Sivu 1/1

Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 02:19
Kirjoittaja Huikko
Oletan että täällä on myös asiaan vihkiytyneitä paikalla. Kaikestahan me tiedämme valtaosan.

Haluaisin kohtuuhintaisen soittimen jossa olisi YLE Areena tuettuna. Ei tunnu löytyvän.
Pitäisi ostaa telkkari, että saisi. Telkkari on jo riittävän hyvä.

Osaako kukaan neuvoa uutta tai vanhaa soitinta, jossa Areena toimisi?

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 02:38
Kirjoittaja Plagu
Osta areenaa varten chromecast pieksee kaikki telkkarien ja soitinten areena sovellukset ziljardi nolla. Tukee luonnollisesti myös muita suoratoistopalveluita ja vaikka läppäriltä striimaamista.

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 02:41
Kirjoittaja Huikko
En ole perehtynyt. Saako sen 43cm räkkikokoisena siistinä laitteena joka sopii stereoläjään?

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 02:46
Kirjoittaja Plagu
Huikko kirjoitti:En ole perehtynyt. Saako sen 43cm räkkikokoisena siistinä laitteena joka sopii stereoläjään?
Sen saa niin pienenä että mahtuu johtonsa varassa roikkumaan telkkarin taakse.

https://www.google.com/intl/fi_fi/chrom ... mecast.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Hintaa on 39eur.
Suosittelen perehtymään. Ensin olin itsekkin skeptinen, mutta nyt noita on joka töllön perässä (4kpl)

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 02:58
Kirjoittaja Huikko
Kissa syö tommoset. No saa sen nippusiteillä kiinni. Pitää perehtyä. Kiitos.

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 03:02
Kirjoittaja Huikko
Konsepti ymmärretty. Millä ohjaan tuota?
Olen audiovisuaalisesti jämähtänyt.

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 10:45
Kirjoittaja Lauri
Huikko kirjoitti:Konsepti ymmärretty. Millä ohjaan tuota?
Olen audiovisuaalisesti jämähtänyt.
Chromecast on kyllä hyvä ja toimiva. Minä ostin viime kesänä sen päivitetyn version (uusi on ulkomuodoltaan pyöreä, vanha on palikka).

Minä ohjaan sitä Android-kännykällä tai läppärin Chrome-selaimella. Jos sinulla on tabletti, niin sitä voit käyttää myös.

Yle Areenan Android-sovelluksessa on Chromecast-tuki itsessäänkin, joten toimii ilman kikkailuja (toisin kuin Amazon Prime, jonka toimiva jako puhelimesta on noituutta ja tuurista kiinni...).

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 11:32
Kirjoittaja teppo10
On kyllä hyvä laite tuo Chromecast.
En löydä moitittavaa.

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 19:43
Kirjoittaja kaseva
Chromecastista kuullut vähän kahdenlaista mielipidettä, toisilla toimii toisilla ei ihan niin. Mutta siitä olen varma, että Blu-ray -levyjä se ei soita joten sikäli ei vastaa alkuperäisen kysymyksen tarpeisiin.

Paras Blu-ray-soitin joka minulla on ollut oli Playstation 3. Skaalasi vielä DVD-levytkin varsin kiitettävästi Full HD paneelille. Siinä taisi muuten olla Areena-appliskin, vai muistanko väärin... PS3:a saa lähes ilmaiseksi käytettynä nykyään, mutta sitä oleellista varustetta Blu-ray -soittimena käytettäessä — kaukosäädintä — ei tunnu saavan enää mistään. Ainakaan uutena.

YLE on tehnyt erittäin toimivan appliksen Areenan katseluun Apple TV:lle, jos siis omppuekosysteemi kelpaa. Ei sekään kyllä niitä levyjä soita.

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 20:10
Kirjoittaja Plagu
Ps3 on hyvä soitin jos tykkää siitäkin että joku huudattaa rälläkkää korvanjuuressa. Flektin möykkä on sitätasoa.
Lisäksi ps3:n yleinen epäluotettavuus korkkaavine bga juotoksineen ei herätä varsinaista intohimoa. Muutenkin skaalauspiirit jo nykyään halpissoittimissakin pieksee tuon 10v vanhan softaratkaisun vaikka aikanaan toki olikin parhaimmistoa.

Marketin halvin (ns laatumerkkinen) br kieputin+cc ois mun ratkaisu en uhrais energiaa soittimen "äly" puolen tutkimiseen.

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 21:01
Kirjoittaja kaseva
Tuo on ihan totta, että PS3 on äänekäs jos sitä joutuu lähietäisyydeltä kuuntelemaan. Uusista soittimista ei ole kyllä kokemusta, levyjä tulee katseltua sen verta harvoin ettei ole tullut hankittua mitään kojetta. Äkspoks Onella täytyy levyt pyöritellä jos tarve tulee.

Onko tuon Chromecastin toimivuus sitten parantunut, olen jäänyt siihen käsitykseen ettei se oikein tahtonut pysyä "pystyssä" ja laitteiden liitettävyydessä olisi ongelmia. Hyvä jos toimii nykyään, hintahan on ihan naurettava suhteessa ominaisuuksiin.

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 26.12.2016 21:09
Kirjoittaja Xantippa
Chromecastille ääni täältäkin. Ostin Clasun tarjuksesta sen uudemman version 20€ hintaan eikä kaduta. Toimii tietotekniikaksi kuin junan vessa. Areenat Youtubet yms. tulee tuossa toimimaan varmasti kauemmin kuin älytöllöissä tai bluray-kieputtimissa joiden softapäivitykset loppuu 1-2v päästä hyvin usein. Ja sen voi ottaa helposti vaikka reissuun mukaan jos on tarve viihdyttää kakaroita tai itseä.

Re: Blu-Ray -soitin pitäisi vaihtaa...

Lähetetty: 27.12.2016 19:56
Kirjoittaja Huikko
PS3 on. Siihen oli vähän aikaa YLE Areena applikaatio, joka katosi päivitysten mukana. Apllikaatio oli huono. Olen vaihtanut tuohon hiljaisemman tuilettimen, mutta silti se on liian äänekäs.