida persumielisiä kommentoimaan... Vielä voisi petrata laittamalla college-paidan housun sisään. Voihan Matti sentään.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 21:08
Kirjoittaja r_a_n_u
Natero kirjoitti:Lompakko perstaskussa julkisella paikalla? Hullu vai humalainen?
Mä nyt tuosta jotusen kirjoituksesta ymmärsin, että se oli hänen oma lompakkonsa.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 21:16
Kirjoittaja Natero
Haihoohaihoo ja joopajoopajoo; kiälipoliisi tulee ja tappaa, vaikka kukaan ei kuuntele appaa. yhdyssana on yhdyssana sopii pilkuttajille.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 21:57
Kirjoittaja idefix
Mun täytyy sanoa, että olen ihmetellyt jo viimeiset 40 vuotta Suomalaista tapaa roikottaa lompsaa persetaskussa. Ei siihen välttämättä nigerian ihmettä tarvita kun lompsa katoaa, humalainen somali suomalainen riittää.Mun täytyy sanoa että olen kyllä rasisti mutta en välttämättä ymmärrä että syyllistetään neekeriä, kyllä se Porvoon pentti on yhtä potenttiaalinen rosvo.
Onneksi matka tyssäsi jo alku metreillä, sillä jos Suomalainen poro pääsee tallinnaan asti, niin voi sattua vielä ikävämpiä juttuja

Nieger yes

suomalainen poro njet.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 22:24
Kirjoittaja kaselin
Nigeria rulettaa voi vittu en ikinä astu Tallinkin purkkiin palvelu perseestä muutenkin, kerta oli liikaa takavuosina.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 22:41
Kirjoittaja citroen for ever
Natero kirjoitti:Lompakko perstaskussa julkisella paikalla? Hullu tai humalainen pitää olla, jos pitää lompakkoa takataskussa julkisella paikalla. Ilmeisesti tarkoitus on vain provosoida persumielisiä kommentoimaan... Vielä voisi petrata laittamalla college-paidan housun sisään. Voihan Matti sentään.
Komppaan edellistä, appiukolta katos ratikassa matkalla terminaaliin lompakko perstaskusta, nostettiin hirvee metakka, kuski tilas poliisit seuraavalle pysäkille (terminaali). Hetkeä ennen pysäkkiä joku pikkupoika löysi lompakon lattialta ihan eri päästä vaunua kuin missä me oltiin. Pysäkillä oli poliisi vastassa, mutta kuski leväytti ovet auki ja kaksi tummahiuksista miestä livahti heti ovista ja lähti juokseen. Appiukolta katos onneks vaan käteiset (120€) ei kortit eikä muukaan tärkeä. Eipähän muuten enää pidä lompakkoa perstaskussa. Itse en koskaan ole oppinut tuota suomalaimiehistä tapaa kantaa lompakkoa. Yuon takia muuten keski- ja eteläeurooppalaisilla on pikkutakit.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 23:05
Kirjoittaja Aakku
Olisiko näistä jutuista ymmärrettävä, että lompakkoa perstaskussa pitävä on rikollinen, mutta ei se taskuvaras?
Minusta se on ihan sama vaikka se lompsa makaisi yksin baarin pöydällä. Ei se siitä kenenkään muun omistukseksi muutu.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 10.04.2015 23:24
Kirjoittaja idefix
Mä olen aina luullut, että nuo eurooppalaiset pukeutuu meitä tuulipukuhemmoja paremmin siksi, että ne ovat sivistyneempiä niissä pikkutakeissaan. Totuus onkin että he estävät lompsa varkauksia pukeutumisellaan.
Ei muuta kuin huomenna haplahalliin puku ostoksille

Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 03:39
Kirjoittaja ds-jekkeri
Minusta tämä ei ole mikään provo, kuulostaa todelta. Minun täysi myötätuntoni tapahtuneen johdosta. Tämä on arkipäivää Suomessa, tietyt kansaryhmät ovat "koskemattomia".
Miten nyt sitten tulisi toimia? Laivaan pääsy on jo evätty, se saatko siitä korvauksia riippuu miten tämän jutun lakiopillinen tutkintapuoli etenee.
Jos tulee syyte rasismista tai pahoinpitelystä, ensin sulla ja pojallasi pitää olla oma päivänselvä kertomus mitä tapahtui. Missään tapauksessahan tuossa ei ollut tarkoitus pahoinpidellä ketään, vain vaistomainen reaktio saada lompakko pois vieraan kädestä joka sen selkeästi oli takataskustasi ottanut. Värillä ei ollut mitään väliä, vasta tapahtuman jo tapahduttua huomasit että kyseessä oli yön timo.
Olit varmasti tapahtuneesta sen verran häkeltynyt että et älynnyt ottaa ketään silminnäkijää tapahtumapaikalta kiinni, siis yhteystietoja. Nyt pitää saada mediaan selkeä tieto että haetaan silminnäkijää joka voi kertoa mitä todella tapahtui. Sinun ja poikasi todistusta tullaan kohtelemaan "epäluotettavana", niin myös kantajan todistusta. Tosin rasismisyytteessä kantajahan on valtio eli kunta.
Kannattaa konsultoida lakimiestä joka on tällaisiin tapahtumiin perehtynyt. Tästä tulee ilman muuta näyttökysymys. Asiassa on myös valitettavasti se mutta, että jos valtio tai rahaton kantaja sinut haastaa, on valtiolle taloudellista että sinä häviät keissin, ja näin myös usein tapahtuu. Tämä on julkinen salaisuus jonka monet "rahattomien haastajien" pahoinpitelykeisseissä heppoisin todistein korvauksien ja oikeuskulujen maksajiksi tuomitut ovat katkerasti Suomessa kokeneet.
Joka tapauksessa oma puolesi tarinasta tulee nyt saada ulos sellaisissa medioissa ja paikoissa jotka sen suostuvat julkaisemaan. Muuten sinua tullaan viemään kuin pässiä narussa. Kokeile myös ottaa yhteyttä poliitikkoihin jotka voisivat olla tälle tapaukselle myötämielisiä, esim Jussi H ja kumppanit. Ei se ota jos ei annakaan. Tosin hekään eivät tähän tod.näk. uskalla koskea ellei näyttöä ole ettet muuten vaan hutassut yön timoa turpaan.
Pahoittelut tästä negatiivisuudesta mutta yritän antaa mahdollisimman realistisen kuvan mitä voi olla edessä.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 03:49
Kirjoittaja mister
TRD Turbo kirjoitti:Tuo kannattaa laittaa julkiseksi tapaukseksi että ei kävisi enempää tälläisia tapauksia.
Kannattaa ottaa vaikka
http://mvlehti.net/ yhteyttä jotta tapaus saa julkisuutta.
Komppaan, tuo Mv-lehti saa porukan kiinnostumaan. Miksiköhän vaihtoivat nimen, Mitä Vittua oli hauska

Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 08:10
Kirjoittaja 2cvkimmo
idefix kirjoitti:Onneksi matka tyssäsi jo alku metreillä, sillä jos Suomalainen poro pääsee tallinnaan asti, niin voi sattua vielä ikävämpiä juttuja

Nieger yes

suomalainen poro njet.
Turust ei laiva mene Tallinnaan.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 10:48
Kirjoittaja idefix
2cvkimmo kirjoitti:
Turust ei laiva mene Tallinnaan.
Ai jaa, ei vai !

Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 11:34
Kirjoittaja Xari
Pidän perstaskussa mut vain paikoissa jossa on rehellisiä ihmisiä, mut tää kansainvälistyminen on tätä, lisää vaan "työperäistä" maahanmuuttoa

Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 12:29
Kirjoittaja xanpoke
Ei saisi kansainvälisten sääntöjen mukaan lähettiä/viestintuojaa teilata. Musta herrasmieshän oli tuomassa jollekin
onnelliselle suomalaiselle jättiperintöä, 20 miljoonaa Englannin puntaa. Luovutettuaan rahat hän huomasi, ettei itselle
jäänyt varoja paluumatkaan. Ja sinä viheliäinen citroenharrastaja vetäiset lähettiä turpaan hänen yrittäessään
kartuttaa matkakassaansa kotopuolessa opitulla keinolla. Hyi,hyi jotunen sinua!

Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 13:34
Kirjoittaja Säxä77
Tuollainen ajattelu, että kaiken saa varastaa mikä helposti lähtee, ja keskeisintä on rikollisen eikä uhrin oikeudet, on hävittämässä yhteiskuntaa koossa pitävän luottamuksen. Kukaan ei enää uskalla auttaa tuntematonta, kun pelkää että siitä tulee vain harmia. Moni yhteinen hyvä (esim. yleisöpuhelimet jne.) on jouduttu purkamaan pois kun vandaaleille ei saada sellaisia rangaistuksia että ne tehoavat.
Ja nykyään jos valkoisen ja jonkin etnisen vähemmistön välillä jokin asia ei mene sen vähemmistön edustajan mielen mukaan, aina syytetään valkoista rasismista, vaikka olisi kyse terveestä ennakkoluulosta. Kuten siinä kun Ylen tutkimuksessa juuri kukaan ei lainannut mustalaiselle kännykkää. Kuka ylipäätään lainaa kännykkää tuntemattomalle? Naapurille voi korkeintaan lainata, jos hän on lukinnut itsensä ulos asunnostaan.
Pitäisiköhän autokauppiaidenkin alkaa nostaa syrjintäsyytöksiä eri suuntaan? Onhan se väärin kun ihmisiä pelotellaan erilaisilla tilastoilla ja kuulopuheilla ostamaan vähempivikaisia autoja, vaikka joka merkissä on maanantai- ja muiden päivien kappaleita. Ministeritkään eivät voisi luottaa Mersujen kyytiin, vaan jonain päivinä pitäisi tyytyä kiintiö-Ladojen yms. rutinoffien kyytiin. Matkustaminen olisi epämukavampaa ja katkeaisi useammin vikaan, mutta hei, se olisi tasa-arvoista.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 13:36
Kirjoittaja Jeth

Tuollasta käyttänyt edellisessä iPhonessa ja nykyisessä Sonyssä, ei tartte pelätä mihin se lompsa lentää pers taskusta
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 15:13
Kirjoittaja ealab
Siinä mitään pelkäämistä, samalla tavalla se lentää pers ja taskusta, kuin lompakkokin. Jos pers ja taskussa sitä pitää.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 17:20
Kirjoittaja kaselin
Toi puhe elin on aika herkillä tuolla perstaskussa

Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 17:58
Kirjoittaja Jeth
Emmä sitä persustas pidäkkään

Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 18:08
Kirjoittaja kaselin
Kyl mää sen tiäsin joku ei

Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 20:01
Kirjoittaja Pete H
Ylivoimaisesti yleisin varastettava, känny.
Re: Voi per""le sentään!
Lähetetty: 11.04.2015 21:18
Kirjoittaja Croisette
Suomessa lompsa on yleensä perstaskussa, mutta kun poistun Suomen ulkopuolelle, niin lompakkokin vaihtaa paikkaa

.