Sivu 1/1
Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 11:21
Kirjoittaja rundvik
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 11:44
Kirjoittaja kokemjne
toivottavasti mennään Japanin tavoille tuossakin asiassa.
juuri tuli dokumenttia Japanilaisista kerrostaloista , joihin eläimillä ei ole asiaa. menetelmä on TÄYSIN oikea . ei ole mitään järkeä hommata jotakin räkytintä terrorisoimaan koko taloa ja vielä naapureitakin.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 12:38
Kirjoittaja HiTec
No johan noita on mm. seniori-talojakin, joihin ei alle 65v ole asiaa. Ja lomamatkoissakin löytyy adults only, jonne taas lapsiperheillä ei ole mitään asiaa, jne. Eli kyllä näitä "syrjiviä" / "valikoivia" vaihtoehtoja on markkinoille tulossa, ehkä se on osa tätä nykyaikaa
Mutta mitä tulee koiraan kerrostalossa, niin en voi tuota kyllä suositella - ja nyt ajattelen asiaa sen koiran kantilta. Koirille 3 kpl on about minimi, joka takaa koiran henkisen hyvinvoinnin kaltaistensa parissa. Tuossa ne pääsevät jo opettelemaan myös pientä lauma-käytöstä, sillä laumaeläinhän koira on. Ja kukaan muu kun ei puhu "koiraa" yhtä hyvin kuin toinen koira

Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 13:51
Kirjoittaja kaselin
On se kommeeta vasikan kokonen koira tai kolme yksiössä, voishan ne viinaörveltäjätkin kieltää asunnoissa ja lomamatkoilla. Engelsmannit on pahimpia lomapaikoissa.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 16:08
Kirjoittaja sitikkaporo
No, koiria (ja varsinnii koiranomistajia) on moneen lähtöön. Voi olla monesti niinkin, että se kerrostaloyksiössä asuva koira elää virikkeellisempää eloa (saa enemmän lenkitystä ym) kuin ok-talon pihassa kytkettynä oleva koiruus. Haukkuminen on monasti rotusidonnainen (ja tämä ei ollut perussuomalainen kannanotto), en veisi meidän seefferiä kerrostaloon vahtimaan ja ilmoittamaan isäntäväelle jokaisesta rappukäytävässä kulkijasta. Sen sijaan vaikkapa noutaja menee varsin mainiosti, eivät juurikaan hauku. Pienet rodut monasti pahimpia räksyttämään.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 19:14
Kirjoittaja kaselin
Niinpä toisilla minipossut ja minihevoset sopiihan ne eivät hauku

Lähetetty: 13.05.2015 19:44
Kirjoittaja rundvik
Minulla on kaksi koiraa.
Samojedini joka aamuisin rakastaa varpaiden nuolemista on usein koirien facebookissa ja haukkuu parvekkeella kaikkiin ilmansuuntiin.Jostain kaukaa sille vastaa aina eräs schefferi myös haukkumalla.Semmarit haukkuvat nonstoppia, kun niillä tulee tarve mennä ulos tai on nälkä.Se haukkuu myös, kun tulee vieraita.Häntä heiluu silloin aika vinhaan.Se taitaa olla luontaista kaikille pystykorville.
Toisesta koirasta vain sen verran .... ei nuole varpaita.
https://www.youtube.com/watch?v=l0gRYSGC1MkLinkissä on samojedi
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 20:31
Kirjoittaja olli__o
kai kaikenlainen jatkuva melu, johon ei voi itse vaikuttaa, alkaa aika pian ärsyttää. Ihan kokoajan räksyttävää piskiä minä en siedä ulkona omakoti/rivitaloissakaan - nauti siinä sitten oman pihan rauhasta ja kesän auringosta

Kaverin naapuriin (vielä jonkun matkan päähän vaikka naapuritalo olikin) muutti perhe joka piti kahta koiraa päivät jonkinmoisessa juoksuhäkissä, jossa ne aloittivat räksytyksen heti kun perhe lähti töihin ja lopettivat illalla kun pariskunta tuli takaisiin. Omistajat uskoivat naiivisti että haukkuvat hetken lähteissä ja tullessa, mutta onneksi olivat asiallisia koiranomistajia ja uskoivat ja tekivätkin jotain kun kaikki naapurit tästä jonkun aikaa valittivat.
No en ole koiraihmisiä, muutenkin eri ihmisiä viehättävät erilaiset asiat - toiselle ihana linnun aamuvisertely on epämiellyttävää aamuöistä lintujen karjumista - eikä siihen taida edes auttaa sanominen

Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 21:28
Kirjoittaja ealab
On ainakin yksi koirarotu, joka ei turhia hauku, ei muutenkaan. Borzoi. Niitä on meillä ollut 4. Tietämättömiä ovat ihmiset siitä, miten hyviä ja siistejä perhekoiria borzoit ovat.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 21:40
Kirjoittaja r_a_n_u
rundvik kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/asuminen/2015051319675388_an.shtml
Linkissä on koira-asiaa.
Kun tästä asiasta viestiketjun aloitit, niin oletko sitä mieltä että kaikenlainen koiran haukunta on hyväksyttävää?
Esim.
Vanhempani asuivat omakotitaloalueella. Naapurilla oli koira-aitaus rajan pinnassa. Matkaa vanhuksieni talon makuuhuoneeseen alle 10 m. Ja se naapurin koira räksytti. Se räksytti aamulla varhain. Se räksytti illalla myöhään. Päivällä ja yöllä. Se räksytti viikkoja, kuukausia, useita vuosia. Siinä samassa aitauksessa. Ei se tietenkään koko aikaa räksyttänyt, mutta paljon.
Mitä se koira räksytti? Se räksytti ilmeisesti ikäväänsä. Toimettomuuttaan. Sitä, kun se oli vangittu siihen noin 4m x 4m aitaukseen. Koira sinänsä oli oikein ystävällinen ja iloinen, kun sitä meni sinne naapurin pihanpuolelta tervehtimään. Ja ihan hyvin sitä koiraa hoidettiin muuten, mutta miksi sellaisten ihmisten pitää ottaa koira siihen piha-aitaukseen ikävissään räksyttämään?
Oletan, tai oikeastaan tiedän, että sellaisia koiranrääkkääjiä on paljon.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 13.05.2015 21:43
Kirjoittaja vibes
Mua v*tuttaa suuresti kun vähän matkan päässä asuva "hullu" perhe (ovat tehneet kaikenlaista jännää, siksi nimitys) on hommannut jonkun bordercollien näköisen piskin pihalleen ja se räkyttää täyttäpäätä joka kerta kun siitä kulkee oman koeran kanssa ohi. Yks kerta siinä sattui olemaan perheen äiti pihalla ja se vaan huusi sieltä, ettei saa koiraansa millään hiljaiseksi. Kiva sitten.
Voin vaan kuvitella kuinka paljon niiden naapureita ottaa päähän, tollaset tapaukset on just niitä miksi teiden varsilta löytyy myrkytettyjä lihapullia.
Lähetetty: 14.05.2015 07:59
Kirjoittaja rundvik
Loppu haukkumiselle
Minun haukkuvalle 4-vuotiaalle joka tottunut rivari elämään,kerrostaloon muutto oli kummitus haukkua riitti koko työpäivän ajaksi. Pessimistisin mielin ostin sitruunapannan, mikä ei varmaankaan toimi???? mutta tämä oli verrattoman hyvä ratkaisu, toimii erittäin hyvin, koira on levollisin mielin kotona, eikä läkähtämis pisteessä haukkumisesta. Suosittelen.
Arvostellut kristiina 30.4.2015
Lainasin ylläolevan Petsafen kaulapanta arvostelun Musti ja Mirrisivustolta.Jos ei koiraa omista niin voihan tuon antaa vaikka anopille.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 14.05.2015 10:36
Kirjoittaja Pasis
Erään tutun spanieli haukkui aamuyöllä, kun sanomalehti tuli ja päivällä rappukäytävässä ulos viedessä. Kasvattaja lupasi ottaa koiran pariksi viikoksi ja yrittää korjata ongelmat. Kun nähtiin seuraavan kerran, kysyin auttoiko kasvattaja. Kyllä, sanomalehden tilaus lopetettiin ja koiralle annettiin tennispallo suuhun ennen rappukäytävään menoa.

Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 14.05.2015 11:03
Kirjoittaja kaselin
Taitaa olla spanielien geeneissä vihata posteljoonia, meidän spanieli vihas postia tunsi askelista kuuli jo kaukaa, jos joku muu tuli häntä heilu mutta ei haukkunut postiakaan murisi vaan.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 14.05.2015 12:04
Kirjoittaja sitikkaporo
Yksi puolituttu oli hönöpäissään opettanu kissalleen postin/mainostenkantajan näpeille käymistä postiluukun kautta
Joutui sittemmin asentamaan raateluesteen asunnon puolelle ovea, kun posti oli ensin sitä mieltä että herra eläintenkouluttaja saa hakea postinsa 6 km päästä asiamiespostista.
Lähetetty: 21.05.2015 06:08
Kirjoittaja rundvik
Jaha;suomessa moni kärsii kynofobiasta.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 14.05.2016 20:05
Kirjoittaja r_a_n_u
Muutama kysymys koiran omistajille. Mennessänne vierailemaan paikkaan, jossa itsellä ei ole koiraa:
1) Otatteko koiran mukaan sen enempää miettimättä, mitä mieltä siitä ollaan vierailupaikassa?
2) Kysyttekö vierailupaikasta, sopiiko ottaa koira mukaan?
3) Jätättekö koiran kotiin, tai viette sen johonkin pidettäväksi siksi aikaa?
4) Jääkö koko vierailu tekemättä, jos syystä tai toisesta siellä ei tykätä koiran vierailusta?
Tarkoitukseni ei noilla kysymyksillä ole herättää mitään älämölöä koirien puolesta tai vastaan.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 14.05.2016 20:21
Kirjoittaja Teuski
Kysyn jos en tiedä, luvatta en vie jos viedä pitää.
Koiria aristavan on myös hyvä kertoa asiasta koirataloon tullessaan jos siltä tuntuu, koira kyllä huomaa asian.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 15.05.2016 00:28
Kirjoittaja Kaapelimies
r_a_n_u kirjoitti:Muutama kysymys koiran omistajille. Mennessänne vierailemaan paikkaan, jossa itsellä ei ole koiraa
Jos vierailu on lyhyt, koira tulee mukaan kysymättä ja odottaa autossa. Pidempään kestävissä tilaisuuksissa kysyn. Samoin aina jos vierailupaikassa on koira.
Re: Koirakaan ei saa enään haukkua urbaanisuomessa...
Lähetetty: 15.05.2016 09:01
Kirjoittaja r_a_n_u
Kiitos Teuskille ↑↑ ja Kaapelimiehelle ↑ selkeistä kiihkottomista vastauksista.