Sivu 1/1
BX kolisee...
Lähetetty: 03.09.2015 01:08
Kirjoittaja Millesime-91
BX:n kolinaa etsittiin, josko joku raidetangon pää tms olis väljä ja kolina aiheutuis sieltä, mutta eipä ollut. Asentaja sanoi että väljää löytyy alhaalta apurungon (tms) vierestä "Moottorin pitkittäisestä tukitangosta, kumiosat väljät". Mikä siis lienee tämä "pitkittäinen tukitanko" ?? Kuulemma kiihdytyksessä yms muuloinkin moottori pääsee heilahtelemaan pitkittäin ja siitä johtuu kolahtelu.
Mistä siis lienee saatavissa tämmöinen osa, mikä osan nimi on, jotta jostain luettelosta osaisin etsiä ??
Ja autohan on siis -93 BX 16 TZS
TAI lieneekö jollain jääny hyllyyn vastaavaa hyväkuntoista ??
Kuulemma helppo olisi vaihtaa...itse en ala urakkaan mut tää asentaja niin arveli.
Re: BX kolisee...
Lähetetty: 03.09.2015 12:07
Kirjoittaja Bumper
Kyse lienee siitä moottorin alla olevasta kumihelasta. Siellä on vaihdettavissa pyöreä, n.70mm halkaisijaltaan kumipusla joka kyllä revetessään päästää moottorin heilumaan aika reilustikin.
Esimerkiksi Motonetin listalla kyseisen osan numero on 18-2076.
Vaihto on luultavasti aika helppo jos kannakkeen ottaa irti ja taistelee vanhan helan irti ja uuden paikalleen kunnon työkaluilla. Auton alla muistaakseni erittäin paska homma. On vuosia aikaa siitä kun olen tehnyt, mutta rautasahalla hinkkasin vanhaa ulkokehää pois tuntikausia ja uutta tappelin jollain puristinhässäkällä paikoilleen lähes yhtä kauan. Muistaakseni vetoakseli kulkee kannakkeen läpi, joten irroitus vaatii vähän purkua sekin. Joku voisi tietty tähän väliin kertoa jos tuon vaihtoon on joku helppo ja säädyllinen tapa.

Re: BX kolisee...
Lähetetty: 03.09.2015 12:31
Kirjoittaja TRD Turbo
http://www.nimark.fi/buy/SASIC_8091161_240/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tämä kumi hajoaa vähitellen ja kannattaa vaihtaa ajoissa. Helpoimmalla pääsee kun ottaa irti koko mötikän niin ei tarvitse taistella auton alla irroittamisessa ja vetoakselin joutuu päästämään irti.
Re: BX kolisee...
Lähetetty: 03.09.2015 19:08
Kirjoittaja XM-Hannu
Juuri tänään ostin vastaavan motonetistä hintaan 13,90

. Nimark:in hinta näkyi olevan 4,55€
Re: BX kolisee...
Lähetetty: 03.09.2015 19:37
Kirjoittaja Kaapelimies
Ja siellä haarukan toisessa päässä on kans pusla. Marmorilta se löytyy ZX:n kohdalta, beksiin ei ole listattu irrallisena myytäväksi.
Re: BX kolisee...
Lähetetty: 04.09.2015 11:28
Kirjoittaja eskere
Tori.fi sivulla on juuri tullut myyntiin moottorin takatuenta-palikka beksiin. Sijainti Rautavaara, Pohjois-Savo.
http://www.tori.fi/vi/21434340.htm?ca=8 ... %5d-%5b%5d" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: BX kolisee...
Lähetetty: 04.09.2015 13:17
Kirjoittaja Teuski
Noi pitkät pallot Valprexeilla kannattais noukkia talteen

Re: BX kolisee...
Lähetetty: 04.09.2015 20:28
Kirjoittaja eskere
Laitoin aloittajalle yv:n. Jos on kyse siitä isommasta kumipuslasta moottorintuennassa niin osa löytyi ja kuljetuskin järjestyy.
