Sivu 1/1

Nettiviihteestä

Lähetetty: 04.02.2018 19:12
Kirjoittaja Hakapajamies
Hei!
Saako tavallisen väritelkkarin valjastettua edullisesti sellaiseksi, että voisi katsella esim youtuben musiikkivideoita tms. Tällä työkämpän tietsikalla voin katsella niitä tietysti, mutta olohuoneen isompi telkkari, paremmat kaiuttimet ja mukavampi ympäristö olisi kiva. Jotenkin olen ymmärtänyt, että kännykkää hyödyntäen tuo olisi mahdollista.
Jos sellaisen onnistuu hommaamaan, toimiikko se niin, että hyödyntää olemassa olevaa mokkulan kautta pelittävää liittymää?
Ylimääräiset kk. maksut tahtoisi kiertää, kun jo yksi liittymä maksetaan.
Telkkari on kohtuu uusi laite.

Hakapajanmies
-vähän jäänyt vaiheeseen tuo viihde-elektroniikka

Re: Nettiviihteestä

Lähetetty: 04.02.2018 19:19
Kirjoittaja ceeviitonen
Jos telkkarista löytyy HDMI-liitäntä, niin siihen voi liittää Chromecast-palikan https://www.gigantti.fi/product/tv-ja-a ... chromecast johon voi streamata puhelimesta (iOS tai Android) sisältöä.

Puhelimen voi liittää mokkulan luomaan WiFi -verkkoon ja käyttää mokkulanettiä hyväksi.

Re: Nettiviihteestä

Lähetetty: 04.02.2018 19:44
Kirjoittaja Teuski
ceeviitonen kirjoitti:Jos telkkarista löytyy HDMI-liitäntä, niin siihen voi liittää Chromecast-palikan https://www.gigantti.fi/product/tv-ja-a ... chromecast johon voi streamata puhelimesta (iOS tai Android) sisältöä.

Puhelimen voi liittää mokkulan luomaan WiFi -verkkoon ja käyttää mokkulanettiä hyväksi.
Jos nyt oikein viilataan pilkkua, niin se chromecast ei streamaa puhelimesta vaan itse suoraan netistä. Puhelinta käytetään vain ohjaamiseen eikä sitä sen kummemmin rasiteta.

Uudemmat tv:t osaavat ohjata hdmi-laitteita niin, että pause ym. perusjutut toimii chromecastillakin kaukosäätimestä.