Sivu 1/1
Xantia linnunluu
Lähetetty: 24.02.2022 16:35
Kirjoittaja Fuge
Tervehdys hommasin 95 xantian ja perä on koko ajan ylhäällä, vain välillä laskee mutta mielestäni liian alas. Huomasin että takaa on tuo linnunluu irti. Yritin napsauttaa sen paikoilleen mutta eihän ylety. Mitä osaa voin yrittää käsin liikuttaa jotta saisin pallonivelen paikoilleen? Sitä linnunluuta vai sitä vastakappaletta?
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 24.02.2022 17:40
Kirjoittaja Teuski
Paras on pistää vaikka auto laskemaan ylhäältä alas ja sujauttaa linnunluu sopivassa kohtaa paikalleen. Alle ei itse tietenkään mahdu. Kun oppii käsikopelolla tekemään, sen pystyy laittamaan paikoilleen auton vieressä maaten vaikka tien päällä.
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 24.02.2022 17:44
Kirjoittaja Fuge
Teuski kirjoitti:Paras on pistää vaikka auto laskemaan ylhäältä alas ja sujauttaa linnunluu sopivassa kohtaa paikalleen. Alle ei itse tietenkään mahdu. Kun oppii käsikopelolla tekemään, sen pystyy laittamaan paikoilleen auton vieressä maaten vaikka tien päällä.
Kiitos paljon neuvosta!
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 25.02.2022 09:35
Kirjoittaja kokemjne
ei se pysy paikoillaan . se mekanismi vaatii herkistelyä ja kork. säädin putsaamista . sitten voi kuvitella sen linnuluun paikallaan pysymistä .
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 25.02.2022 16:52
Kirjoittaja Fuge
kokemjne kirjoitti:ei se pysy paikoillaan . se mekanismi vaatii herkistelyä ja kork. säädin putsaamista . sitten voi kuvitella sen linnuluun paikallaan pysymistä .
Ok. Täytyy kattoo sitä kun kelit paranee. Sain kyllä paikalleen sen tuolla edempänä olevalla neuvolla
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 25.02.2022 20:58
Kirjoittaja Xari
Kannattaa uusia se linnunluu, marmoritiskillä myivät joskus mukaan varmistuskliksua joka oli joku Mersun kiinnike, joku osaava vanhempi varaosamyyjä saattaa tietää, tai ohutta rautalankaa.
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 25.02.2022 23:51
Kirjoittaja IJN
Uusikaan linnunluu ei pysy kuulassa jos kuula on jo ruosteen ohentama. Nippusiteillä ainakin saa viritettyä systeemin joka estää pois pomppaamisen, toimii paremmin kuin tarkoitukseen tehdyt rautalankahäkkyrät. Nippareiden pitää sallia osien liikeradat tietenkin. Takaluukun pumppujen kuulan lukitusjousista voi vaihtoehtoisesti taivutella hätäapuja linnunluun päähän. Ja korkeussäätimen ulkopuoliset mekanismit pitää rasvata, muuten alkaa vääntyä kallistuksenvakaajan karva jossa linnunluun toinen pää on.
Sitten järkeä ja varotoimia alla puuhaillessa, ettei auto laskeudu asentajan päälle.
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 26.02.2022 00:14
Kirjoittaja Xari
Säätimen puolelle uuden kuulan voi askarella tuosta
https://www.biltema.fi/rakentaminen/ruu ... 2000020137 kokoa en enään muista 5 tai 6mm.
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 26.02.2022 12:33
Kirjoittaja Fuge
Kiitos paljon neuvoista. Täällä saa kyllä nopeasti asiantuntevia neuvoja.
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 26.02.2022 14:27
Kirjoittaja Bumper
Yritän ensi viikolla ottaa asiasta selvän. Silmämääräisesti 5mm vaikuttaisi sopivammalta.
Täällä siis myös viikon pihassa levännyt Xantia, jonka etummainen linnunluu ei tunnu enää pysyvän paikallaan. Uusi luu ja pari Bilteman kuulaniveltä odottelee jo etupenkillä asentajan motivoitumista.
Ajattelin tosiaan purkaa koko mekanismin irti putsausta ja voitelua varten, jos se vaan mahtuu jotenkin järkevästi irtoamaan. Takasäätimen vipuineen saa ainakin suhteellisen helposti irroitettua.
PS. Tämä taitaa olla mun eka Xantia, jossa moottori, vaihdelaatikko tai edes hydrauliikan paluulinjat eivät vuoda sen vertaa että etusäädin olisi automaattivoitelun parissa.

Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 26.02.2022 16:26
Kirjoittaja Xari
Bumper kirjoitti:Ajattelin tosiaan purkaa koko mekanismin irti putsausta ja voitelua varten, jos se vaan mahtuu jotenkin järkevästi irtoamaan. Takasäätimen vipuineen saa ainakin suhteellisen helposti irroitettua.
Ranskalaisen autosuunnittelun nerokkuutta, vähän aikaa sai ihmetellä irrotusta ja lopuksi eihän tämä ole kiinni oikeastaan millään.
Mut tosiaan toi kuula, lyö vanhan irti ja poralla samaan kohtaa reikä.
Re: Xantia linnunluu
Lähetetty: 26.02.2022 20:22
Kirjoittaja Bumper
Yllätin itseni ja paneuduin korkeussäätimen ehjäykseen jo tänään. Jonkin aikaa sai pyöritellä, ennen kuin tuo paketti mahtui apurungon, kallistuksenvakaajan ja hammastangon muodostomasta onkalosta pois. Päädyin irroittamaan vakaajan ympärillä olevan pannan, joka myöhemmin aiheutti vähän päänvaivaa kun tussilla tehty merkki pyyhkiytyi pois ja oikeaa asentoa sai arpoa hetken.
Mutta Bilteman M5-kulmanivelen pallo on tosiaan juuri oikean kokoinen. Jännästi se vakaajan pannan pään pallonivel oli oikein kiiltävä ja nätti, kun tuo toinen pallero oli ruosteinen ja kulunut. Eri materiaalia ilmeisesti? Uuden pallon ja vivustojen rasvauksen lisäksi räjäytin samalla vaivalla säätimenkin osiin ja putsailin töhnät pois kanavista. Nyt toimii hienosti.