Sivu 1/1
Xantia V6 -00 jousitus
Lähetetty: 15.09.2017 16:34
Kirjoittaja catmatti
Aika pahasti kolahtaa kuopissa, mahtaako olla kynkään varret? Jotenkin kyllä menee kuoppasella tiellä kun ei ole nopeita pudotuksia.
Re: Xantia V6 -00 jousitus
Lähetetty: 15.09.2017 20:23
Kirjoittaja xs2jammu
Siis kolahtaako takapäässä ? Molemmilta puolilta ?
Re: Xantia V6 -00 jousitus
Lähetetty: 16.09.2017 18:33
Kirjoittaja Bumper
Kolahtaako vai onko vain jäykkä?
Itsellä on 155tkm ajettu 1.8 16V vuosimallia 1999, jossa joka nurkassa uudet pallot ja uudet LHM:t järjestelmässä. Takapallot ovat ne suurempipaineiset 40bar -mallit.
Olen huomannut, että takapää tömähtää aika epämukavasti terävissä epätasaisuuksissa. Mitään kolinoita tai hälyääniä ei kuulu. Takapyörät eivät havaittavasti kanita, ja perä joustaa käsin painettaessa ihan nätisti. Suuremmat heitot menevät pehmeästi. BX:n jousitus toimii (takapään osalta) paljon sulavammin, vaikka siinä taitaa kynkänlaakereilla olla hiljalleen vaihtoikä käsillä eikä jousipallojakaan ole täytetty ainakaan neljään vuoteen.
Yhtenä mahdollisuutena olen myös pohtinut perän virheellistä korkeussäätöä. En ole saanut aikaiseksi mitata, mutta silmämääräisesti arvioiden perä näyttäisin olevan vähän turhan alhaalla.
Re: Xantia V6 -00 jousitus
Lähetetty: 16.09.2017 22:22
Kirjoittaja Wesa
Jos jotenkuten menee kun ei teräviä kuoppia, niin varmaankin keskipallo hoitaa hommia mutta sulkeutuu terävissä kuopissa ja jos sylinteripallot about tyhjät, niin kova on ja silloin voi kolistakkin jos jotain löysää. Mikäs OPR tossa muuten on?