Sivu 1/1
Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 13:58
Kirjoittaja apaija
Katsellessani alle uudempaa Xantiaa pisti silmään että kaikissa joita katsoin (noh kolme kappaletta) oli maininta kytkin vaihdettu tai viat:kytkin. Autot 99 mallisia ja ajettu yli 200 mutta alle 300 tuhatta. Onko uudemmissa malleissa kytkintä muutettu vanhempiin nähden vai miksi näissä näkyy paljon kytkinvikaisia. Vai onko tämä vain tuuria että kaikki joita katsoin nettiautosta sattuivat olemaan joko remontoituja tai odottivat kytkinremonttia?
Ari Paija
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 14:49
Kirjoittaja Putkimies22
Omassani on vaihdettu 280tkm kohdalla, lienee ihan normaalia?
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 15:04
Kirjoittaja ealab
Kui paljo kytkime sitt pitäs kestää käyttöö. Normaalina kuluvana osana. Näyttää siltä, että BX:n (1,6) kytkin on sama Xantun (1,8) kytkimen kanssa. Aivan samalta näyttää.
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 15:04
Kirjoittaja ealab
Kui paljo kytkime sitt pitäs kestää käyttöö. Normaalina kuluvana osana. Näyttää siltä, että BX:n (1,6) kytkin on sama Xantun (1,8) kytkimen kanssa. Aivan samalta näyttää.
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 17:01
Kirjoittaja Xantippa
Ehkä toi myös mainitaan melko herkästi myynti-ilmoituksessa koska taitaa olla Xantiassa melko iso remppa toi kytkimen uusiminen hyrdomystiikasta johtuen...? Useemman satkun säästö kuitenkin ostaa auto johon on kytkin rempattu vs. remppaa odottava ainakin jos ostaja ei ole tee-itse-mies. Tuskin noita kuitenkaan normaalisti tarviaa uusia useammin kuin kerran auton elinikänä.
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 18:11
Kirjoittaja avbx
Kytkimen vaihto on isotöinen, mutta ei kaiketi hydrauliikasta johtuen. Xantian kytkintä en ole vaihtanut, mutta beksin vastaava on kaiketi korjaamotunteina noin kahdeksan. Itse sain menemään tupla-ajan, mutta ei sitä urakalla tehtykään. Santun kytkin pitäisi kyllä vaihtaa, taulussa on nyt 320 tkm ja takana juuri päättynyt ajo-opetus, joka käy jostain syystä kytkimen päälle. Luista ei vielä, mutta ihan ylhäällä ottaa kiinni.
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 18:26
Kirjoittaja apaija
Omani on ajettu yli 400 enkä edes ole ajatellut että tulisi kytkinremontti. 'Normaalina kuluvana osana...', siis siellähän pyörii kaksi levyä jotka on painettu toisiinsa kiinni, mikä siellä sitten kuluu 'normaalisti'? Vaikea uskoa että tuossa ajassa saisi levyn kulumaan. Uusista vehkeistä olen kuullut että siellä on jotain säteittäisiä 'täytykynän' jousia jotka loppuvat ennen 200 tuhatta, liittyy jotenkin tärinän poistoon? Onko nämä sitten tulleet uudempiin Xantioihin vai mitä noista sitten korjataan kun se on 'normaalisti' kulunut.
Vanhemmissa ja enemmän ajetuissa Xantioissa en ole huomannut merkintää kytkinremonteista.
Ari Paija
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 18:31
Kirjoittaja juhpalmu
apaija kirjoitti: Autot 99 mallisia ja ajettu yli 200 mutta alle 300 tuhatta. Onko uudemmissa malleissa kytkintä muutettu vanhempiin nähden vai miksi näissä näkyy paljon kytkinvikaisia. Vai onko tämä vain tuuria että kaikki joita katsoin nettiautosta sattuivat olemaan joko remontoituja tai odottivat kytkinremonttia?
Oma otanta sitruunan kytkinremonteista sisältää 2 kpl BX:ää vuodelta -89 ja yksi Xantia mallia -98. Jokaisesta meni kytkin vaihtoon noin 200 tuhannen kohdalla, kaikissa vikana oli kuivuuttaan kypsynyt painelaakeri, joka sorvasi vähitellen itsensä tähtilevystä läpi.
Ois tarvinnut varmaan laittaa rasvanippa sinnekin...

Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 19:29
Kirjoittaja Jeth
on tuos -97 activassakin kytkin rikki

300tkm takana..
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 20:24
Kirjoittaja ilkkata
Jeth kirjoitti:on tuos -97 activassakin kytkin rikki

300tkm takana..

Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 22:28
Kirjoittaja AriR
Omassa teetätin varmuuden vuoksi pari viikkoa sitten.
Vm 98 1,8 16v x2 farkku ja ajettu 250tkm.
Poljin oli ylhäällä jo 70tkm sitten.
Painelaakeri vihelsi hiljalleen lähes 9kk.
Ei se korjaamolla voi olla iso työ, kun kokonaisuus osat + työt 600€
Sain osista kyllä alennusta 20%.
Asetelma ja kytkinlevy olivat kunnossa.
Jos poljin on noussut selvästi jarrupoljinta ylemmäs homma on varmasti edessä.
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 12.11.2009 23:29
Kirjoittaja Xantippa
Jaa mä käsitin asentajan kanssa jutellessa että toi on täyden päivän työ korjaamolla, liekö sitten HDi -moottorisessa jotain eroa bensakoneiseen? Toki näyttää olevan diisselin kytkinpaketti ainakin motonetissä melkein tuplasti kalliimpi kuin ton 1,8 bensan, joten nostaa hintaa jo sekin...
Mulla toi on nyt sen reilun 70tkm kilistänyt aina kun vaihde vapaalla ja kytkin ylhäällä, jotkut jouset tms. kai ne oli mitkä ton aiheuttaa. Muuten kytkin toimii ongelmitta. Mittarissa 315tkm ja hiukan on 110-heppasta "viritettykin". Eiköhän se kestä kun kevyellä kuormalla kuitenkin aina ajellaan.

Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 22.11.2009 22:59
Kirjoittaja Jehudi
Muitten vastauksia lukiessa vahvistui ajatus minunkin xantian (-99 2.0 16V) kytkimen rempasta. Oireet ovat samat ja kilometrejäkin on kertynyt sopivasti. Ei muuta kun osien hankintaan...

Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 25.11.2009 00:34
Kirjoittaja ipo
Ei kestänyt uudemman Xantian kytkin kuin reilut 170 tkm.Työ vei Ad-huollossa 6 tuntia (n. 350 e öljyineen) + kytkinpaketti 140 euroa (Sachs) ja kolmisenkymppiä vetoakselien stefat yht. n. 520 euroa. Uusi toimii todella pehmeästi ja kevyesti. Autokin tuntuu melkein uudelta.

Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 07.12.2009 10:44
Kirjoittaja xantiano
1.9 td vm 1997 kytkinremppa 300 000 km jälkeen. Luultavasti edellisen omistajan veneilyharrastus oli syynä noin nopeaan kulumiseen.
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 31.08.2010 09:52
Kirjoittaja Joni2402
nyt meni omasta santusta kytkin, 99 farkku 1.8, ajettu 253 tkm.. Samalla meneekin liuta etupään niveliä vaihtoon..
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 31.08.2010 10:08
Kirjoittaja Igor
205tkm takana kakkoskoppaisella, ja hyvin tuntuu vielä kestävän 307Nm väännöt. Normaalista kulumisesta en tiedä, mutta kovasti tota kytkintä ei ole säälitty...
http://www.youtube.com/watch?v=pcW126WW6Lchttp://www.youtube.com/watch?v=JVc-HVAGSmc
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 31.08.2010 16:48
Kirjoittaja RPekka
apaija kirjoitti:Normaalina kuluvana osana...', siis siellähän pyörii kaksi levyä jotka on painettu toisiinsa kiinni, mikä siellä sitten kuluu 'normaalisti'? Vaikea uskoa että tuossa ajassa saisi levyn kulumaan.
Painelaakeri hirttää kiinni ja särkyy tai alkaa vain takkuamaan ja syöpyy paineasetelmasta läpi. Niin se vain on ettei mikään hyvä ole ikuista.
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 02.09.2010 08:30
Kirjoittaja Jankos
Omituinen keskustelu
Siis kytkinhän on ihan normaalisti kuluva osa ja 200 tkm on ihan kohtuullisesti jo. Jos siis on yli kymmenen vuotta vanha auto kuten xantutkin jo on niin 200 tkm matka tuossa ajassa tarkoittaa melko lyhyttä kertamatkaa eli pääosin kaupunkiajoa. Monestihan sitten matka-ajossa olleet on kytkimen osalta paremmassa kunnossa, varsinkin dieselit. Juuri myymässäni xantia hdi:ssa oli orkkiskytkin ja 340 tkm ajettu eikä ole minun ajoaikana (7 vuotta/230tkm) muuttunut mitenkään (ja tulihan tuosta koitettua sitä vääntöäkin ulosmitattua aika reilusti). Koko ajan ollut matka-ajossa ja oma ajoni oli 150 km päivässä työmatkaa jossa tarvitsi suuntaansa pysähtyä 3-4 kertaa. Kun taas nämä kaupunkisiirrot on monasti 15 km matkalla 10-20 pysähdystä ja lähtöä. Eli samalle 150 km matkalle tulee monta kymmentä kertaa suurempi käyttömäärä. Ja joka kerta kun lähdetään paikaltaan niin se kytkin kuluu, pakkohan se on.
Bensa autojen kytkimien kestohan on kaasareitten ja jakajien poistumisen myötä parantunut huomattavasti, kaasaripelejä kun joutui aina hieman enemmän vonguttamaan lähdössä, no ei ehkä uutena mutta muutaman vuoden vanhana kuitenkin. Ja ainakin lähipiirin bekseihin on noita kytkinremppoja tehty aikanaan ihan samoissa kilometreissä kuin xantiaankin, ehkä jopa aiemminkin. Ja kuitenkin xantiakin on painavampi ja samalla kytkimellä.
Eli 200 tkm kerto bensamallissa on kuitenkin ihan kohtuullinen. Toisaalta milloin kytkin on loppu? Sitikoiden tapauksessa poljin ylhäällä? Irrottaa vasta ihan lattiassa? Ottaa vasta ylhäällä? Luistaa vitosella? Luistaa 3-4-5 vaihteilla? Polkimen liikeradassa tuntuu pykäliä?
Toisilla noista vaihtoehdoista pystyy ajamaan 50-100 tkm ja toisilla kymmeniä kilometrejä ja sama kommentti on jokaisesta, loppu mikä loppu?
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 02.09.2010 11:28
Kirjoittaja KKA
Kyllä mulla on kaikissa kolmessa Xantiassa kytkinpoljin ylempänä kuin jarrupoljin ja ne on säädetty haynesin kirjan mukaan.Eikä varmasti ole kytkin loppu ainakaan tosta dieselistä kun siihen on kytkinpaketti vaihdettu 50 tkm sitten.
Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 02.09.2010 23:43
Kirjoittaja laakeri
Kytkin on oikein säädetty Xantiassa silloin, kun kytkinpoljin on ärsyttävän paljon jarrupoljinta korkeammalla.
BX 19TZI:stä tuli vaihdettua kytkin vähän päälle 300 Mm:n ja oli silloin painelaakeri viittä vaille läpi asetelmasta. Xantia 1.8 8v:stä taisi jossain 230 Mm hujakoilla vaihtua, eikä ihan niin paha ollut silloin. Mitä kytkimen muutoksiin tulee, on esim. 2.0 16V:ssä vetokytkin.
Ja levyjen välisen kitkan loppumista ennen tosiaan tyrkkää perinteisesti painelaakerin asetelmasta läpi. Eroa kulumiseen saadaan toki aikaiseksi käytöllä. Jos ajaa pelkkää maantietä, eikä turhia luistattele, niin eihän sitä kytkintä juuri käytetäkään. Jos taas ajellaan kaupungissa ja vekslataan parkkiruutuihin kaasu pohjassa kytkimellä nopeutta säädellen voi jopa se kitkakin alkaa vähenemään

Re: Uudempi Xantia / kytkin
Lähetetty: 22.09.2010 14:03
Kirjoittaja Jankos
Niin joo, vaimon 1.8 16v picasso on nyt työn alla kytkinrempassa kun painelaakeri alkoi rohisemaan. -02 on vuosimalli ja 212 tkm mittarissa.
Eli ei nämä bensakoneiset vaan ole kestäviä, dieseleissä taitaa olla kertaluokkaa vahvemmat osat kun niillä aina pääsee pidemmälle, vai olisko kuitenkin erona se että bensamalleilla rutkutetaan kaupungissa ja ollaan puolet ajasta kytkin pohjassa...