Sivu 1/1
XM: n pyyhkimet kenkkuilee
Lähetetty: 01.11.2015 19:50
Kirjoittaja biätare
Tihkuasennossa pyyhkimet toimivat välillä, mutta välillä eivät liiku ko. asennossa. Muuten pyyhkimet toimivat. Onko tihkuasennolle jossain rele vai mikä on syynä?
Re: XM: n pyyhkimet kenkkuilee
Lähetetty: 01.11.2015 21:13
Kirjoittaja xmfani
Riippuu mallista,vanhemmassa on ainekin rele,uudempi malli jossa säätö viiksessä,on muistaakseni 2 relettä
Jalka tilassa ainekin yksi kuskin siis
Re: XM: n pyyhkimet kenkkuilee
Lähetetty: 01.11.2015 21:31
Kirjoittaja biätare
Maili on y4 2.0 bensiini vm. 95
Re: XM: n pyyhkimet kenkkuilee
Lähetetty: 02.11.2015 19:23
Kirjoittaja Roplaaja
Jos myös normaaliasennossa palauttaa huonosti lepoasentoonsa kun pysäyttää toiminnan niin vika lienee sama kuin minun y3 malissa. Tuskinpa siinä kovin erilaista moottoria lienee. Rasva kovettuu aivan kitiksi moottorin päässä jossa segmenttejä joita pitkin virta menee moottorille kun toiminta lopetetaan. Kitin ansiosta virta tökkii ja moottorin on vaikea löytää lepoasentoa.
Ei paha homma avata moottorin levyä ja putsata kitti pois ja voidella tuoreelle vaseliinilla. Tein sen moottori irrotettuna siellä kaukalossa kun en viitsinyt kiskoa tankoja pois että olisin saanut sen moottorin ulos.
Re: XM: n pyyhkimet kenkkuilee
Lähetetty: 02.11.2015 20:38
Kirjoittaja XM-Hannu
Varaosa-autosta, -95 Y4, löytyy toimiva moottoripaketti, jos satut tarvimaan... Kulkeutuu helposti susirajankin

suuntaan...
Re: XM: n pyyhkimet kenkkuilee
Lähetetty: 02.11.2015 21:01
Kirjoittaja biätare
Kiitos Hannu tarjouksesta. Hyllystä löytyy tarvittaessa vaihtomoottori. Susirajalla on hyvä olla omavarainen
