Sivu 1/1

Citroen c5 vm 03 puhallin ongelma

Lähetetty: 05.02.2016 05:15
Kirjoittaja nasu95
Hei! minulla on nyt sellainen ongelma oman citroenin kanssa, että puhallin puhaltaa täydellä teholla eikä pysty säätämään + - napista mutta propellit kyllä näkyy paneelissa. ne laskee ja nousee mutta puhallin puhaltaa täydellä teholla. apukuskin lämmönsäätö toimii mutta kuskin puolen ei.
missä mahtaa olla vika?
onko kuinka helppo korjata?
paljonko tulee hintaa osille?

Re: Citroen c5 vm 03 puhallin ongelma

Lähetetty: 05.02.2016 10:11
Kirjoittaja xsanttu
Mulla oli se nopeudensäädin rikki, hain purkaamosta käytetyn muutamalla kympillä. Puhalsi kanssa koko ajan täysillä.

Re: Citroen c5 vm 03 puhallin ongelma

Lähetetty: 06.02.2016 08:49
Kirjoittaja XM Break
Jos auto on automaatti-ilmastoinnilla, uusi tarvikesäädin maksaa parikymppiä.

Lämmönsäädön ongelma on sitten ihan oikea "ongelma". Lämmönsäätömoottori viallinen, moottorin ura-akseli (suomen kieli on kivaa :D ) viallinen tai läpän uraholkki (edelleen suomen kieli on kivaa :D ) kulunut/haljennut. Asiasta löytyy varmaankin kaikilta Citroen aiheisilta palstoilta lisätietoa. ;)

Pitkäkarainen Valeo maailmalta ei hirveitä maksa. Asennukseen kun varaa viikonlopun, niin ei tarvitse pahemmin kikkailla eikä tule kiire. :twisted:

Kojetaulun irrottamiseen löytyy hyvä suomenkielinen ohje, josta selviää ruuvien ja pulttien sijainnit. Ei ihan pelkkä kojetaulun irrotus riitä 8-)
Jotkut ovat kyllä näpertäneet osan pois ja paikalleen kojetaulun rakosista, mutta ei onnistunut minun käsillä :oops:

Re: Citroen c5 vm 03 puhallin ongelma

Lähetetty: 06.02.2016 09:11
Kirjoittaja SamiT
Ei siinä nyt mitään kojetauluja tarvitse kuskin puolen säätömoottorin vaihtamiseksi irroitella ykköskoppaisessa jos nyt ei ihan jättikourat ole. Radion ympäristöstä pikkuosat irsi ja samoin kuskin jalkayilan sivusta kaikki pikkumuovit pois. Sitten pää kaasupolkimelle niin saa näköyhteyden säätömoottoriin. Juu, se ei sitten ole se siellä niin mukavasti jalkatilan etuosan kohdalla näkyvä säätömoottori, se on se lähellä radion paikkaa oleva mitä ei edes ensin meinaa nähdäkään. Pikkuhylsysarjan räikkään torx-työkalu päähän ja ruuvit auki säätömoottorista ja uusi moottori tilalle, pitää tosin huomioida että se kara menee vain yhdessä asennossa paikalleen ja se asento ei ole todennäköisesti sama missä vanha tyhjää pyörähtänyt moottori oli. Seuraava kaksi tuntia kuluu kun yrittää saada edes yhden ruuvin takaisin paikalleen. Loput ruuvit menevätkin sitten yllättävän helposti, tosin siinä vaiheessa huomaa että kello on jo 12 yöllä ja kaikki muut päivän hommat tekemättä.

Re: Citroen c5 vm 03 puhallin ongelma

Lähetetty: 06.02.2016 09:42
Kirjoittaja olli__o
Nämä koskevat ennen face-liftiä olevaa mallia (Faceliftissä on samankaltaisia ongelmia, mutta eri lämppäri ja syy):
Korjausosa lämmönsäätöön on 6447 TK, eli moottori, jossa on pidemmät boorit (ne ura...)
Hinta on tullut alaspäin kotimaassakin, vaikka sitrosella:
C5 SÄÄTÖLÄPÄN MOOTTORI PITKÄLLÄ KORJAUSAKSELILLA 84,20 Eur

Vaikeassa paikassa, kuskin puolella vielä kaksi moottoria (lämpö ja suuntaus) niistä pitäisi valita oikea, olikos tuo se hankalammin näkyvä?

tuollakin osanumerolla hakemalla löytää juttua:
viewtopic.php?f=9&t=10915

tai toisaalla
http://citroen-foorumi.com/index.php?to ... 2#msg54762
http://citroen-foorumi.com/index.php?to ... 1#msg65221

Re: Citroen c5 vm 03 puhallin ongelma

Lähetetty: 06.02.2016 11:04
Kirjoittaja nasu95
Kiitos vinkeistä, pitää kattoa täs joku päivä ku on aikaa.