Sivu 1/1
Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 12.02.2021 16:28
Kirjoittaja C4_robotti
Tuli tarve lähteä pois Elisan palveluista. Mitä suosittelette?
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 12.02.2021 17:17
Kirjoittaja eskere
Kait se on ihan sama mikä operaattori, hinta ratkaisee. Kuuluvuus on suurimmassa osassa maata samaa luokkaa.
Itse vaihdoin oman ja mummun liittymät Elisasta Dna:han hyvän tarjouspuhelimen perässä.
Ei vain meinannut mitenkään päästä irti kun olin Elisa/Saunalahti asiakkaana n. 20 vuotta. Ensimmäinen itkuviesti Elisalta tuli heti vielä kun olimme Dna myymälässä.
Kotona soitin annettuun numeroon ja kerroin etten tykkää näistä itkuista, laittakaa hinta kerralla oikein vakiintuneisiin asiakassuhteisiin. Myyjä ymmärsi tilanteen ja antoi hintatarjouksen molempiin liittymiin pari €/kk alle Dna:n kahdeksi vuodeksi ja 50€ lahjakortin. No, annoin suostumukseni että jatketaan vielä yhdessä.
Seuraavana aamuna Dna pisti pari euroa kovemman tarjouksen, no hyväksyin sen ja ajattelin että katsotaan nyt sitten miten meistä riidellään.
Kohta taas Elisa otti taas yhteyttä ja lupasi vielä toisen 50€:n lahjakortin....
Taas hyväksyin sen.... Ja sitten Dna teki viimeisen tarjouksen 3€/kk alle Elisan hinnan... Elisa otti vielä kerran yhteyttä, mutta ei pystynyt parempaan, joten liittymät siirtyivät Dna:lle.
Kilpailu asiakkaista on kovaa, mutta tämä kilpalaulanta ei minua miellytä. Jos kerran asiakas halutaan pitää niin tuotteen hinnan olisi syytä olla kilpailukykyinen vakioasiakkaille.
Tätä samaa jälki-itkua harrastaa myös sähköyhtiöt. Lehtitaloista kannattaa aina tilata tarjouksesta lehdet. Itse olin TM:n tilaaja yli 30 v. mutta kun puolet halvemmalla sain lehdet tarjouksesta, niin tilasin sitä kautta.
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 12.02.2021 18:56
Kirjoittaja kaseva
Kaikki ne on yhtä hyviä (tai: keskimäärin yhtä huonoja). Varmaan se kuuluvuus (meillä kotona yksi vaihtoehto jos haluaa 4G-verkkoa käyttää) ja hinta muodostanee sen kombon jolla valinta tapahtuu. Asiakaspalvelu sitten taas voi olla ratkaisevampi tekijä, mutta millä senkin sitten mittaat kun asia (ongelma yleensä) on lähes aina operaattorikohtainen eikä näin ollen suoraan vertailukelpoinen kilpailijaan.
Ota sieltä mistä saat haluamasi palvelut halvimmalla, toisin sanoen. Vähän siinä joutuu tuota "kilpailuttamista" sietämään, mutta se on pelinhenki kun se kilpailu kerran on kovaa.
Työn puolesta joutuu/saa olla tekemisissä operaattoreiden kanssa ja onhan niissä eroja. Toimintamalleissa ja käytännöissä. Sitten kun viivan alle vetää kaiken ominaisuudet yhteen niin aika samalla viivalla ovat.
Tarvittas joku innovatiivinen uusi toimija, mutta milläs innovoit kun tekniikka on mitä on ja perusliiketoiminta kuitenkin perustuu sen päälle rakennettaviin palveluihin.
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 12.02.2021 21:20
Kirjoittaja anmae
Miksiköhän Multisim-palvelua tarjoaa vain Telia ? Siis oikeasti eikä selityksellä, että sellainen on mahdollisesti joskus tulossa (esim DNA)
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 13.02.2021 01:32
Kirjoittaja kaseva
Mitä tarkoitat Multi-SIMillä? Minulla ainakin toimii puhelin kahdella liittymällä. Maksimi taisi olla 100 yhtäaikaista liittymää.
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 13.02.2021 01:55
Kirjoittaja Teuski
kaseva kirjoitti:Mitä tarkoitat Multi-SIMillä? Minulla ainakin toimii puhelin kahdella liittymällä. Maksimi taisi olla 100 yhtäaikaista liittymää.
MultiSIM on sama numero kahdella kortilla, kätevä mutta nykyään harvinainen palvelu...
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 13.02.2021 02:10
Kirjoittaja kaseva
Ah, niinpä. Kaivoin aivoni kellarista ja alan muistaa asioita.

Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 15.02.2021 11:08
Kirjoittaja laakeri
C4_robotti kirjoitti:Tuli tarve lähteä pois Elisan palveluista. Mitä suosittelette?
Paluuta Elisaan.
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 15.02.2021 14:36
Kirjoittaja C4_robotti
Suurin vi..tus on ohi. Kannattaako vaihto jos siitä ei tule lisäarvoakaan..?
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 15.02.2021 14:38
Kirjoittaja Teuski
Hinnat on kaikilla aika samat. Jos ei jotain tiettyä lisäpalvelua kaipaa niin kriteeriksi se, joka toimii itselle tärkeissä paikoissa parhaiten ja sen jälkeen hinta. Sitä ensimmäistä ei oikein muilta voi kysellä...
Mulla on kotona mokkulassa DNA, työpaikan puolesta puhelimessa Elisa. Lisäksi henkilökohtaisena Elisan maksullinen sähköposti, koska haluan pitää 90-luvulta Saunalahden Serverin alusta lähtien käytössä olleen sähköpostiosoitteen.
Pyöritän kyllä tuota postia täysin Gmailin kautta, en ole vuosiin edes kirjautunut Elisan palveluun...
Re: Mihin operaattoriin vaihtaisi?
Lähetetty: 15.02.2021 16:36
Kirjoittaja pvalila
Asustan Vantaan Hiekkaharjussa, Tikkurilan naapurissa. Viisitoista vuotta sitten DNA näytti täällä vahvaa kenttää, lähistöllä oli muistaakseni kolme mastoa. Valitettavasti puhelut katkeilivat jatkuvasti: oletettavasti verkko pomputti luureja jatkuvasti mastolta toiselle. Onneksi ongelma ei aiheuttanut sitä, etteivät puhelut olisi lainkaan yhdistyneet, meidät sai kyllä luotettavasti kiinni. Vähemmän kenttää olisi meidän tapauksessa ollut parempi vaihtoehto.