Citroen C5 työnsi katsastuksessa hydrauli nesteet

Vika vai ominaisuus?
rantpe
Viestit: 2
Liittynyt: 06.12.2020 21:27

Citroen C5 työnsi katsastuksessa hydrauli nesteet

Viesti Kirjoittaja rantpe »

Minun sukulainen meni katsastukseen C5:sen kanssa ja katsastaja ajoi auton nosturille ja keventimellä nosti keulan ylös ja hetken päästä nesteet työtyi ulos säiliöstä , katsuri oli sitä mieltä että vuoto järjestelmässä? Auto ei ollut nostovaiheessa yläasennossa. Kertokaa kokemuksia tai mikä aiheuttaa edellä meinitun oireen? VF7RDUHZJ54082503 valmiste numero.
Akseli
Viestit: 763
Liittynyt: 25.12.2017 18:22

Re: Citroen C5 työnsi katsastuksessa hydrauli nesteet

Viesti Kirjoittaja Akseli »

Järjestelmään on lisätty liikaa nestettä. X7 on tosi helppo ylitäyttää, koska palloissa on niin paljon tilavuutta.

Tuo nesteen työntyminen ylös keventäessä johtuu siitä, että jousituksen ecu tunnistaa ajokorkeuden liian korkeaksi ja alkaa vähentämään painetta järjestelmässä, mikä taas työntää nestettä takaisin säiliöön. Oikein tapa tarkastaa nestemäärä on suorittaa paineen poisto testerillä, mutta laittamalla jousitus ala-asentoon voi myös tarkastaa, jos on kokemusta siitä missä suunnilleen sen nestetason pitäisi olla.
-00 Xantia Activa V6
-97 Xantia V6 Automaatti
vtsbx
Viestit: 536
Liittynyt: 11.02.2009 09:01

Re: Citroen C5 työnsi katsastuksessa hydrauli nesteet

Viesti Kirjoittaja vtsbx »

Kyllä tuon pitäisi jo katsarinkin tietää.. Tai mulle ainakin naureskeli samalla kun levitteli öljyn kuiviketta.. totesi vaan että näinhän nää aina.. (ei ollu omilta jäljiltä säiliön täyttö)
Vastaa Viestiin