Sivu 1/1

SKF- jakopääpaketti

Lähetetty: 26.07.2017 18:39
Kirjoittaja biätare
Vaihdettiin tänään xm- 2.0 16v. vm -95 autoon jakopää. Laatikossa oli väärä kiristysrulla. Osat oli paikalla ja rulla kiristetty. Tarkastuksessa rulla pyöri edelleen eikä sitä saanut kireäksi. Hihna otettiin pois ja rulla otettiin tarkasteluun. Se oli 2mm. matalampi kuin vanha (vanha 41 mm. ja uusi 39 mm. korkea). Kannattaa siis verrata rullien korkeus ennen kiinnittämistä.

Re: SKF- jakopääpaketti

Lähetetty: 26.07.2017 19:24
Kirjoittaja Kaapelimies
Tuliko mukana uusi pultti ja jäi silläkin löysäksi? Vai eikö? Riittääkö tuo 39mm kuitenkin koko hihnan leveydelle? Halkaisija oli siis sama molemmissa?

Re: SKF- jakopääpaketti

Lähetetty: 26.07.2017 20:44
Kirjoittaja biätare
Ei tullut uutta pulttia mukana. Rullan leveys riitti hihnalle. Pultin kiinnitystapista 2mm. pois niin rulla kiristyi ja pysyi lukittuna.

Re: SKF- jakopääpaketti

Lähetetty: 26.07.2017 21:21
Kirjoittaja zemial
Itsekin meinasin erehtyä SKF:n sarjaan eri konsernin autossa. Huomasin kuitenkin ihan viimemetreillä ennen tilauksen naputtelua, että tuo sarja vaatii eri asennustyökalut kuin Gatesin yleisemmin käytetty paketti. Olisi saattanut olla hienoinen pettymys, kun pajalla olisi todettu, että hihnaa ei saa paikalleen heidän työkaluillaan. Hinnaltaan nuo SKF:n paketit olivat muutaman euron halvempia. En sitten tiedä olisiko se asennus kuitenkin onnistunut niillä Gatesin/merkkikohtaisilla työkaluilla, mutta en halunnut riskeerata.