Sivu 1/1

XM y3 etujarrumekanismi

Lähetetty: 09.01.2020 18:33
Kirjoittaja Roplaaja
Onko vielä kuulolla sellaisia jotka tuntee jarrusulinterin sielunelämää. Löysin kuvia mutta en tajua mistä johtuu että kun sylinterin päässä olevista hahloista pyörittää niin mäntä ei liiku yhtää sisään. Aikaisemin toimi hienosti. Nyt kumpikin puoli samanlainen. Kun painaa kovasti mäntää sisään ja samalla pyörittää niin painui hivenen sisään. Palojen uusiminen voi olla yhtä tuskaa.

Re: XM y3 etujarrumekanismi

Lähetetty: 09.01.2020 18:44
Kirjoittaja XM-Hannu
Kyllä pitäisi mennä painamalla + pyörittämällä. Enpä muuten muistakaan, olisiko toisella puolella vasenkätinen kierre, luultavasti ei! Tein aikoinaan 10mm:n pulttiin hahlon, johon tuli poihittain pieni lattaraudan pätkä. Tuo kiinni akkuporakoneeseen, niin aina menee helpolla jarrumäntä sisään.

Re: XM y3 etujarrumekanismi

Lähetetty: 09.01.2020 19:07
Kirjoittaja biätare
Tällaisella saa männän helposti kierrettyä sisälle.
https://www.puuilo.fi/Tomber-jarrumaent ... gIghfD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: XM y3 etujarrumekanismi

Lähetetty: 09.01.2020 19:37
Kirjoittaja xmfani
Helpottaa paljon kun avaa ilmaruuvia

Re: XM y3 etujarrumekanismi

Lähetetty: 09.01.2020 20:21
Kirjoittaja Roplaaja
Kiitoksia. Taas sai XM uskoa tulevaisuuteen. Joku siellä sisällä on löystynyt tai jäykistynyt kun ennen riitti pelkkä pyöritys. Vuoden päästä yritän saada tuosta museoauton, saa nähdä onnistuuko