Tuntuu jotenkin oudolta, etteivät itänaapurin yleensä niin aktiiviset trollit ole oikeastaan lainkaan kiinnostuneet ilmavoimien hävittäjähankinnasta.
Paljon pienemmätkin asiat saavat yleensä trollitehtaan ja sitä uskollisesti palvelevat "hyödylliset idiootit" linjoille.
Mahdollisia selityksiä:
1. Jokainen vaihtoehto on Suomen kannalta huono, ts. ottaa rahaa enemmän kuin antaa sotilaallista suorituskykyä.
2. Naapuri on jo ajat sitten tiennyt, että kuitenkin valitaan F-35.
3. Naapurin kannalta pahinta olisi, että hankinta siirtyisi muutamalla vuodella: sitten pöydällä olisi aivan eri kattaus.
4. Naapurilla on jokin niin tehokas tapa ohjata hankintaa ettei tarvitse trollaamiseen turvautua.
5. Hanke muuten vain menossa naapurin kannalta suotuisaan suuntaan.
6. Jokin muu syy?
Miksi HX-hanke ei kiinnosta trolleja?
Re: Miksi HX-hanke ei kiinnosta trolleja?
Just se. Ehkä toverit rajan takana katsovat ettei maksa vaivaa koska asiaan ei voi vaikuttaa. Tulevaa kalustoa ei valita some-äänestyksen tai some-raivon tai somen räjähdyksen perusteella. Eikä kansanäänestyksellä. Eikä valintaa tee ne 200 experttiä Manskun varrella olevassa kivitemppelissä.pvalila kirjoitti:6. Jokin muu syy?
K-a-r-i
Re: Miksi HX-hanke ei kiinnosta trolleja?
Ei se trollitehdas noteerannut 70 risteilyohjuksen hankintaakaan ja niitä ei ole myyty edes kaikille Natomaille.
Kunniajäsen
BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Re: Miksi HX-hanke ei kiinnosta trolleja?
Trollipeikot eivät muusta innostukaan kuin pienistä, epäolennaisista asioista, kun isoista asioista ei jää jäljelle mitään vääntämistä ja kääntämist.pvalila kirjoitti:Tuntuu jotenkin oudolta, etteivät itänaapurin yleensä niin aktiiviset trollit ole oikeastaan lainkaan kiinnostuneet ilmavoimien hävittäjähankinnasta.
Paljon pienemmätkin asiat saavat yleensä trollitehtaan ja sitä uskollisesti palvelevat "hyödylliset idiootit" linjoille.
Re: Miksi HX-hanke ei kiinnosta trolleja?
Puhutaanko täällä niistä trolleista joita Jessikka Aro ei ole vuosikausien "tutkimuksistaan" huolimatta onnistunut löytämään? Ei ihme jos on hiljaista. 
C5 HDi 240 Tourer
Re: Miksi HX-hanke ei kiinnosta trolleja?
Nyt kun otit asian esille, kyllä. Oudolta tuntuu.pvalila kirjoitti:Tuntuu jotenkin oudolta, etteivät itänaapurin yleensä niin aktiiviset trollit ole oikeastaan lainkaan kiinnostuneet ilmavoimien hävittäjähankinnasta.
BX 16 TGS, BX Premier, BX Gti, Xantia, 2x ZX, Xsara, 2x C5, C5II, 2x C4, 2x C3, Berlingo...