Sivu 1/1
Onko kokeneita Puolan matkaajia?
Lähetetty: 08.10.2019 08:15
Kirjoittaja Croisette
Hiukan outo kysymys, mutta ajattelin kuitenkin kysyä vinkkejä
Ollaan siis lähdössä Puolaan 20.10. Krakovaan, ja hiukan jännitystä lisätäksemme varasimme paluulennot Gdanskista 26.10.
Kysymys kuuluukin, onko kokemusta millä kulkineella tuo väli (noin 500km) olisi fiksuin kulkea, juna, lento (tämä ykkösvaihtoehto), bussi (tämä viimeinen hätävara) vaiko joku muu..?
Ja niin saa ehdottaa Krakovasta paikallisia hulluja, eikun siis Citikkaharrastajia, tai muusikoita, tai ihan ketä vaan, me mieluusti tutustumme paikallisiin, eli ei yhtään hotelliyötä kuulu meidän reissuun

Hostellit ja toivon mukaan jotkut ylläri majoituspaikat...
Re: Onko kokeneita Puolan matkaajia?
Lähetetty: 08.10.2019 09:26
Kirjoittaja Wesa
Lähinnä tullut omalla autolla joitakin kertoja suhailtua siellä, joten joukloliikenteestä ei tietoa. Krakovasta voi suositella Citroen myymälää. Pelot ja epäluulot olivat kovat kun vein autoni ensimmäistä, ja toistaiseksi viimeistä, kertaa elämässäni korjaamoon/huoltoon.. Mutta homma sujui joustavasti ja nopeasti hyvällä ammatitaidolla eikä Picassoon vaihdettu etupyörän laakeri hajonnut sen noin 100 tkm aikana uudestaan, jonka auto oli meillä vielä ajossa

Re: Onko kokeneita Puolan matkaajia?
Lähetetty: 08.10.2019 12:20
Kirjoittaja itäsuomi
Junasta on kokemusta.
Krakowasta Gdanskiin saa varata koko päivän. En tiedä sitten onko jotain nopeampiakin, mutta se millä itse kuljin pysähtyi monta kertaa ja meni välillä kävelyvauhtia, yms.
Toisaalta tuollaisessa junassa on jotain vanhan ajan tunnelmaa ja kanssamatkustajiin voi tutustua, kun on sellaiset pienet osastot ja istutaan nokat vastakkain.
Re: Onko kokeneita Puolan matkaajia?
Lähetetty: 09.10.2019 00:00
Kirjoittaja Xari
Junasta ei kokemusta mut juttujen mukaan hyvä ja nopea, sekä erittäin edullinen, 2 ensimmäistä edellyttää vaan oikeaa väliä ja junaa, kaikkialla tämä ei toteudu.
Re: Onko kokeneita Puolan matkaajia?
Lähetetty: 09.10.2019 22:56
Kirjoittaja Sitruunaseppä
Mitä nyt Puolassa on tullut ajeltua vuokra-autolla, niin aikaa kuluu. Kaupunkien läpi joutuu ajamaan, ohitusteitä ei jokunen vuosi sitten oikein ollut, onko oikein nytkään. Uusilla moottoriteillä ajetaan lujaa, mutta kaupunki matkareitillä tarkoittaa ruuhkaisena aikana + 1 tunti lisää matka-aikaa. Kaksikaistaiset tiet (yksi kaista yhteen suuntaan, toinen vastakkaiseen) on mutkaisia, pitkiä tehottomia kiemuroita kaupunkien välillä ja siellä sitten ajellaan rekkajonoissa. Talvi on vielä toivottomampaa. Nimim. "Pescymicstyckie pani"