Sivu 1/1

D-Super hydraulijärjestelmä

Lähetetty: 12.08.2019 21:42
Kirjoittaja CDV
Tutustuminen uuden tulokkaan (-71 D-super) hydraulijärjestelmään käynnissä ja muutamia kysymyksiä tullut eteen.

-Kuinka kauan kuuluisi pysyä ajokorkeudessa sammutuksen jälkeen?
-Kuskin etukulma aavistuksen matalammalla onko pyöräkohtaisia säätöjä korkeudelle?
-Pumppu käy n. 4 sek. välein. Päävaraajapallo on vaihdettu. Mistä lähteä purkamaan syytä tälle?

Re: D-Super hydraulijärjestelmä

Lähetetty: 13.08.2019 22:01
Kirjoittaja Juuso
CDV kirjoitti:Tutustuminen uuden tulokkaan (-71 D-super) hydraulijärjestelmään käynnissä ja muutamia kysymyksiä tullut eteen.

-Kuinka kauan kuuluisi pysyä ajokorkeudessa sammutuksen jälkeen?
Täysin kunnossa olevana se kyllä pysyy tuntikaupalla ylhäällä; harva niistä vain on enää kunnossa. Käytännössä voi olla tyytyväinen jos tunninkin pysyy.
CDV kirjoitti:-Kuskin etukulma aavistuksen matalammalla onko pyöräkohtaisia säätöjä korkeudelle?
Tuo on aika outoa. Ei ole pyöräkohtaista säätöä sinänsä, mutta tulee mieleen että olisko kallistuksenvakaajan heloissa väljää, mikä sallii eri korkeuden etupyörien välille? Vai keksiikö joku jonkin muun selityksen?
CDV kirjoitti:-Pumppu käy n. 4 sek. välein. Päävaraajapallo on vaihdettu. Mistä lähteä purkamaan syytä tälle?
Naksuvälin pitäisi olla vähintään 30 sek. Järjestelmässä on sisäinen läpivuoto, yleisimmin joko jarruventtiilissä (perä tippuu ensin ja nopeasti) tai ohjaustehostimessa, jolloin yleensä putoaa keula ensin. Kunnossa olevanakin nokka kyllä laskeutuu raskaampana ensin.
Ainakin ohjaustehostimeen myydään korjaussarjaa, mutta sen asennus ei ole ihan läpihuutojuttu. Yksinkertainen ja kallis ratkaisu on ostaa ns. "tehdaskunnostettu" tehostin. Jarruventtiileitä sai uusia/uustuotantoisia ainakin kymmenkunta vuotta sitten kun itse D-mallia viimeksi pykäsin.

Re: D-Super hydraulijärjestelmä

Lähetetty: 14.08.2019 16:26
Kirjoittaja ds-jekkeri
Eikös DS:ssä ole kuten SM:ssäkin että kallistuksenvaimentajan välitangot ovat kierteellä säädettäviä pituudeltaan. Näillä säädetään auto "suoraan" niin ettei vasen tai oikea puoli ole toista korkeammalla. Korjauskäsikirjassa tämä todetaan nimenomaan Camberin säädön kohdalla - camber ei ole pyöräkohtaisesti erikseen säädettävä mutta jos se on erilainen vasemmalla ja oikealla, tulee kallistuksenvaimentajaa säätää siten että se on sama molemmilla puolilla.