Sivu 1/1

BX 1,6 Van -89 vaihdekeppi vispaa kiihdyttäessä

Lähetetty: 13.10.2016 20:00
Kirjoittaja r_a_n_u
Kahdeksan vuotta sitten auton ostaessani kilometrit mittarissa 101 000. Saattoivat pitää paikkansakin. Sen jälkeen lisää tullut noin 70 000 km.

Tasakaasulla ajaessa ei tuota vapinaa ilmene, mutta voimakkaasti kiihdyttäessä vaihdekeppi vispaa auton poikittaissuunnassa.

Joku jo kohta kysyy, että miten Vanilla kiihdytetään voimakkaasti. No, kaikki on suhteellista.

Pienimmillä vaihteilla, kakkosella ja kolmosella, vaihdevipu on levoton tietenkin pienemmissä nopeuksissa, mutta esim. nelosella noin 70 - 80 km/h nopeudessa. Ilmiö ollut autossa ainakin toista vuotta. Tasakaasulla ei tutinoita eikä värinöitä. Moottori käy ja vetää ihan ok. Ja auto kulkee muuten todella kauniisti. Jousitus ihan viimeisen päälle samoin ohjaus. Vain ja ainoastaan tuo vaihdekeppi heilunta tietyssä nopeudessa voimakkaasti kiihdyttäessä häiritsee ja ajatteluttaa.

Mistähän moinen juontaa?

Re: BX 1,6 Van -89 vaihdekeppi vispaa kiihdyttäessä

Lähetetty: 13.10.2016 22:42
Kirjoittaja aaltopelti_fun
Moottorin kiinnikkeitten kumityynyt?

Re: BX 1,6 Van -89 vaihdekeppi vispaa kiihdyttäessä

Lähetetty: 14.10.2016 11:32
Kirjoittaja kaseva
Minulla CX teki tuollaista kun oli vetoakselin sisempi nivel kulunut väljäksi. (Citroën)-korjaamolla tuon diagnoosin tekivät ja oikeassa olivat. En tiedä miten se sen aiheutti, mutta vetoakselin vaihto poisti tuon sivuttaisen vispaamisen kokonaan.

Re: BX 1,6 Van -89 vaihdekeppi vispaa kiihdyttäessä

Lähetetty: 14.10.2016 11:39
Kirjoittaja SamiT
Ja samaa outoa värinää ja jurinaa vielä lisänä antoi myös Talbotissa sisemmän vetonivelen kulahtaminen.

Re: BX 1,6 Van -89 vaihdekeppi vispaa kiihdyttäessä

Lähetetty: 14.10.2016 11:48
Kirjoittaja kaseva
Enkä minäkään muista enää, vaihdettiinko silloin koko vetoakseli vai vain tuo sisempi nivel ts. akselin alkupätkä.

Re: BX 1,6 Van -89 vaihdekeppi vispaa kiihdyttäessä

Lähetetty: 14.10.2016 16:43
Kirjoittaja ealab
Pelkästää kuivahtanutkin nivel tekee tuollaista kiusaa, joissainmäärin. Aluksi vaan lisää ao. rasvaa kumien alle, runsaasti. Jos silti ravistelee, onkin ollut kuiva jo kauemmin..sitten vaan edellisissä viesteissä esitettyä urakkaa.

Re: BX 1,6 Van -89 vaihdekeppi vispaa kiihdyttäessä

Lähetetty: 14.10.2016 18:59
Kirjoittaja r_a_n_u
Ei värise Vanissa vaihdekeppi enää. Ei värise. Oikean vetoakselin sisempi nivel. Suojakumi hieman huterasti nippusiteellä kiinni. Sieltä välistä falskannut rasvat ulos ilmeisesti pikkuhiljaa. Vuosi sitten jo samaa tutinaa, mutten katsonut sitä tarkemmin kun suojakumi ehjä. Nyt käsin akselia heiluttaen tunsi väljän. Näitä tilanteita varten varalla molemman puolen kunnostetut vetoakselit. Nyt ei sitten ole, koska vasemman puolen vaihdoin puolitoista viikkoa sitten aloittaessani katsastuskunnostuksen. Siitä oli uloimman nivelen suojakumi rikki.

Kiitos Kaseva ja SamiT. Oikeassa myös ealab. "Urakka" tuli tuossa päivällä tehtyä.

Re: BX 1,6 Van -89 vaihdekeppi vispaa kiihdyttäessä

Lähetetty: 14.10.2016 21:42
Kirjoittaja peltipolvi
Aikoinaan FIAT 128:ssa tuo ilmiö oli tavallaan hyödyllinenkin, se kun esiintyi aika täsmällisesti n. 50km nopeudessa. Hyödyllinen siksi, että nopeusmittari ei toiminut. Syy toisaalta liittyi ilmeisesti siihen, että moottori oli melkein irti kiinnityksistään.... se taas olikin huonompi juttu :(