Sivu 1/1

C5 X7 abs anturi

Lähetetty: 27.05.2021 22:03
Kirjoittaja torneol
Kärry herjaa erinäisiä jarrumurheita. Lukemalla tarjotaan vasenta etu anturia, joka vaihdettu n. 3 kk sitten. Sittemmin vaihdettu ko. kulmaan laakeri. Murhe ei tullut heti lakrun vaihdon jälkeen, vaan vähän myöhemmin.

Mitä pitäisi pyörän irroituksen jälkeen tutkia ennen kuin kelkkoo turhaan pajalle? Oliko niin, että joku laakerin lukitussokka voi vinossa ollessaan aiheuttaa tuon ongelman? Selviääkö jarrulaikkaa irrottamatta?

Re: C5 X7 abs anturi

Lähetetty: 27.05.2021 22:32
Kirjoittaja Mustis
Ainakin 1 ja 2 korisa laakerin lukitseva säger(vaimikäsenyoli) saattaa haitata anturia jos ei "anturi ole keskellä lukkorengasta"
X7sta ei ole kokemusta mutta äkkiä sen kattoo jos auton alle pääsee.

Re: C5 X7 abs anturi

Lähetetty: 29.05.2021 00:32
Kirjoittaja torneol
Nopealla vilkaisulla tämän lukitusrenkaan ja abs anturin asemointi ok. Liittimen käytin auki ja painoin kiinni. Edelleen herjaa eikä anna livedataa siitä anturista, toisesta etusesta kyllä antaa.

Liekö sitten anturi sökö tai vika jossain "syvemmällä". Tutkitaan lisää.

Re: C5 X7 abs anturi

Lähetetty: 02.06.2021 20:16
Kirjoittaja torneol
Tämä siis selvisi. Anturi oli rikki. Kesti n. 4 kk ja 8000 km. Uusi paikoilleen, koodin nollaus ja homma ok. Onneksi anturi meni takuuseen.