Sivu 1/1

C4 2.0 2005 takajarrujen kunnostus

Lähetetty: 14.12.2015 21:42
Kirjoittaja zemial
Jo vuosi sitten sain ajokieltoa takajarruista, mutta sillon pääsin herkistelyllä just ja just rajojen sisälle erossa jarruvoimassa. Nyt satulat ovat siinä kunnossa, että toinen jarru laahaa aina, mutta toinen ei tee mitään.

https://www.dropbox.com/s/kjsagbgmx4ezv ... 9.jpg?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Näky on aika kamala.

Onneksi ebay pelasti ja sieltä löytyivät 48€/kpl uudet satulat.
https://www.dropbox.com/s/oe9v77y8u4v3e ... 0.jpg?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.dropbox.com/s/3mf1tql77itdl ... 0.jpg?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.dropbox.com/s/abnvimbpefpq7 ... 7.jpg?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Ainakin nämä näyttävät ihan uskottaville osille. Päivitän kokemuksia näistä heti kun saan käsijarruvaijerit ja pääsen askartelemaan satulat paikoilleen.

Re: C4 2.0 2005 takajarrujen kunnostus

Lähetetty: 14.12.2015 22:17
Kirjoittaja eskere
zemial kirjoitti:Jo vuosi sitten sain ajokieltoa takajarruista, mutta sillon pääsin herkistelyllä just ja just rajojen sisälle erossa jarruvoimassa. Nyt satulat ovat siinä kunnossa, että toinen jarru laahaa aina, mutta toinen ei tee mitään.
....Ainakin nämä näyttävät ihan uskottaville osille. Päivitän kokemuksia näistä heti kun saan käsijarruvaijerit ja pääsen askartelemaan satulat paikoilleen.
Puhuit alussa takajarruista mutta kuvissa on etujarrusylinterit, joihin myös käsijarru vaikuttaa :roll:

Re: C4 2.0 2005 takajarrujen kunnostus

Lähetetty: 14.12.2015 22:25
Kirjoittaja zemial
tarkka havainto. asia olisikin juuri näin, jos kyseessä olisi kerettiläinen takaperin kasattu omituinen c5 tai muu laitos, mutta C4:sessa on luotettu samaan tekniikkaan saksalaisen kansanvaunun kanssa ja käsijarrukoneisto on siirretty taakse kunnon suolakylpyyn ja jatkuvaan kosteuteen. :) ..ja osissa lukee Bosch

Re: C4 2.0 2005 takajarrujen kunnostus

Lähetetty: 14.12.2015 23:56
Kirjoittaja eskere
Niinpä onkin, pitää varmaan lopettaa tältä illalta kun ei otsikot enää oikein aukene :oops: :)