Sivu 1/1

Xantian tankin tyhjennys

Lähetetty: 05.08.2021 17:44
Kirjoittaja masa70
Mulle tuli jokin aika sitten vuosia seissyt Xantia. Ei suostu hyvin käymään vaihdoin polttoainepumpun sen jälkeen vähän yrittää ja startti pilotilla kävis hyvin.
Vanha bensa tankissa haisee tosi eltaantuneelle ja haluaisin vaihtaa uuteen, kirja sanoo ettei ole muuta keinoa kuin letkuttaa täyttöputken kautta. En kuitenkaan saa letkua menemään tankkiin, johonkin se tökkää ennenkuin on bensassa saakka.
Auto on 2.0 vm- 96 olisko mitään jippoa millä saisin tankin tyhjäksi ?

Re: Xantian tankin tyhjennys

Lähetetty: 05.08.2021 18:43
Kirjoittaja Xari
Vaihdoitko myös suodattimen, jos siellä tankissa ei oo kauhean paljoa pistäisin vaan uutta lisäksi.

Re: Xantian tankin tyhjennys

Lähetetty: 05.08.2021 19:35
Kirjoittaja masa70
Mittarin mukaan yli puoli tankkia

Re: Xantian tankin tyhjennys

Lähetetty: 05.08.2021 21:22
Kirjoittaja IJN
Tankissahan on uusi bensapumppu. Sille sähköä niin letkusta tulee siististi melkein kaikki bensa pois.

Re: Xantian tankin tyhjennys

Lähetetty: 05.08.2021 21:32
Kirjoittaja eskere
Auto yläasentoon jos sen verran käy, bensapumppu pois ja lappoletkulla siitä aukosta maassa olevaan vatiin.
Jos ei nouse omalla hydrauliikalla niin tunkkaamalla auto ylös ja sitten lapolla.

Re: Xantian tankin tyhjennys

Lähetetty: 05.08.2021 22:25
Kirjoittaja masa70
Joo olis pitänyt ottaa bensat pois kun vaihdoin pumpun, sillon jo ihmettelin sitä hajua. Mutta eihän se pumpun irrotus ole iso juttu, ihmettelen vaan , että siinä Xantian kirjassa neuvottiin letkuttaan täyttöputkesta.

Re: Xantian tankin tyhjennys

Lähetetty: 06.08.2021 10:36
Kirjoittaja Tapsa
Jokin aika sitten tyhjentelin Xantian tankkia antamalla hyppylangalla sähköä suoraan pumpun sulakkeen kantaan.

Letku vain irti koneen päästä, siihen pieni jatko kanisteriin ja hyppäri paikalleen.

Erittäin siisti ja kätevä konsti. Pitää vaan ensin löytää oikea sulake kuvista.