melkolailla 4v meni ennen kuin automatic gearbox fault tuli mukaan kuvioihin c5.seen. Öljyjä päivitellyt reilun vuoden välein. Mikä on raadin mielipide, kannattaako koittaa öljynvaihtoa,edellisestä vähän yli vuosi vai suosiolla venttiilien vaihtoon? Kylmällä melko herkästi lyö joka kerta vikatilaan, kun vaihteisto lämpeää kunnolla niin sitten pelaa ilman vikatilaa.
Vinkkejä missä pk-seudulla kannattaisi teettää ja hintatasoa moiselle? Kiitän
Onko akku millaisessa kunnossa? En tiedä kuinka herkkiä automaatit on huonolle akulle, mutta itse huomasin am6-lootan toimivan pakkasellakin jotenkin nätimmin kun auto oli roikkunut yön yli laturissa. Voisi kuvitella hyvän virransaannin olevan tärkeää kaikkien magneettiventtiilien ja muutenkin elektroniikan kannalta..
Teuski kirjoitti:Meinasin kirjoittaa, että kun ei venttiilit paljoa maksa niin ehkäpä kannattaa kun öljyt kuitenkin vaihtaa, mutta toi teettäminen muuttaa asiaa.
Hintataso riippuu aika paljon siitä, mistä venttiilit tulee.
Ei ole oikein tiloja vaihtaa,taivasalla pakkasessa ei houkuttele. Muutenhan se ei olisi mikään homma. Oisko tiedossa ulkolainen kauppias joka myy varmasti toimivia venttiilejä?
Tietysti jos joku harrastaja haluaa tehdä homman niin korvaan tietysti vaivannäön
no mustavani. mulla on sama loota mutta kakslitrasen bensakoneen perässä . ei mitään ongelmia . MUTTA annan koneen lämmetä vähintäin kymmenen viisitoista minuuttia ennen kuin edes tarjoon mitään pykälää lootalle . ajalelen myös ekt kilometrit hyvin kevyellä jalalla.
Lagunassa oli sama laatikko ja meni kylminä aamuina vikatilaan heti kun vauhti nousi kuuteen kymppiin. Ei auttanut parikaan öljynvaihtoa. RVS käsittelyn jälkeen ei enää mennyt kuin ihan satunnaisesti.
Kokeilin mielenkiinnon vuoksi antaa auton käydä vartti ennen lähtöä,ei kerkee lämmetä öljyt tarpeeksi ja lyö vikatilaan. Öljyt vaihdan lähipäivinä,mietin vaan että tilatakko venttiilit ebaystä vai kokeilisiko öljynvaihdon yhteydessä tuota rvs.ää. Nopeus\vaihde ei vaikuta vikatilaan,menee myös pienemmällä nopeudella,ainoa mikä vaikuttaa on öljyn lämpötila. Uskaltaako ebaystä tilata solenoidit?
kokemjne kirjoitti:no mustavani. mulla on sama loota mutta kakslitrasen bensakoneen perässä . ei mitään ongelmia . MUTTA annan koneen lämmetä vähintäin kymmenen viisitoista minuuttia ennen kuin edes tarjoon mitään pykälää lootalle . ajalelen myös ekt kilometrit hyvin kevyellä jalalla.
Ei helvetti! Noinko vaikeeta on ajaa automaatilla Onneksi on manuaali ja pysyn myös siinä.
black_van kirjoitti:Kokeilin mielenkiinnon vuoksi antaa auton käydä vartti ennen lähtöä,ei kerkee lämmetä öljyt tarpeeksi ja lyö vikatilaan. Öljyt vaihdan lähipäivinä,mietin vaan että tilatakko venttiilit ebaystä vai kokeilisiko öljynvaihdon yhteydessä tuota rvs.ää. Nopeus\vaihde ei vaikuta vikatilaan,menee myös pienemmällä nopeudella,ainoa mikä vaikuttaa on öljyn lämpötila. Uskaltaako ebaystä tilata solenoidit?
Kai te käytätte oikeita, magnetisoivia öljyjä sekä vaihdatte ne oikein.....
kokemjne kirjoitti:no mustavani. mulla on sama loota mutta kakslitrasen bensakoneen perässä . ei mitään ongelmia . MUTTA annan koneen lämmetä vähintäin kymmenen viisitoista minuuttia ennen kuin edes tarjoon mitään pykälää lootalle . ajalelen myös ekt kilometrit hyvin kevyellä jalalla.
Ei helvetti! Noinko vaikeeta on ajaa automaatilla Onneksi on manuaali ja pysyn myös siinä.
Eihän toi ollut kuin kokeilu. Oikeasti automaatilla ajaminen on niin mukavaa, ettei meidän pihaan KG:n lisäksi muita manuaaleja tule.