Sivu 1/4

Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 10:45
Kirjoittaja Visa-mies
Kesä alkaa olla pikkuhiljaa kuolemaan päin ja on aika syysmasennuksen. Surkeana kukin tahoillaan manailevat sitä mitä kaikkea jäi tekemättä ja mihin vaiheeseen projektit jäivät. Jos projektit ovat valmistuneet, niin sitten niiltä puuttuu katto päältä. Eikä se oma kuntokaan ole kehuttava, kun kesä meni miten meni. Tätä mahtavaa Sitikka-kansan olotilaa juhlistaa tapahtuma nimeltään

SYYSKOHMELOT 2009,

jotka pois vietetään 9-11.10. Vuotinaisten leirikeskuksessa Karkkilassa.

Leirikeskus on moterni, josta löytyy sähköt ja lämmitys. Nukkumatilaa on sängyissä 26 inehmolle, lisäksi käytössä on paljon lattiatilaa. Saunan takkahuoneessakin on mahdollisuus uinahtaa, jos ei päärakennukseen asti enää ehdi. Asuntoautoille löytyy pihalta tilaa reilusti.

Itse talossa on sisävessa, makuuhuoneet, juhlasali sekä suuri keittiö. Keittiöstä löytyy keittopata sekä laaja skaala kattiloita. Lisäksi siellä on teollisuuskeittiön hella ja uuni plus 2 jääkaappia, kahvinkeitin ja mikro. Hanasta tulee kirkasta sisälle. Mikään metsäleiri tämä ei siis ole.

Saunoja löytyy kaksin kappalein, joiden yhteydessä on myös takkahuone. Molemmat saunat lämpiävät kumpaisenakin iltana, kummallekin sukupuolelle omansa. Takkahuoneessa on jääkaappi, johon saa omat makkaratarvikkeet viileään. Saunan vierestä löytyy myös ulkohuussit.

Perjantaina voi saapuilla klo 14.00 alkaen, jolloin järjestäjätkin pyrkivät olemaan jo paikalla. Pitkin iltaa voi valua paikan päälle, sauna pidetään lämpimänä myöhään yöhön. Viiksiopastus on merkitty 2-tien varrelta. Risteys on Karkkilasta n. 10–11 km Forssan suuntaan ja tienviittakin jo kertoo Vuotinaisten leirikeskuksesta.

Lauantaina heräämme lipunnostoon, hymniin ja kevyeen aamupalaan. Puoliltapäivin aloitamme leirikeskuksen lähitienoossa rastikilpailun, siirtymätaipaleet taitetaan kävellen. Kisailun jälkeen on tarjolla keittolounas. Joutenolon jälkeen alkaa iltakisat, arpajaishässäkät ja vapaa illanvietto saunomisineen.

Sunnuntaina heräämme nautiskelemaan kevyttä aamupalaa, mitä jäljellä on. Tapahtuma päättyy klo 11.00 lipun laskuun. Pyritään olemaan paikan päältä pois puoleen päivään mennessä, jotta saadaan ajoissa luovutettua leirikeskus seuraaville.

Mukaan tarvitset vähintään makuupussin, omat juomat ja täydennysmuonituksen. Yöpyjiltä toivomme 10 euron tapahtumamaksun. Keittolounas ilman yöpymistä on 4 euroa. Yöpyjille keittolounas sisältyy hintaan. Kisamaksua ei ole.

Tapahtuman suojelijana toimii Pyhä André, järjestäjänä Kainuun Katit South. Tapahtumaan ovat tervetulleet kaikki citroënistit yhdistykseen, karvoihin, malliin tai kuntoon katsomatta.

Tervetuloa! Welcome! Soyez le bienvenu! добро пожаловать! Välkommen! Tere tulemast!

Kuva
Saint André

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 11:24
Kirjoittaja Putkimies22
Lapset-mulla-vkl....

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 17:00
Kirjoittaja gelupa
Hmm.. onkos Karkkila Etelä-Kainuussa :lol:

Täytyypä merkitä kalenteriin ja yrittää päästä paikalle!

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 17:11
Kirjoittaja Kaapelimies
Visa-mies kirjoitti:...kaikki citroënistit kuntoon katsomatta.

Saako tuohon kävelyreitille siis vuokrata jostain kuljettajan ettei ala hengästyttää? :lol: Tapahtuma on merkitty kalenteriin, paikalle yritetään päästä.

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 17:13
Kirjoittaja Lemon
Luulenpa että tuun

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 22:09
Kirjoittaja Juuso
Putkimies22 kirjoitti:Lapset-mulla-vkl....


Niin mullakin. Ota mukaan!

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 22:15
Kirjoittaja artturi2
Saako Pä-hästä tulla useampikin henkilö ihmettelemään maailman menoa hyvässä seurassa :D

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 22:47
Kirjoittaja Putkimies22
Juuso kirjoitti:
Putkimies22 kirjoitti:Lapset-mulla-vkl....


Niin mullakin. Ota mukaan!


Saatanpa ottaakkin! :)

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 22:55
Kirjoittaja Croisette
Koitetaan paikalle päästä.... ;)

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 31.08.2009 23:22
Kirjoittaja Esa66
Tämä voisi piristää syksyä ja antaa suharille vkonloppuvapaan :D

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 02.09.2009 15:10
Kirjoittaja Lemon
Sänkypaikkoja ilmeisesti ei voi varata, niistä kai sitten tapellaan paikan päällä... :shock:

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 02.09.2009 20:27
Kirjoittaja Visa-mies
Uskon, että sänkypaikat riittävät, paikalle tulee kuitenkin myös kotiloita, joissa majoittuu muutamia inehmoja. Sitä mukaa kuin sängyt alkavat tulla täyteen, luopuvat järjestäjät omista ja lainatuistaan nukkumapaikoista. Ja jos tulee pula niin järjestetään lisää!

Pä-Hästä odotetaan suurta yleisöryntäystä, olen antanut ymmärtää että seikkailette arki-iltoina Turussa asti Sitikka-tapahtumissa! :P

Kaapelimies: LA-puhelimia ja antenneja mukaan, ainakin yhteen rättäriin täytyy saada, ellei kahteen.

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 02.09.2009 20:59
Kirjoittaja Croisette
Oliskohan jollain traileria lainata tämän viikonlopun ajaksi, jos vain saan sopivan veturin ajoon ko. tapahtumaan, kun pitäisi eräältä kainuun kattien jäseneltä eräs auto hakea (joka piti hakea jo keväällä :oops: :cry: )? Vuokratraikku tulee kalliiksi 40e/vrk....

Meinaan tulis sitten samalla 2 Citikkaa paikalle, jos tulisinkin samalla noutamaan tämän jo unohtaneen tapauksen, jos se ei ole jo kuusakoskelle päätynyt?

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 02.09.2009 21:15
Kirjoittaja Kaapelimies
Visa-mies kirjoitti:Kaapelimies: LA-puhelimia ja antenneja mukaan, ainakin yhteen rättäriin täytyy saada, ellei kahteen.

Jaahas, pannaanko standardisetuppi vai jotain erikoisempaa? Laita vaikka yyveellä.. Kyllä noita kaikille halukkaille riittää ja voidaan järjestää vaikkei haluaisikaan Kuva

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 03.09.2009 01:57
Kirjoittaja Putkimies22
Jos tulen niin tulen muksujen kanssa (suht pieniä) niin tarvis tietää enempi tuosta yöpymishommasta. Kuka on vastaava? Matka on lyhyt eli voihan sitä kotiinkin ajaa mutta ois se hauskaa se yöpyminenkin :)

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 03.09.2009 12:22
Kirjoittaja Visa-mies
Millaista tietoa kaipailet? Allekirjoittanut on vastuullinen tilan vuokraamisesta. Valitettavasti vielä ei olla päästy tutustumaan sisälle, kun on suosittu leiripaikka eikä muita olla käyty häiritsemässä. Olemme käymässä paikan päällä vielä uudelleen. Ulkoiset puitteet ovat ainakin lupaavat.

Mitä olen vastaavia mestoja nähnyt ja eräänä talvena tämän ikkunasta sisälle kurkannut, on nukkumatila iso yhteinen, jossa yöpyy koko remmi. Mutta tarkistellaan.

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 04.09.2009 21:23
Kirjoittaja JMTN
Pitää yrittää päästä paikalle ja ottaa oma asunto tarvittaessa matkaan. Siitä voisi löytyä majoitustilaa jos uhkaa loppua kesken. :D

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 16.09.2009 18:55
Kirjoittaja sitronen
Terveiset Kainuun Kateilta tulossa ollaan totta kai kun onneksi tapahtuma on sopivan lähellä ;)
Mitä ootte muuten mieltä jos muutama Falcon kotelo tulisi visitille ?

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 16.09.2009 19:06
Kirjoittaja Lemon
kaipa katit muistaa tuoda tarrojaan kaipaaville? ;)

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 16.09.2009 19:12
Kirjoittaja sitronen
toki toki muistaa :!: haluaako kukaan muu tarroja :?:

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 16.09.2009 20:08
Kirjoittaja Amppman
"haluaako kukaan muu tarroja :?:" No tottakai, olisi pari ruosteplänttiä jotka voisi peitää tarroilla :lol: ja joskohan tänävuonna pääsisi tuonne....toivossa on hyvä elää...

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 16.09.2009 20:15
Kirjoittaja artturi2
tulossa ollaan :D

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 16.09.2009 20:27
Kirjoittaja Croisette
sitronen kirjoitti:Mitä ootte muuten mieltä jos muutama Falcon kotelo tulisi visitille ?


Mitäh :shock: ettäkö oikein useampi Falcon, no ilman muuta, jos tuollainen mahdollisuus onKuva.

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 16.09.2009 21:50
Kirjoittaja Igor
Liput varattu Stuttgartiin ja takaisin 9-11.10... :oops:

Re: Syyskohmelot 9-11.10.

Lähetetty: 16.09.2009 22:18
Kirjoittaja vinosilmä
niin.....monta kertaa on tullut suunniteltua paikalle tulla, mutta ei ennen ole päässy (seliseli), mutta nyt tekis niin pirusti mieli.....siis tulla sinne kohmeloihin, ihan oikeesti, eiköhän tulla Artturin kaa peräkkäin täältä päijäthämeestä morjestaan kaverei.......suunnitellaan pähän kerhoillassa..........