Sivu 1/1

Rakas rahapelien jumala... suo mulle 7 oikein

Lähetetty: 23.03.2022 11:55
Kirjoittaja Kami
https://huutokaupat.com/3368261/citroen-7cv-1937" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Rakas rahapelien jumala... suo mulle 7 oikein

Lähetetty: 23.03.2022 13:35
Kirjoittaja 1-xantia
Jos Kamin numerot ei osu, sit mun numeroihin :mrgreen:

Re: Rakas rahapelien jumala... suo mulle 7 oikein

Lähetetty: 24.03.2022 08:48
Kirjoittaja Masa
Edellisen kerran kun tuo oli huutokaupassa, niin hinta jäi alle 10k€. Saa nähdä onko kiinnostus lisääntynyt.

Re: Rakas rahapelien jumala... suo mulle 7 oikein

Lähetetty: 02.04.2022 16:05
Kirjoittaja Hessu
7700€ oli viimeinen huuto, ei myyty sillä. Nyt uudestaan kaupan, lähtöhinta 13000,-

Re: Rakas rahapelien jumala... suo mulle 7 oikein

Lähetetty: 02.04.2022 21:51
Kirjoittaja yason
Näitä aina ihmettelen. Jos kerran on hintavaraus, niin miksei sitä voi laittaa lähtöhinnaksi suoraan. Ja jos on huutokaupasta kyse, niin eikö kohteen pitäisi mennä eniten huutaneelle. Huutojen hylkääminen ja minimihinnan panttaaminen on turhauttavaa ajanhukkaa. Oikeassa huutokaupassa on lähtöhinta, josta lähdetään liikkeelle. Ja toisaalta, jos huutoja ei tule niin siitäkin voidaan sovitusti tinkiä alaspäin, kunnes huutoja alkaa tulla -- ja sitten se lopullinen hinta saattaa kuitenkin löytyä sen lähtöhinnan yläpuolelta.

Re: Rakas rahapelien jumala... suo mulle 7 oikein

Lähetetty: 03.04.2022 08:01
Kirjoittaja xs2jammu
yason kirjoitti:Näitä aina ihmettelen. Jos kerran on hintavaraus, niin miksei sitä voi laittaa lähtöhinnaksi suoraan. Ja jos on huutokaupasta kyse, niin eikö kohteen pitäisi mennä eniten huutaneelle. Huutojen hylkääminen ja minimihinnan panttaaminen on turhauttavaa ajanhukkaa. Oikeassa huutokaupassa on lähtöhinta, josta lähdetään liikkeelle. Ja toisaalta, jos huutoja ei tule niin siitäkin voidaan sovitusti tinkiä alaspäin, kunnes huutoja alkaa tulla -- ja sitten se lopullinen hinta saattaa kuitenkin löytyä sen lähtöhinnan yläpuolelta.
Tää on just näin. Tuolla huutokauapat.comissa on paljon näitä joita yritetään ensin huudattaa muutaman kerran , kunnes sitten ilmestyy se ilmoitus jossa on lähtöhinta ja että myydään eneiten tarjoavalle.
Meillä automyyjät sanoo muuten että tuolla saa suurimmasta osasta autoista paremman hinnan kuin suoraan myymälästä myymällä ja lisäksi pienemmällä vastuulla.

Re: Rakas rahapelien jumala... suo mulle 7 oikein

Lähetetty: 07.04.2022 10:38
Kirjoittaja Macinaggio
yason kirjoitti:Näitä aina ihmettelen....
Kai tuossa on ajatuksena jonkinlainen vauhtipyöräanalogia, kun kiihdytetään nollasta niin ajatellaan hinnan nousevan vauhdilla tavoitteeseen ja jatkavuudella vielä paljon ylikin. Mutta kun tavoite on noin paljon yli yleisen hintatason niin ehdottomasti kannattaisi ilmoittaa se hinta ja myös perustella miksi se on niin korkea. Tässä ehkä ajatellaan tuon sinänsä harvinaisen keulan nostavan auton arvoa. Kuitenkin noita B-mallin korimuunnoksia on tehty yllättävänkin paljon ja useiden koripajojen toimesta, siihen nähden että autossa on itsekantava korirakenne. Tosin useimmat versiot rajoittuvat kantamattomien osien muokkauksiin ja ovat siten helposti palautettavissa tai tehtävissä jälkikäteenkin, joten niillä ei ole merkittävää vaikutusta arvoon.