Sivu 1/1
Citikoita takseina?
Lähetetty: 04.11.2009 21:51
Kirjoittaja janteros
Muutaman kerran vuoteen pääsee/joutuu matkustamaan taksilla duunijutuissa...
Tulipa tuossa mieleen, että olispa kiva kun voisi (ainakin kokeilla) saada taksiksi Citikka. Tolpaltahan voi koittaa valita kärryn, mutta olispa tiedossa, mistä saisi ennakkotilata Citikan.
Viimeeksi kun tilasin, kuski tuli noukkimaan nastarenkailla varustetulla farkku octavialla. Yritä nyt siinä matkustaa kun melu on kovempi kuin mitä omista natiaisista lähtee ääntä. Nykyäänhän nuo ovat usein myös tilatakseja.
Yritin googlatakin, mutta eipä tullut äkkiselailulla osumia meidän kulmille.
Jos löytyy tipsejä, mistä vois ennakkotilata Citikan, saa laittaa tietoa.
Vois varmaan kiinnostaa muitakin?
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 04.11.2009 22:12
Kirjoittaja sitikkakuski
Oulussa näkyi olevan C Crosseri taksikyltti katolla. Myös C5 farmari oli liikenteessä samoissa tehtävissä.
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 04.11.2009 22:23
Kirjoittaja kokemjne

täällä syrjäkylällä ( helsingissä ) on paljon C5 / Picassoja noissa hommissa

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 04.11.2009 22:32
Kirjoittaja Citroencte
Mikkelissä kolme C5 X7:aa ja kaksi C5 2:sta.
Mäntyharjulla yksi C5 X7.
Hirvensalmella Jumpy Compi 9-hengen bussi.
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 04.11.2009 23:47
Kirjoittaja likn
Tampereella on, nääs, vaikka kuinka monta C-vitosta taksissa.
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 04.11.2009 23:49
Kirjoittaja zX-files
Meneekö OTeeksi jos kertoo että Beijingissä iso osa takseista on ZX-sedaneita

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 00:33
Kirjoittaja Igor
likn kirjoitti:Tampereella on, nääs, vaikka kuinka monta C-vitosta taksissa.
Juu näino. Parin kyydissä oon istunu, ja yksi paloi Hämpillä ilmiliekeissä vuosi pari sitten.

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 09:32
Kirjoittaja Jehudi
Onhan noita näkyny Kotka-Hamina akselilla muutama C5 taksina. Myös täällä itärajalla naapurikunnassa Lappeenrannassa on bongattu ainakin yksi C5 ajelemassa lamppu katolla.
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 10:14
Kirjoittaja janteros
Kyllähän citikka-takseja oon itsekin nähnyt ja muutaman kerran päässyt tolpalta valitsemaankin.
Pointti oli vaan siinä, että jos haluaisi seuraavaksi aamuksi taksin hakemaan kotoa, voisi kokeilla kilauttaa citikkamiehelle.
Syö rotan lailla, kun maksaa ennakkotilauksesta monta euroa ja hakemaan tullaan jollain melutäristimellä.
Muutaman osuman maakuntaan löysinkin googlaamalla, löytyi nettisivut ja sieltä "oikea" kalusto ja isännän numero.
tyyliin www_taksikuskisimohovari_net --> paikkakunta xx, kalustona C xx -->puh.nro xxx
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 10:36
Kirjoittaja Touché!
Onhan noita C5-citikoita. Viimeksi olin Turussa uusikoppaisen C5:n kyydissä.
Edelleen odottelen, että C6-taxi hurauttaisi pihaan. Kyllä kelpaisi sillä kyydillä lähteä vaikkapa ravintolaan viettämään iltaa!
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 12:42
Kirjoittaja Jari79
janteros kirjoitti:Pointti oli vaan siinä, että jos haluaisi seuraavaksi aamuksi taksin hakemaan kotoa, voisi kokeilla kilauttaa citikkamiehelle.
Syö rotan lailla, kun maksaa ennakkotilauksesta monta euroa ja hakemaan tullaan jollain melutäristimellä.
Eikös tuo onnistu vaikka näin;
- Taksikeskus
- Janteros moro. Tarttis aamuksi taksin sitruunapolku ykköseen
- Joo'o, ja mihin aikaan?
- klo 7.00
- Onko rappua minkä edestä tullaan hakemaan?
- Parkkipaikka riittää kiitos. Ai niin, jos saa esittää toiveen, niin saisitko järjestettyä Citroenin noutamaan?
- Oletko tosissas, onhan meillä Mersujakin?
- Olen tosissani, haluaisin Citroenin
- OK, minä yritän järjestää
Tuskin tuo mikään mahoton paikka on. Sitten kuskilta numero talteen ja ensi kerralla soittelee suoraan.
Kaveri tilas aikoinaan taksin baarin eteen. Sanoi keskusneidille, että haluaa valkoisen tilataksi Mersun. Mimmi totes, että saattaa mennä hieman pidempään, johon kaveri tuumas ettei haittaa. Vartin päästä valkea mese kurvasi baarin eteen...
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 13:53
Kirjoittaja einomiesporkkakoski
Sisä-Savossa näyttäisi olevan uudenkarhea Citroen C5 Exclusive -farkku taksina ahkerassa ajossa sekä erikoisuutena 90-luvun Lincoln Towncar (normaali, ei limo). On siis tarjolla mukavia vaihtoehtoja taksi-Mersulle noinkin pienillä paikkakunnilla!

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 15:29
Kirjoittaja Laura78401
Helmikuussa 2009 olin Nurmeksessa kylpylässä ja sieltä illalla "kylille".
Mikä mukava yllätys, kun noutava taksi oli hydejousilla oleva C5! Kuski oli vanhempi herrasmies ja kyyti oli oli kerrankin tasaista!

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 16:47
Kirjoittaja Lauri
einomiesporkkakoski kirjoitti:Sisä-Savossa näyttäisi olevan uudenkarhea Citroen C5 Exclusive -farkku taksina ahkerassa ajossa sekä erikoisuutena 90-luvun Lincoln Towncar (normaali, ei limo). On siis tarjolla mukavia vaihtoehtoja taksi-Mersulle noinkin pienillä paikkakunnilla!

Tiedän erään pirssinä olleen XJ Jaguarin. Taksa tietysti sama kuin vaikkapa Avensis Versossa. Toisaalta samahan se on millä sen taksimatkan tekee, mutta kuitenkin...
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 05.11.2009 17:45
Kirjoittaja eskere
Meillä Laukaassa on 2 sitikkaa taksina. Toinen on Xm ja toinen c5.
Molemmat seisovat meidän pihassa. Aina saa taksi-Sitikan kyytiä kun haluaa.
Aikaisemmin ne oli taksina Tampereella ja Haminassa.

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 06.11.2009 00:19
Kirjoittaja fiatuno10
janteros kirjoitti:Muutaman kerran vuoteen pääsee/joutuu matkustamaan taksilla duunijutuissa...
Tulipa tuossa mieleen, että olispa kiva kun voisi (ainakin kokeilla) saada taksiksi Citikka. Tolpaltahan voi koittaa valita kärryn, mutta olispa tiedossa, mistä saisi ennakkotilata Citikan.
Viimeeksi kun tilasin, kuski tuli noukkimaan nastarenkailla varustetulla farkku octavialla. Yritä nyt siinä matkustaa kun melu on kovempi kuin mitä omista natiaisista lähtee ääntä. Nykyäänhän nuo ovat usein myös tilatakseja.
Yritin googlatakin, mutta eipä tullut äkkiselailulla osumia meidän kulmille.
Jos löytyy tipsejä, mistä vois ennakkotilata Citikan, saa laittaa tietoa.
Vois varmaan kiinnostaa muitakin?
treella nähty berlingo taksina,en muista oliko treen taksi.baarireissulle lähtisin oktavialla!

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 06.11.2009 09:27
Kirjoittaja Lemon
En juuri koskaan käytä taksia, mutta viime vuoden juhannuksena oli pakko. Turkulaisjuhannusvieraamme oli unohtanut jotain tosi tärkeää kotiin, ja kun juhannusviinit oli jo korkattu ja tölkit avattu, ei ollut muuta mahdollisuutta kuin ottaa taksi tuolle matkalle, joka on 36 km / sivu. Pihamme eteen ajoi pettymyksekseni Kia, vaikka vielä vähän aikaa sitten taksina oli ollut C5.

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 06.11.2009 15:37
Kirjoittaja Putkimies22
Mun Xanttia on vanha taksi ~Jämsänkoskelta.
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 07.11.2009 10:11
Kirjoittaja RPekka
Jehudi kirjoitti:Myös täällä itärajalla naapurikunnassa Lappeenrannassa on bongattu ainakin yksi C5 ajelemassa lamppu katolla.
BENSAKONEELLA! Yrittäjäkuljettaja koitti perustella että dieselissä on huoltoja useammin ja kalliimmalla niin bensakone tulee halvemmaksi.
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 08.11.2009 19:42
Kirjoittaja Tulsku
Putkimies22 kirjoitti:Mun Xanttia on vanha taksi ~Jämsänkoskelta.
Sama juttu, joskin muistaakseni Leppävirralta tai niiltä main.

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 09.11.2009 00:53
Kirjoittaja mheinowl
Miä en nyt muista onko Kouvolassa Citikkatakseja. Sen muistan, että kun ekan kerran Lahdessa kuljin taksilla joku vuosi sitten, kulkine oli C5. Loppu on OffTopiccia, mutta arvatkaapa olenko nykyään kade siitä, että vanhin pikkuveli pääsi kouluun CX Fami- taksin kyydissä noin vuonna -88.
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 09.11.2009 12:11
Kirjoittaja Tapsa 63
Meidän kylällä oli C5 farkku taksissa oli enemmän korjaamolla kun ajossa aj.170tkm kaikki viat korjattu kaveri vaihto Tojotaa.

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 10.11.2009 08:29
Kirjoittaja Jarski6944
Oma bensakoneella oleva C5:ni on pyörinyt aiemmin taksiajossa Porissa. Ja uuteen C5:een oli vaihdettu. Taksiyrittäjällä on useampiakin autoja, mutta vain isännällä itsellään Citroën
Huittisissakin ainakin yksi C5 pyörii taksina. Nykyään tätä viimeisintä mallia.
Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 10.11.2009 10:29
Kirjoittaja Putkimies22
Tapsa 550 kirjoitti:Meidän kylällä oli C5 farkku taksissa oli enemmän korjaamolla kun ajossa aj.170tkm kaikki viat korjattu kaveri vaihto Tojotaa.

Taitaa olla aika paljon kuskistakin kiinni miten autot kestävät. Kun on istuttu sellaisessa kyydissä joka kokoajan vetelee ja hidastelee, nykii ja vedättää. Toiset ajavat citroemaisen(?) pehmeästi, kuin huomaamatta

Re: Citikoita takseina?
Lähetetty: 10.11.2009 17:45
Kirjoittaja eskere
Viikonloppuna Hesassa ajeli c4 Picasso taksilamppu katolla Sturenkadulla.
Liekö paikallisia vai oliko mummokyyti maalta
