Sivu 1/1

Evasionin etunavan mutterin lukitus

Lähetetty: 19.07.2016 21:17
Kirjoittaja Aapeli
Evasioniin vaihdettiin keväällä 2015 etupyörän laakeri. Saman vuoden kesänä kyseisen laakerin nurkilta kuului kolahtelua montuissa. Vein takaisin pajalle ja pahoittelivat, että navan kiinnitysmutteri oli jäänyt vajaaseen momenttiin. Kuulemma v-mäinen kiristettävä, mutta nyt saivat tiukalle.

Vuosi onkin mennyt kolinoitta, mutta nyt kesälomareissulla taas kolahtelee. Pyörää kun riuhtoo, niin välystä tuntuu. Jarru pohjassa välystä ei tunnu, joten nivelvaivat on suljettu pois. Mutteri ehkä taas löysällä. Nyt reissun päällä en ala purkamaan ja kiinnostaisikin tietää, että onko siellä joku sokka tai vastaava, joka estää mutterin totaalisen irtoamisen, jonka seurauksena mentäisiin lepikkoon? Eli tohtiiko tällä vielä tuhannen kilometriä päästellä vai onko käytävä korjaamolla?

Re: Evasionin etunavan mutterin lukitus

Lähetetty: 19.07.2016 21:44
Kirjoittaja ealab
Huonolla tuurilla löysä mutteri jättänyt jälkensä. Laakerien sisäkehät väljistyneet akselilla. Vähäinenkin liikunta, eläminen tekee hallaa. Kuka, mikä on vastuussa mahdollisista korjauksista.

Re: Evasionin etunavan mutterin lukitus

Lähetetty: 19.07.2016 22:03
Kirjoittaja IJN
Reissun päällä kurkkaisin pyörän napaan että sokka näkyy, voihan sen myös unohtaa asentaa, periaatteessa. Luulen että sokka löytyy mutta väljyys on nyt itse laakerissa :(

Re: Evasionin etunavan mutterin lukitus

Lähetetty: 20.07.2016 09:33
Kirjoittaja Aapeli
Kiitoksia veljet. Kyllä siellä sokka oli paikallaan. En saanut huonoilla työkaluilla mutteria tiukemmalle. Katsellaan sitten tarkemmin, kun kotiin päästään.