HDi:n outo vika

Vika vai ominaisuus?
kimmoa
Viestit: 170
Liittynyt: 03.01.2011 16:35

HDi:n outo vika

Viesti Kirjoittaja kimmoa »

Pihasta lähti juuri kotimatkalle Fiat Ulysse, jossa näyttäisi silmämääräisesti olevan sama 2.2hdi-pata pellin alla kuin omassa C5:ssä. Leksialla sai jopa yhteyden purkkeihin jollain tapaa.

Autoa vaivaa outo vika, teho on lähes nolla. On se parempi kuin mitä vikatilassa on vikavalon palaessa. Mutta kun valo ei pala niin silti suorituskyky on aivan onneton. Kaasu pohjassa ei lähde mihinkään ja pitää kierrättää aivan hullun lailla, että pysyy jotenkinkaan normaalin liikenteen tahdissa. Kulkee paremmin härnäämällä kaasulla niin että painaa sitä syvemmälle kierrosten myötä. Jos painaa heti pohjaan asti niin ei millään.

Mitään vikakoodeja muistista ei löydy.

Yön seisottuaan auto on hankala käynnistä, vaatii tosi pitkän starttauksen ja käynnistymisen jälkeen täysien kierroksien saavuttaminen kestää n. 10sek. Vähän aikaa käytyään ottaa täydet kierrokset paikallaan 3-4sek jälkeen ja lyhyen ajotauon jälkeen lähtee normaalisti käyntiin. Ei savuta eikä kolise ja käyntiääni on täysin normaali. Myös turbon äänen kuulee, ei ole jumissa sekään.

Autoon vaihdetaan maanantaina polttoaineen suodatin, kun se on nyt halvin tapa lähteä liikkeelle. Mikä muu voisi aiheuttaa tuota? Ilman vikakoodeja menee niin hakuammunnaksi vian löytäminen kun ei tosiaan herjaa mistään.

Talon tietokonesysteemit eivät mahdollistaneet leksiamittauksia ajon aikana mutta auton paikallaan seisoessa kyllä. Suuttimien toiminta-ajat näyttivät olevan kaikilla neljällä suunnilleen samat, joten tuskin siellä ainakaan joku yksittäinen kovin vuotaa ja voisi kuvitella vuotavan suuttimen katkuavan ja työntävän pakoputkesta sinistä savua. Jännite leksian mukaan on normaali ja polttoaineen paine nousee paikallaan kaasutellessa johonkin 930-940 baarin tasolle. Onko tässä jotain epänormaalia? Kaasu avautuu 99% asti ja pa-pumpun ääni kuuluu tankista virrat kytkettäessä muutaman sekunnin ajan.
IJN
Viestit: 997
Liittynyt: 08.10.2011 22:48

Re: HDi:n outo vika

Viesti Kirjoittaja IJN »

Intuitiivisesti tuntuu niinkuin pakoputkistossa olisi jossai tukos. Dieseliä mulla ei ole koskaan ollutkaan joten kunhan arvelen, viisaammat jatkakoon
kimmoa
Viestit: 170
Liittynyt: 03.01.2011 16:35

Re: HDi:n outo vika

Viesti Kirjoittaja kimmoa »

Alkuperäisestä viestistä unohtui mainita, että diagnostiikka sanoo hiukkassuodattimen kohdalla "punctured particle filter" tai mikä se sanamuoto nyt olikaan ja paine-erona suodattimen etu- ja takapään välillä 0kPa.
Avatar
JKiiski
Viestit: 235
Liittynyt: 25.05.2009 10:32
Paikkakunta: Lempäälä

Re: HDi:n outo vika

Viesti Kirjoittaja JKiiski »

Tuo voisi viitata tukokseen. Kaasu ei virtaa ja sen vuoksi liian pieni paine-ero fapin yli.
-07 C4 Picasso
-04 Xsara Picasso "Moottorimuna"
Ex:
-02 C5 Break 2.0
-02 Xsara Picasso 2.0 HDI
-92 XM V6 Break
-96 XM 2,5 td Break
-89 XM 2.0i Berline
-00 Xantia Break Exclusive
-98 Xantia Break Business
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: HDi:n outo vika

Viesti Kirjoittaja Teuski »

Painetta on mutta ei eroa, eli fappi on tyhjennetty? Tai kuten koodi sanoo, "fap puhki" eli kennossa iso reikä?
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
ovi
Viestit: 297
Liittynyt: 27.10.2017 17:15

Re: HDi:n outo vika

Viesti Kirjoittaja ovi »

FAP voi olla rikki ja kennon palaset tukkivat pakoputken. Pitkä startti viittaa kyllä siihen, että ruiskutuspaine ei nouse tarpeeksi nopeasti.
Northstar
Viestit: 1417
Liittynyt: 25.12.2016 22:10
Paikkakunta: Porvoo

Re: HDi:n outo vika

Viesti Kirjoittaja Northstar »

Ahtopaineet saa varmaan lexialla tarkistettua?
"Sell the house
Sell the cars
Sell the kids
I am not coming back"
Vastaa Viestiin