Sivu 1/1
Saxo 1.4i 98 nykii ja sammuilee. Missä vika?
Lähetetty: 05.11.2009 22:58
Kirjoittaja saxo_maksomitamakso
Ostin kakkosautoksi saxo 1.4 i vm 98. Autolla ajettu todella vähän alkusyksystä. Nyt lähes päivittäisessä ajossa. Mittarissa alle 200tkm. Ongelmana nykiminen ja sammuillutkin risteyksessä, kun vaihde vapaalla. Huoltokirjan mukaan kaikki suodattimet vaihdettu helmikuussa. Onko kuinka tyypillistä saxolle ja mistä haetaan vikaa ensimmäisenä? Tulpat? tulpanjohdot?
Re: Saxo 1.4i 98 nykii ja sammuilee. Missä vika?
Lähetetty: 05.11.2009 23:08
Kirjoittaja kokemjne
taitaa olla taas niitä vehkeitä joilla on hissuteltu , minä ajeleisin muutaman viikon hieman reippammin konetta käsitellen ja jalkaa tarjoten ja sitten vasta alkaisin arvioimaan mahdollisia ongelmia. kynttilät voisi nostaa ja säätää uudelle karvan pienemmille kärkiväleille kuin nuotit antavat ohjeeksi. putsarit /piuhat tuskin ovat ongelma ,mutta jos haluu niin siitä vaan vaihtelemaan. konehuoneen liitokset kävisin läpi .
Re: Saxo 1.4i 98 nykii ja sammuilee. Missä vika?
Lähetetty: 06.11.2009 11:05
Kirjoittaja Eki
Jos tuo on jo nelipisteruisku, niin vastaavassa tapauksessa ainakin minulla auttoi aikoinaan MAP-anturin vaihto.
Re: Saxo 1.4i 98 nykii ja sammuilee. Missä vika?
Lähetetty: 06.11.2009 12:09
Kirjoittaja Tapsa 63
Tyhjänkäynti moottori,oli minulla vuosi sitten,teki juuri samaa sammuili ja nyki.
Re: Saxo 1.4i 98 nykii ja sammuilee. Missä vika?
Lähetetty: 07.11.2009 13:07
Kirjoittaja jaberg
Saxoni oireili samalla tavalla 3 kuukauden seisonnan jälkeen. Akun vaihdon jälkeen toiminut taas hyvin.
Re: Saxo 1.4i 98 nykii ja sammuilee. Missä vika?
Lähetetty: 07.11.2009 14:01
Kirjoittaja Tapsa 63
jaberg kirjoitti:Saxoni oireili samalla tavalla 3 kuukauden seisonnan jälkeen. Akun vaihdon jälkeen toiminut taas hyvin.
Tuota ei usko Erkikään

Re: Saxo 1.4i 98 nykii ja sammuilee. Missä vika?
Lähetetty: 07.11.2009 14:09
Kirjoittaja Tapsa 63
Elikkä jos se entinen akku oli kunnossa niin olisit irroittanut miinuskaapelin akulta ,jos sinulla on vaimo tai tyttöystävä olisit käynytt Häntä suutelemassa ja sitten laittanut akunnavan kiinni ,olisi toiminut niin kuin sillä uudella akulla,eli se olisi
resetoitunut se tuhjänkäyntisolenoidi

Re: Saxo 1.4i 98 nykii ja sammuilee. Missä vika?
Lähetetty: 18.11.2009 19:18
Kirjoittaja saxo_maksomitamakso
Vikamuisti luettu ja nollattu. Herjasi moottorin lämpötilahäriötä. Kone kuulemma luuli, että -40 *C pakkasta, joten syötti ilmeisesti menovettä reilunlaisesti. Nollauksen jälkeen koeajo ok, mutta nyt samana iltana alkoi juonittelemaan uudestaan. Olisikohan lämpötilaa mittaavan anturin vaihto edessä?