Sivu 1/1
Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 00:59
Kirjoittaja eskere
Millaisessa sängyssä vietät kolmasosan elämästäsi?
Nyt on Isku kehittänyt Citroen-henkiselle väelle Xsara Sohvasängyn

Xsara on metallirunkoinen levitettävä sohvasänky. Värivaihtoehtoina
hopeanharmaa ja luonnonvalkoinen.
Sängyssä on joustosälepohja.
Vuodekoko levitettynä 140x200 cm, patjaksi sopii Xsara-taittopatja. Patja myydään erikseen.
http://www.iskukoti.fi/IskuASP/iskukoti ... 7E0018D4B8Jos tuohon sänkyyn saisi nestejousituksen, niin sitten voisi harkita
Nyt täytyy tyytyä rautavieterien päällä nukkumiseen.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 01:46
Kirjoittaja Joni2402
http://masku.com/tuotteet.html?haku=zenit&x=0&y=0Oisko tuo zenit ja zefir tarpeeks lähellä sitikkaihmistä? Ei ihan nestejousitus, mutta lähellä. sisällä on intelligel- geelimatto, joka jakaa painon erittäin tasaisesti. sopii 40-140kg painaville.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 11:54
Kirjoittaja Akaile
Millaisessa sängyssä nukut?
-Kovassa. Edellinen sänky oli liian pehmeä ja oli jatkuvasti selkäkipuja jotka heijastuivat rintakehään. Unikin parani kovalla sängyllä, kun ei tarvitse pyöriä puolta yötä.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 14:46
Kirjoittaja Bumper
Tuollaisessa:
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/11431/CRW_0708_vastavalop.jpgEnsi yönä tosin mukavasti omassa sängyssä, jonka mallista ei hajua.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 18:48
Kirjoittaja sahtivaari
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 19:55
Kirjoittaja Kami
Huonossa

Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 20:11
Kirjoittaja r_a_n_u
eskere kirjoitti:Millaisessa sängyssä vietät kolmasosan elämästäsi?
Tietenkin sänkykin on tärkeä, mutta patjat eritoten. Nuo pari patjaa yhteensä ja BX kokoelma ovat suunnilleen samaa hintaluokkaa. Patjat taitavat olla pikkuisen voiton puolella. Vaimo osti patjat ja meikäläinen on haalinut noita kulkimia.
Pistipä muuten oikein miettimään tuo hintasuhde.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 21:15
Kirjoittaja Hessu
Kuinka paljon pidempi sängyn pitää olla kuin siinä nukkuja? Oma peti on 15 cm pidempi, eli 220 cm. Lakanoiden ja sijauspatjojen löytäminen on aina välillä himppu hankalaa.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 21:36
Kirjoittaja Cikatti
Vesipedin kyllä hommaisin... niitä ei ymmärrettävistä syistä ole enää kellään, ihan helvetillinen vehje siirtää. Patjan tyhjennys letkulla... mutta sinnä jää aina se 150 litraa jäljelle ja sitä on kiva sitä "ruumista" rullailla pesuhuoneen lattialle.
Vesipatjalla olen kyllä saanut parhaat unet.
Joku leijupeti olis kyllä hyvä niin että vois nukkua painottomasti.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 28.11.2009 21:42
Kirjoittaja Lemon
Ihan vaan tavallisessa, kun ei ole ollut rahaa hevosen sänkyyn

Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 29.11.2009 04:15
Kirjoittaja kaseva
Futonia mekin harkitsimme, kunnes löysimme Tampereen vaahtomuovin. Kyllä laadukas superlon selkävaivaisen saa hymyilemään. Elämänlaatu verrattuna aiempaan runkopatjaan koheni ehkä noin 400%.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 29.11.2009 09:02
Kirjoittaja r_a_n_u
kaseva kirjoitti:... kunnes löysimme Tampereen vaahtomuovin. Kyllä laadukas superlon selkävaivaisen saa hymyilemään.
Joopa. Laadukas vaahtomuovipatja on tosiaan hyvä. Mikä on patjan vahvuus ja kuutiopaino?
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 29.11.2009 12:12
Kirjoittaja XMister
Hyvän yöunen jälkeen kelpaa päivää jatkaa hyvällä työtuolilla josta seuraakin nyt varoitus:
jos messuilla tai jossain pääsette kokeilemaan kaasujousitettua Swopper tuolia niin se voi olla menoa. Tämän jälkeen vanhaan tuoliin istuminen tuo aina mieleen kivireki yms. tojota vertaukset.

Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 29.11.2009 17:41
Kirjoittaja kaseva
r_a_n_u kirjoitti:Mikä on patjan vahvuus ja kuutiopaino?
Jaa, olisko 11cm ja toi tiheyskin meille kerrottiin mut enpä sitä painanut mieleeni. Kokeilemalla valittuun päädyttiin, tihein se oli mitä heiltä löytyi. Saman talon tuotannosta valittiin myöskin vaahtomuovinen petari, kun ei taskurahat riittäneet siinä vaiheessa lämmönmukaan muotoutuvaan. Sillä tuosta lepohetkestä saisi ehkä vielä täydellisemmin rentouttavan.
Uskomattoman huono tarjonta on hyvistä patjoista, kaikenlaista runkopatjaa, jousiviritystä ja vaikka mitä high-tech-moottori-hestens-hässäkkää kyllä löytyisi. Rehellistä kehoa tukevaa tavallista patjaa ei vaan meinannut löytää. Sama juttu perinteisen sängyn kanssa, ei-oota myytiin suurimmassa osassa liikkeitä. Ilmeisesti joku jossain on päättänyt, että kukaan ei enää tarvitse tavallisia sänkyjä tai patjoja.

Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 29.11.2009 18:18
Kirjoittaja r_a_n_u
kaseva kirjoitti:Jaa, olisko 11cm ja toi tiheyskin meille kerrottiin mut enpä sitä painanut mieleeni. ...
... Uskomattoman huono tarjonta on hyvistä patjoista, kaikenlaista runkopatjaa, jousiviritystä ja vaikka mitä high-tech-moottori-hestens-hässäkkää kyllä löytyisi. Rehellistä kehoa tukevaa tavallista patjaa ei vaan meinannut löytää. Sama juttu perinteisen sängyn kanssa, ei-oota myytiin suurimmassa osassa liikkeitä. Ilmeisesti joku jossain on päättänyt, että kukaan ei enää tarvitse tavallisia sänkyjä tai patjoja.
Muistelen, että 43 kg/m³ olisi hyvän vaahtomuovipatjan tiheys. Tuo luku jäi mieleeni kauan kauan sitten sellaista ostaessani. On muuten tilapäiskäytössä yhä edelleen se, ja hyvä on.
Kait tarjotaan sellaista mikä parhaiten käy kaupaksi ja mikä eniten tuo rahnaa valmistajille ja kaupalle. Jos tehtäisiin jonkinlainen otanta siitä, minkälaisilla patjoilla immeiset yrittävät nukkua, niin miltei varma olen, että tulos olisi lohduton. Kyllä vaikkapa autoon saatetaan laittaa surutta, tai vaikka vähän surrenkin, muutama kymppitonni, mutta hyvä patja ei ole edes tullut mieleen. Näin on näreet.
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 07.12.2009 10:14
Kirjoittaja xantiano
Periaatteeni mukaan sägyn tulee olla kalliimpi kuin auton jolla ajaa mutta jälkimmäisenkin tulee olla mukava. Päivitin eilen Xantiani hieman tuoreempaan mutta paljon "vanhaa uskollista" vähemmän ajettuun. Sänkynä on edelleen Unikulman malli, enkä siitä vähällä luovu!
Aika harva tulee ajatelleeksi kuinka paljon sängyssä tulee viettäneeksi aikaa, eikä sänkyyn juurikaan panosteta mutta autoon puolestaan laitetaan "omat ja lainatut";))
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 07.12.2009 14:09
Kirjoittaja heh heh©
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 07.12.2009 15:38
Kirjoittaja HOTO
samantapainen autosänky oli itsellä alaaste aikaan....se oli pakkoostos kun kaverillakin oli you know.....heh nykyään unikulman uniikkisänky....
Re: Millaisessa sängyssä nukut?
Lähetetty: 07.12.2009 15:57
Kirjoittaja cxtb2
Joskus 15v. sitten joku töissä halusi eroon queen-size vesisängystään, kun muuttivat, "sain" sen 50mk. korvausta vastaan, petarit ja nahkaiset reunukset/päädyt mukaan, sen jälkeen ei ole selkäkipuja tarttenu potea... paitti kun on joutunu vieraisilla jollain "muulla" patjalla lepäämään...
huonelämpötilaa on saanut tiputtaa, ja sängyn lämppärillä sitten haettu sopiva lämpötila nukkumiseen.
Eli nestepatjalla nukutaan
