Sivu 1/1
C4 ei käynnisty
Lähetetty: 25.01.2019 18:07
Kirjoittaja didieri
C nelkku ei suostu käynnistymään, startti pyörii mutta ei käynnisty. Sama vika oli myös kesällä ja kerran syksyllä. Kesällä vaihdoin kampiakselin asentotunnistimen sekä akun. Syksyllä vika hävisi itsestään.
Startatessa bensa haisee ja bensapumpun käyntiäänikin kuuluu.
Konehuoneen kaikki maadoitukset käyty läpi, avattu ja putsattu. Kaikki liittimet käyty läpi, avattu ja putsattu. Kaikki sulakkeet näyttää ehjiltä (en ole mitannut). Perus vikakoodinlukija antaa koodin P0336 (kampiakselin asentotunnistin). Anturin otin irti putsasin ja mittasin, ehjältä vaikuttaa.
Netistä löytyy paljon juttua konehuoneen sulakerasiasta (BSM). Mahtaisiko tässäkin olla rasia viallinen vai olisiko muita vinkkejä?? Ja voiko vian jotenkin muuten todentaa kuin vaihtamalla ja kokeilemalla uudella rasialla?
C4 2,0 bensa vm.2006
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 25.01.2019 21:31
Kirjoittaja Teuski
Olisko se vika kampuran tunnistimen johdossa tai liittimessä?
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 25.01.2019 21:46
Kirjoittaja betaromeo
Ulistaan nyt tähänkin ketjuun!
Omalle kohdalle sattunut tälläinen tapaus autosta, joka herjasi kampiakselin asentotunnistinta. Auto välillä toimi ja mykistyi aivan yllättäen ja sitä oli tutkittu vaikka missä. Meilläkin vikaa haettiin kauan, mutta selvisi lopulta. Joku oli joskus laittanut liian pitkän pultin tunnistimeen ja pääsi sen johdosta nousemaan juuri sen verran, että ei saanut enää tietoa.
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 25.01.2019 22:01
Kirjoittaja didieri
Tuossa tuntuis kyllä anturi kiristyvän ihan hyvin paikoilleen. Mutta voihan tuonkin vielä tarkistaa.
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 25.01.2019 22:03
Kirjoittaja didieri
Liitin on ainakin ihan kunnossa, johtoa boksille asti en ole tarkastanut.
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 26.01.2019 12:14
Kirjoittaja Mustis
Voi olla rellun vihreetä anturin johdossa.
Rouvan ranskiksesa on ollut johtosarjassa vikaa ja juurikin ykk.anturin johdossa.
Saattoi pelata monta viikkoa kunnes joskus päätti sammua, yleensä tokeni johtosarjaa heiluttamalla.
Vikaa en ikinä ettiny vaan laitoin hyppyjohdot heti boxin liittimestä.
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 27.01.2019 16:43
Kirjoittaja Sitruunaseppä
Antaako kipinää? Pääseekö irtotulpalla kokeilemaan; irrottaa tulpanjohdon ja kytkee taskusta ehjän tulpan. Onko siinä jokin tulpanhattu-puolapakettijutska? Pitäisi silti onnistua? Onko se tällänen voimalaitos?
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 27.01.2019 21:06
Kirjoittaja didieri
Vika löyty ja korjattu. Asentotunnistimen piuhoissa oli pätkis, laitoin pätkät uutta piuhaa.
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 28.01.2019 20:32
Kirjoittaja Sitruunaseppä
Toi on kyl hianosti tehty! Näillä keleillä! Luulis olevan kuningasolo, peukuttakaa te muutkin! Ja tärkeintä mun miälestäni täsä oli; oli se kyä sähkövika, mutta tollanen simppeli johdinvika, eikä mikään komponentin tyyppivika-valmistuskämmi-kakkalaatu-kyykytysjutska! Mustis rulettaa kans!
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 28.01.2019 20:55
Kirjoittaja didieri
Juu on kyllä aika voittaja fiilis. Mustikselle iso peukku vinkistä.
Re: C4 ei käynnisty
Lähetetty: 28.01.2019 22:43
Kirjoittaja Mustis
Tattista vaan mutta kyllähän tuosa aikaisemminki tarjottiin johtovikaa.
Rouvan rellussa (laguna v6 es9j4) se vika löyty puoli vahingossa ku laittoin liian ison akun ja vääntelin johtosarjaa pois eestä, sitten oltiinkin hallilla vähän aiottua kauemmin.
