Pultit pyörii tyhjää C4

Vika vai ominaisuus?
Somnium
Viestit: 54
Liittynyt: 02.05.2016 20:14

Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja Somnium »

Takapyörän pultteja veivailin tuossa takaisin ja huomasin, että kaksi pulteista ei kiristy kunnolla vaan jää pyörimään tyhjää. Kovasti ei tullu voimaa edes käytettyä. Mitäs tuossa nyt joutuu vaihtamaan? Laakerihan on ilmeisesti jarrulevyssä? Pyörä ilmeisesti kiinnittyy siihen? Auto siis C4 VM. 2008
Somnium
Viestit: 54
Liittynyt: 02.05.2016 20:14

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja Somnium »

Yksi pultti meni paikalleen kun löysin uuden siihen. Neljättä ei saa menemään vaan kiekosta jengat entiset. Huomenna motonetista hakemaan laakereilla oleva kiekko matkaan. Jännä homma kun entinen omistaja vaihdattanut molemmat takakiekot 2v/30tkm sitten ja nyt antaa jo periksi. Liekkö sitten aiemmin käytetty väkivaltaa renkaita vaihtaessa.
Avatar
eskere
Viestit: 2220
Liittynyt: 02.02.2009 00:17
Paikkakunta: Laukaa

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja eskere »

Korjaa kierteet Helicoilin korjaussarjalla. Onko autossasi vielä PSAn vanhemmissa autoissa oleva pyöränpultti koko m12x1.25?
Tässä siihen korjaussarja https://toolfin.com/helicoil-m12-1-25.h ... s5EALw_wcB" onclick="window.open(this.href);return false;
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Helicoil (tosin tuo linkissä taisi olla jonkun toisen tavaramerkin vastaava jousimainen kierresisäke) on yleensä vahvempi (voi olla) kuin alkuperäiseen materiaaliin tehty kierre, mutta usein avattavissa on joskus taipumusta tulla pultin mukana ulos, auttaisikohan siihen joku liima tms. voi olla hankalaa, on myös holkkimaisia sisäkkeitä, mutta ei tietoa saako sopivassa koossa/määrä/hinta.

Muistelen että yhden rengasliikkeen hinnatossa oli kohtuu edukas hinta kierteen korjaukselle, mutta sitä liikettä ei enää taida olla.
Somnium
Viestit: 54
Liittynyt: 02.05.2016 20:14

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja Somnium »

Tuli tuo nyt tilattua kun luvattiin nopeaa toimitustakin. No kuten arvata saattaa niin eipä taida olla huomenna postissa kun ei ole lähetysilmoitusta tullut. Vähän jäi huono fiilis liikkeestä kun mainostetaan monessa kohtaa että ennen 14.00 tilatut lähtee samana päivänä. Eipä muuten haittaisi, mutta ei voi laina autoakaan kovin pitkään pitää. Saa nähä onko kumminkin haettava kiekko motonetistä niin saa pirssin ajoon.
Somnium
Viestit: 54
Liittynyt: 02.05.2016 20:14

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja Somnium »

Uusi kiekko haettu ja lyöty paikalleen. Biltemasta haettu hylsy oli jumalattoman väljä mutteriin ja ei saanut käsipelissä voimaa kun meinasi väkisin muljahtaa hylsy. Tokmannin halpis pulttipyssy onneksi pelasti. Ei tuo kauhean tiukassa ole voinut olla sitten kumminkaan. Jarrupalojen kannakkeet ei lähteneet ennen kuin kuumenti pultit punaisiksi. Ei siellä kyllä liimaa enää ollut. Uuden napamutterin vedin käsivaralla kiinni momentti avaimen puuttuessa. Netistä löytyi aika monta vaihtoehtoa sopivaksi momentiksi, eikä tuo vanhakaan järin tiukalla ollut. No eiköhän tuo paikallaan kestä.
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja Teuski »

Onkohan tämä joku tyyppivika nelkuissa? Muistan joskus n. 15v sitten kun oltiin vaihtamassa autoliikkeessä talkoilla talvirenkaita ja yhdessä uudehkossa nelkussa oli jo parit helicoilit takana...
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Somnium
Viestit: 54
Liittynyt: 02.05.2016 20:14

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja Somnium »

Vähän haiskahtaa siltä. Ei ole moista muilla autoilla käynyt. Entisessä mersussa taas tuntui pultit aina kiristyvän itsestään lisää. Aina hirveä taistelu saada auki vaikka oli momenttiin vedetty ja pultteihin vedetty rasvat. Parhaimmillaan väänsin kolme avainta solmuun yhdessä renkaan vaihdossa.
AlpoKieppi
Viestit: 107
Liittynyt: 06.03.2014 16:30

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja AlpoKieppi »

Samat kokemukset on minullakin sekä 308:sta että C4:stä. Kannattaa kiertää pultti alkuun todella huolellisesti paljain sormin hylsyä apuna käyttäen, että se lähtee varmasti oikeille kierteille. Ei tuossa uskalla koneella pultteja kiinni laittaa, avata ainoastaan.

Kerran yömyöhällä syksyn ensilumen leijuessa maahan Pösöön piikkipyöriä ruuvatessa pyörähti pultti lopuksi tyhjää. Aamulla aikainen reissuunlähtö. Hätäratkaisuna poistin yhdestä pultista prikan. Ja katso, se meni ilman prikkaa sen verran syvemmälle kierteille, että otti kiinni ja aamulla pääsin matkaan.

Kotiin palatessa viikon päästä pääsi sitten vaihtamaan uuden navan tai oikeastaan kaksi. Olisihan sen voinut tehdä korjaussarjallakin, mutta samalla tuli uusi jarrulevy kummallekin puolelle kuluneiden tilalle. Tuon rakenteen etu on helppo, joskin kallis laakerin uusi(utu)minen jarrulevyn vaihdon yhteydessä.
ë-C4 Shine -22
3008 Puretech 130 Active mt6 -18
Sitruunaseppä
Viestit: 1242
Liittynyt: 24.09.2009 09:04

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja Sitruunaseppä »

Onko kukaan kokellut uuden navan ja vanteen kanssa, kuinka syvälle/pitkälle käytössä olevat pyöränpultit kiertyy? Kesä- ja talvivanteilla? Onko samaa vikaa, kuin keittiökalusteiden vetimien ruuvit; liian lyhyet.
Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
Wilma191
Viestit: 9
Liittynyt: 24.05.2015 21:46

Re: Pultit pyörii tyhjää C4

Viesti Kirjoittaja Wilma191 »

Heps!Mullehan kävi niin,että renkaita vaihtaessa oli ollut eripultit aiemmin,niin oli jäänyt yhteen reikään pultinkartio kiinni!Keväällä kun vaihdettiin renkaat/vanteet alle,niin yksi pultti sitten alkoi tyhjää pyörimään..Kun oli siis jo vanteessa kiinni,ja pultissakin oli kartio!!Selvis kun alettiin miettiä navan vaihtoa/kierrekorjausta!Eipä ole 35vuoden aikana ikinä näinkään käynyt!
Vastaa Viestiin