Sivu 1/1
Xantia jarrut
Lähetetty: 18.12.2016 18:30
Kirjoittaja catmatti
Vaihdoin eteen levyt ja palat ja kas kummaa nyt jarruihin ilmestyi hetken viive joka on todella kiusallinen, mikä siinä nyt mättää? V6 -00
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 18.12.2016 18:46
Kirjoittaja uuno
Ilmaa, joten ilmaa....
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 18.12.2016 18:52
Kirjoittaja uuno
Tai jarrumäntä väärässä asennossa....
jarrupalan pykälä ei ole siellä männän kolossa. ...
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 18.12.2016 18:59
Kirjoittaja ds-jekkeri
Tarkasta hydraulipumpun akselitiivisteen ja imuputken ilmavuodot. Näistä tulee lähes kaikissa vanhoissa xantuissa pienenpientä ilmakuplaa hydraulinesteen sekaan joka sekä kovettaa jousitusta että tekee viivettä jarruihin kun mäntiä on liikuteltu ees taas ja ilmakuplaista nestettä on päässyt jarrupiiriin asti. Jarrupiirihän on umpiperä joten se ilmaton neste säilyy siellä pitkäänkin vaikka pumppu olisi hörsinyt ilmaa jo kauan. Paloja vaihtaessa nestettä liikutellaan ja kuplia pääsee sekaan.
Joka tapauksessa ilmaus on edessä mutta jos se ei tunnu auttavan, ylläoleva on todnäk.
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 19.12.2016 17:29
Kirjoittaja catmatti
Ilmaa siellä oli, muutama kupla näkyi muoviletkussa kun ilmasin ja vaan toisella puolen, mutta nyt taas on normaalit niinkuin pitääkin, tässä vuosimallissa ei ole enää niitä jarrumännän asento lukitus tappeja, taas oli hyvät neuvot tarpeen! Hyvät Joulut kaikille!
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 20.12.2016 10:14
Kirjoittaja ealab
Kuitenkin jarrumännän olisi hyvä olla "oikeassa" asennossa, ilmatessa merkitystä? Jarrupalan tappi sitten pitäisi paikallaan. Siten, että jarrumännän puolipyöreä uurre olisi ylöspäin, kun satula paikoillaan.? Mikäli oikein muistan.

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 20.12.2016 19:54
Kirjoittaja Kaapelimies
[quote="catmatti"tässä vuosimallissa ei ole enää niitä jarrumännän asento lukitus tappeja[/quote]
Jaa onkos jossain Xantiassa käsijarru takapäähän? Vai miten mekanismi on muuttunut, mun uusin on -00 rullannut tehtaan linjalta ja siinä on kyllä palassa nystyt ja männässä kolo.
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 20.12.2016 21:55
Kirjoittaja laakeri
Kaapelimies kirjoitti:Jaa onkos jossain Xantiassa käsijarru takapäähän? Vai miten mekanismi on muuttunut, mun uusin on -00 rullannut tehtaan linjalta ja siinä on kyllä palassa nystyt ja männässä kolo.
Muistelisin myös rouvan '00 lopulla valmistuneessa '01:ksi merkityssä mallissa olevan männissä kolot. Samoin oli meillä '99:ssä, '98:ssa... ja taisipa olla '94:ssakin.
catmatti kirjoitti:tässä vuosimallissa ei ole enää niitä jarrumännän asento lukitus tappeja, taas oli hyvät neuvot tarpeen!
Ettei olisikin corolla?

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 21.12.2016 10:23
Kirjoittaja catmatti
Jarrupaloissa ei ole pykäliä, männässä tietty kolot sisään kiertämistä varten, kirjoitus virhe

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 21.12.2016 13:59
Kirjoittaja Jeth
Tarkastitko, ettei vain kahdessa palassa ole sitä "nystyrää" ? Jotkut valmistajat sen niinkin tekevät.
Ja kyllä, ne pitäisi olla. Ne on vielä C5:ssakin.
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 23.12.2016 16:59
Kirjoittaja catmatti
En ole tarkistanut onko "nystyreitä" mutta jos ei, niin pääseekö mäntä kiertymään ilman niitä? Sakemannissa ei ole takana näppylöitä jossa on sama systeemi käsijarrun kanssa

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 23.12.2016 22:26
Kirjoittaja catmatti
catmatti kirjoitti:En ole tarkistanut onko "nystyreitä" mutta jos ei, niin pääseekö mäntä kiertymään ilman niitä? Sakemannissa ei ole takana näppylöitä jossa on sama systeemi käsijarrun kanssa

Hopsan! nyt tais tulla liian vaikea tai kaikki on paistamassa kinkkua

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 24.12.2016 14:51
Kirjoittaja ealab
Mäntä voi kiertyä, silloin, kun jarruja helpataan. Tällöin automaattisäätöruuvi ei kierrykään männässä, jos mäntä kiertyy (ehkä osin)mukana. Vähän kerrassaan. Jarrupalojen välys voi lisääntyä. Ainakin teoriassa.... Suomessahan jarrumännät jumittavat aina...
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 24.12.2016 15:24
Kirjoittaja kokemjne
ei jumita kun öljyää sen kumikortongin sisällä olevan mekanismin . eikä säädä kässäriä liian tiukaksi.....
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 24.12.2016 16:08
Kirjoittaja catmatti
Siis kortonkiin öjyä eikä ruuvaa kässäriä tiukaksi, tämä selvä!
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 24.12.2016 18:02
Kirjoittaja catmatti
Siis voiko mäntä kiertyä pikkuhiljaa jollei npyköitä ole

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 24.12.2016 18:50
Kirjoittaja kokemjne
kai se nyt lienee ittestään selvä . jos ei mikään jarruta liikettä , niin kai se kiertyminen on myös mahdollista .
ja siihen käsijarruuun EI KOSKETA ENNEN hydr. paineitten nostoa ja muutaman kerran polkimen painallusta .
suurimmat munaukset tehdään juuri tuon perus -säädön unohtamisella.
1 : vanhat jarrujämät pois
2: siivotaan paikat
3: KORTONGIN SISÄLLE jotakin öljyä, lootaöljy on oikein passeli . menee sujuvasti kässärivivun vierestä ruuvarilla raottamalla ja tippakannulla lipittämällä ENNEN muita hommia . :
4: NYT ALAT KIERTÄÄ mäntää ,,,saa painaa samaan aikaan ......
5: uutta kalikkaa voi tarjota paikalleen jos vaikuttaa siltä ettei mäntää hyödytä enempää pyöritellä . ja kannattaa valita sellainen palikka siihen männän puolelle , siinä on semmonen pikkunen tappi ( sillä rautapuolellla ) . männästäki voi ettiä semmosen kolon ( ei välttämäöntä ) jossa on vieressä semmonen ura.
: lienee selvää ,että levyn toiselle puolelle on myös jotain pikku kitkaa hyvä asentaa.... nyt saa laittaa ,myös palikka jossa ei ole sitä tappia.
: kun kamat ovat kasassa , niin EI KISKOTA EIKÄ MUUTENKAAN kosketa kässärihommiiin kuin LÖYSÄÄMÄLLÄ KAIKKI perus säädöt täysin nollille.
jos jotenkin on myös toisesta puolesta selvitty ( samojen vittuilujen kera ) ....niin moottori käyntiin ja hyrd . paineet ylös .
muutaman kerran JARRUPOLJINTA painaen ,,,,,,
nooo . moottorin voi sammuttaaa.......jos haluaa.. ei pakko.
hirvittävän uteliaisuuden saattelemana ........NYT VOI KOKEILLA KÄSSÄRIKAHVAA ........huomasitteko ? eihän se noussukkaan 90 asteen kulmaan .....just ja just ehkä 45 astetta .
MIKSI : perus säädöt hoidettiin ensin huoltaen mekanismin ,jonka hommana on pitää huolta perus-asetuksista ....
oikein hyvää joulua ........vaan

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 25.12.2016 07:07
Kirjoittaja catmatti
Olen koettanut kovasti gookeleida tätä jarrumännän kiertmistä johonkin suuntaan, mutta ei mistään vastauksia vaan pelkästään olettumuksia, eihäin se puolikierrosta ota joka kerta kun jarrua painaa

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 25.12.2016 10:26
Kirjoittaja ealab
Turhaanko nystyt laitettu, suunniteltu? Onko vaikeata tehdä valmistajan tahdon mukaisesti? Noh, itsekin niin tein, kun palojen peltilirpakkeita heittelin pois, vain saadakseni etujarrut toimimaan laahaamatta. Olikin ainoa konsti.

Kässärisäätömekanismin toiminta perustuu pyörimiseen. Jarruremppaa tehdessäni irrotan kässärivaijerin ainakin satulan vivusta, pääasiassa koko satulasta. Vaijerin säätö siten, että vipu palautuu täysin, ei saa jäädä kantamaan. Tämä säätö sitten pitääkin, palojen kulumisista huolimatta, kunhan paikat on kasattu, kuten pitääkin. Vaijerin pitää jäädä jännityksettömäksi. Tai jännitteettömäksi, kuten nykytapa on. Sähköalan termiä "jännite" sotketaan jännitys-asiaan. HYVÄÄ JOULUÄHKYN JATKOA!
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 25.12.2016 13:37
Kirjoittaja catmatti
Juuri nyt kun tuo rotiska on nosturin kanssa ylhäällä ja ämmä polkemassa, noniin jarrua tietenkin

jarrupalat pois ja kas kummaa mäntä siirtyy ilman kierretä ulos eli ei liiku kierteellä

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 25.12.2016 13:45
Kirjoittaja Teuski
Turhaan se sun emäntäsi sitä xantian poljinta polkee, auto käyntiin ja kiilaat vaan polkimen pohjaan...
Kaipa se ajatus on se, että löysällä ollessaan se mäntä voi ainakin teoriassa tärinästä ym momenteistapyöriä ja muuttaa sitä kässärin automaattisäätöä. Vähän niinkuin vetarin mutterikin pitää lukita. Ei se nyt sentään poljettaessa pyöri

Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 25.12.2016 14:27
Kirjoittaja kokemjne
mitä se kattimatti horisee . ei se mäntä mihinkään kierry ellet ite kierrä sitä ,mutta saattaa kiertyä ellei sitä tappia ole stopparina siinä jarrukalikassa .
kyllä siellä männän sisällä on harvakierteinen jousikuormitteinen kierretappi . eikä hydr. sitikan jarrupoljinta tarvitse poljeksia ,,,,C5 viitosessa jo tarvii ,kun on perinteinen jarrusysteemi.
eti vaikka vanhempi BX:n kirja mallia heinänen , niin näet räjäytyskuvan jarrukeksinnöstä ....sama pätee santtuun +xm:n myös .
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 25.12.2016 16:08
Kirjoittaja kokemjne
joskus tulee tuollainen vaikutelma kun lukee näitä horinoita täältä
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 25.12.2016 19:56
Kirjoittaja ealab
Tietoa on lisännyt se, kun satulan on purkanut, pullauttanut männän ulos. Vaihtaakseen kumiosia. Mäntää liikuttaa kierteellinen vaarna, jonka männänpuoleisessa päässä on tasokuulalaakeri ja jousi, mikä toimii "vapaakytkimenä". Ts. antaa periksi vain yhteen suuntaan kierrettäessä(paluuliikkeessä). Kuulalaakeri siksi, että autom. säätö toimisi mahdollisimman herkästi, portaattomasti.
Re: Xantia jarrut
Lähetetty: 26.12.2016 14:47
Kirjoittaja kokemjne
just. siksipä se mekanismi tarvitseekin mös kylmässä toimivaa voitelua . sitä ei se ranskisten valkoinen tali tee kuin saharassa.
ja kun homman hoitaa ealabin nuottien mukaan , niin jatkossa toimii.