Sivu 1/3
Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 25.12.2009 12:33
Kirjoittaja Jarski6944
Keskiviikkona tuli Satakunnassakin lunta oikein reippaasti. Oma C5 kulki kuitenkin paksussa lumessa hienosti ja töihin päästiin ongelmitta. Probleema tuli, kun ruokatunnilla piti lähteä parkkipaikalta pois. Molemmat takajarrut päällä. Peruutettaessa perä vaan nousi korkealle ja lopulta auto lähti renkaat laahaten liikkeelle. Parkkipaikka oli auraamaton ja eteenpäin ei tahtonut päästä lainkaan, kun etupyöriltä katosi pito.
Puolen tunnin ähkimisen jälkeen sain auton käännetyksi pois parkkipaikalta, mutta edelleenkään kuskin puoleinen takapyörä ei pyörinyt. Pääsin maantielle ja läheisen huoltamon pihaa ajelin ympäriinsä ja yritin löytää pitävää alustaa. Ja lopulta eteen-taakse ajelulla jarru heltisi ja pyörä alkoi pyörimään. Ajelin muutaman kilometrin ja jätin auton parkkiin. Kotiin lähdettäessä edessä oli taas sama homma. Kuskin puolella takapyörä jumissa ja ei tahtonut tällä kertaa irrota ollenkaan, vaikka löysin palan paljasta asfalttiakin pyörän alle. Lopulta kuitenkin paukauksen saattelemana avautui ja pääsin kotiin. Autotallissa sitten 2Kw:n lämmittimellä lämmitin molemmat takapyörät illan aikana lämpimiksi. Jonkin verran sulamisvesiä tuli auton alle, mutta ei mitään isoa määrää.
Eilen joulupukki tarvitsi ceevitostani ja ajot sujuivat rauhallisesti ja mukavasti. Mutta edelleen parkista lähdettäessä huomaa, että jarrut päällä ja napsahtavat auki. Mikähän avuksi? Eilen ei enää ollut lumikinoksiakaan missään. Hienokseltaan lumi pöllysi auratuilla teillä.
Työkaverit pääsivät vinoilemaan pahasti siitä miten Ranskalaiset autot soveltuvat Suomalaiseen talveen. Nimittäin hiljattain työkaverini osti Berlingo Multispacen ja on ollut siihen tyytyväinen. Paitsi keskiviikkona. Oli kanssa syttynyt ABS ja EPS- varoitusvalot. Oli siitä paikasta soittanut auton myyneeseen liikkeeseen, jossa oli sanottu "Jäässä se on ja soittoja samasta asiasta on tullut jo useampia". Varastolla oli lämmintä tilaa ja sitikka sinne sulamaan. Keskiviikon saldo siis oli työpaikallamme, että kahdella sitikalla ongelmia jarrujen kanssa ja muissa ei mitään vikaa. Grr.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 25.12.2009 14:17
Kirjoittaja cxtb2
se on näitten citikoitten ominaisuus, että takajarruille oikeasti menee jarrupainetta normi-liikenteessäkin jarrutellessa, muitten merkkien takajarrut ei käy päällä kuin isommissa jarrutuksissa... (?)
eli takajarrut(kin) jarruttaa ja tietty lämpiää hieman, jolloin se lumipöly sulaa niihin, ja jäätää.
ittellä CX:ssä tekee samaa, ja olen oppinut joko olemaan jarruttamati/jarruttamaan kevyesti, tai sitten ennen lopullista pysäköintiä annan jarrujen "jäähtyä" ja sittten liikutan vähän edes-takaisin, ettei jäädy kiinni.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 25.12.2009 14:30
Kirjoittaja r_a_n_u
cxtb2 kirjoitti:se on näitten citikoitten ominaisuus... ... ittellä CX:ssä tekee samaa, ja olen oppinut joko olemaan jarruttamati/jarruttamaan kevyesti, tai sitten ennen lopullista pysäköintiä annan jarrujen "jäähtyä" ja sittten liikutan vähän edes-takaisin, ettei jäädy kiinni.
Että mitä? Siis minkä 'näitten citikoiden'? Outo vaiva BX:n käyttäjälle.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 25.12.2009 23:07
Kirjoittaja eskere
Olen myös paininut C5:n jäätyvien takajarrujen kanssa
Meille tänne maalle on muutama sata metriä pikkutietä jonka auraus on paikallisen auramiehen käsissä. Nyt hän on ruvennut joulun viettoon jaa viimeisimmät lumet ovat tiellä auraamatta.
Saamme ajella siten melko lumisessa tienurissa, joten C5:n jarrut ja alut ovat täyttyneet irtolumella.
Eilen haudalta palatessa, oli toinen takapyörä pulkkana, ja jalankulkijat näyttivät sormimerkkejä pyörimättömästä takapyörästä. Ajoipa yksi Mersumieskin ystävällisesti rinnalle ja kertoi ettei takapyörä pyöri. Minä vain kerroin hänelle, että kotiin on vain kilsan matka ja kyllä sitä perille pääsee vaikka takapyörä ei pyörikään. Ehkä se on Mersussa tärkeämpää takapyörien pyöriminen, koska se on takavetoinen auto.
Kotona sulatin jarruja kuumailmapuhaltimella.
Nyt olen matkalle lähtiessä varannut termospulloon kuumaa vettä siltä varalta, että jarru jäätyy taas kiinni, niin kuumalla vedellä jarruja valaen ne irtoavat.
Tosipaikan tullen miespuolinen kyllä sulattaa jarrut vajentamalla alapään nestevarastoa jarrulevylle
Täytyy ajaa pirssi sulamaan talliin, kunhan saan siellä lämpöjä nostettua plussan puolelle, josko ko. vaiva sitten helpottaisi

Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 01:30
Kirjoittaja kokemjne

olen samaa mieltä Ranun kanssa. .......siis miten ne jäädytetään. ?

Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 20:50
Kirjoittaja 12Soupapes
Njoo, resepti takajarrujen jäädytykseen on seuraava:
1) asennetaan talvirenkaat avonaisille tykkipyörille. Käytännössä useimmat aluvanteet täyttävät vaatimuksen. Ei kuitenkaan XM:n alkuperäiset melko umpinaiset. Avonaisilla vanteilla varmistetaan lumen pääsy jarrusatuloiden päälle.
2) ajetaan viimeiset pari sataa metriä ennen parkkiin jättämistä syvässä lumessa, jotta lunta kertyy kunnolla vanteiden sisään.
3) odotellaan että pakkanen on reilusti kiristymässä ennen ajoon lähtöä. Jää tunnetusti laajenee pakkasen myötä, mikä varmistaa jarrujen lukittumisen.
Näin kävi itselläkin XM:n kanssa, kun piti lähteä joulupukkina liikkeelle, eikä ole käynyt koskaan aiemmin. Piti palata lämmittämään puhaltimella jarrut auki, kun ei parin kilometrin ajamisella lumisella tiellä muuten auenneet. Sinänsä ei menoa haitannut vaikka perä kelkkana tulikin, mutta arvelin että voi tulla sanomista jos kylille menee pelkästään etupyörät pyörien.

Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 21:35
Kirjoittaja jarruventtiili
12Soupapes kirjoitti:Njoo, resepti takajarrujen jäädytykseen on seuraava:
1) asennetaan talvirenkaat avonaisille tykkipyörille. Käytännössä useimmat aluvanteet täyttävät vaatimuksen.
Edellisessä xantiassa oli talvella aina alut (melko avonaiset 5 puolaiset) eikä jarrut jäätyneet koskaan. Nyksässä eli C5 2:ssa on orkkispeltipyörät ja takajarrut on jäässä jos on ajanut pöllyävällä lumella. Asiaa on tutkittu korjaamolla mutta apuja ei ole löytynyt.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 21:42
Kirjoittaja kokemjne

myönnettäköön ettei ranskis ole tuommosta osannut ottaa huomioon. kun harvemmin hiekkapöly jäätyy 20-40 asteen lämmössä. joten suomalainen olosuhteisiin soveltuva " insinööri" ( dipl. tai ilman ) taito ja logiikka käyttöön ja sopivia suojauksia suunnittelemaan. ei ole kovinkaan vaikeeta jopa ilman insinööri koulutusta. tuon opin jo aikoinaan CX ja BX :ien kanssa pelatessa.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 22:47
Kirjoittaja citroen for ever
Kumma juttu, mulla ei ole vielä tänä talvena jäätynyt femman jarrut kertaakaan. Ollaan kuitenkin ajeltu lumisiakin teitä (sellaisia joissa lunta 20-50cm tuulen tuomia). Alla orkkis alut mallia C5 II. edellisessä femmassa jäätyminen tuli tutuksi, mutta siinä olikin orkkis peltivanteet. lisäksi nykyinen vielä automaatti jossa tulee jarrua käytettyä loppumatkasta paljon manuaalia enemmän (viimeinen n. 2km kinttupolkua).
PS: beksissä ja Picassossa ei ollut koskaan jarrut jäässä. Firman transiitissa useinkin.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 22:53
Kirjoittaja Lemon
muutama päivä ennen joulua työkaveri kertoi, että jarrut olivat jäässä aamulla kun piti lähteä töihin, kyseessä oli joku Ford, en tullut kyselleeksi sen tarkemmin...
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 23:06
Kirjoittaja r_a_n_u
Jotta taas ei jutut menisi sekaisin, niin sen akselin pyörät saattavat jäätyä missä on käsijarru. Ja sen taas aiheuttaa huonokuntoinen/-kuntoiset käsijarruvaijerit. Siis kun käytetään käsijarrua ja kun vaijerin kuori on rikki, niin siitä pääsee vettä vaijerin ja kuoren väliin. Ja sitten pakkasella tietenkin jäätyy. Mutta se on eri asia, mistä tässä on alkujaan juttua ollut. Ja ennakoivalla huollolla hoidettavissa. Kuten niin moni muukin häikkä.
Ja mm. BX:n käsijarru vaikuttaa etupyöriin.
'Jostain' Fordista en tiedä, liekö käsijarruja koko hökötyksessä.

Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 23:21
Kirjoittaja Croisette
Kun oliskin ollut töissä kamera mukana, olisin voinut ottaa kuvia siitä, kuinka vanteiden sisäpinnat on täynnä lunta, jarrut jne kaikki aivan täynnä lunta, tokihan se sitten sopivissa olosuhteissa jäätyy, ja jarrut on jumissa

.
Asia jolta ei täysin varmasti voi kait koskaan välttyä leyytakajarrujen kanssa? Suojia voi rakentaa, jne, mutta sopivalla kelillä ne jäätyy siltikin. HydeCitikoissa tätä ei tapahdu, koska jarrut ovat enempi mukana, ja jos jäätyykin, niin kunnollinen jarrutus aukaisee jarrut, ja jos sekään ei auta, niin jarrutus ylä-asennossa tuottaa taaksekin maksimipaineen

.
C5:ssa tämä ei tietenkään auta, sillä siinnä on ihan perinteiset jarrut

.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 26.12.2009 23:35
Kirjoittaja Lemon
r_a_n_u kirjoitti:'Jostain' Fordista en tiedä,
Take it easy honey

En kysynytkään sinulta neuvoa!

Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 27.12.2009 14:26
Kirjoittaja C4_robotti
Kyllä nelkussakin jäätyi jarrut. Eli kuskin puolen takapyörä kyllä tulee mukana vaan ei pyöri. Ja ESP-ABS -hälyt ruudussa

Tämä siis reilun sadan km:n ajon jälkeen, parin minuutin pysähdyksen jälkeen ajoon lähdettäessä. Käsijarrukäännös "avasi" paikat... Mutta aina sekään ei välttämättä auta. Ja jos talliakaan ei ole perillä odottamassa. Silloin ottaa pattiin...
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 27.12.2009 14:42
Kirjoittaja Jarski6944
Tänään jäätyi taas kuskin puolelta takapyörä pahasti. Ajelin pyörä kelkkana useamman sata metriä. Pitävää paikkaa ei löytynyt ja kaverin kanssa saatiin auki, kun peruutin sen verran, että perä nousi, mutta ei lähtenyt vielä liikkeelle. Kaveri löi pajavasaralla vanteen kylkeen. Ja jarru aukesi.
Kävimme muutaman kilometrin päässä ja lumi pöllysi sakeana perässä. Otimme pajavasaran varoiksi mukaan. Mutta kumma kyllä, parin tunnin päästä pois päin lähdettäessä pyörä ei ollutkaan jäässä, vaan toimi normaalisti. Erona aiempaan oli vain se, että pyörästä puuttui pölykapseli. Kannattaisikohan kapselit jättää kokonaan kotiin? Lunta oli melko paljon kapselin ja vanteen välissä.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 27.12.2009 15:00
Kirjoittaja sitikkaporo
Eilen perlingo -99:n takajarrut jäätyivät, lähtivät kyllä paukahtaen auki nopeasti. Takana 100 km moottoritietä pöllyävässä lumessa sekä luminen parkkipaikka kässärikäännöksineen

Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 27.12.2009 17:06
Kirjoittaja jaakkovaakko
Femmaan on saatavana umpinaisemmat jarrukilvet.Kilvet on valmistettu suomessa.Merkkikorjaamolta apu löytyy kunhan vain penkovat tarpeeksi vanhoja tiedotteita.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 27.12.2009 17:38
Kirjoittaja kaselin
Pitaa koputtaa puupaata ei oo femmassa jarrut vielakaan jaatyneet ajeltu 6vuotta lumessa ja sateella.

Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 27.12.2009 18:17
Kirjoittaja r_a_n_u
Lemon kirjoitti:En kysynytkään sinulta neuvoa!
Mihin?
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 27.12.2009 21:51
Kirjoittaja valvoline
Vanhempien 2002 C5:ssä oli sama ongelma tänä aamuna, ensimmäiset 100m vasen takapyörä ei pyörinyt. Kyllä se pyörimään sitten lähti ja loppupäivänä ei ongelmia enää esiintynyt. Oma 2007 C5 tuntuu myöskin liikkeellelähdettäessä siltä että ensimmäinen 10cm avaa jarrut/saa renkaat pyörimään

Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 28.12.2009 23:18
Kirjoittaja laakeri
cxtb2 kirjoitti:se on näitten citikoitten ominaisuus
No pitääpä sitten vältellä "niitä citikoita" - CX:stäkö puhut vai mistä? 2 kpl BX ja 2 kpl Xantia, ei ole jäätymisongelmia ollut ikinä.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 28.12.2009 23:56
Kirjoittaja jkk13
Niinpä...
Yli 30 vuotta erilaisilla citikoilla, mutta vasta näillä lumilla ja C5:lla takajarrujen jäätymistä!
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 28.12.2009 23:57
Kirjoittaja maddis
Muistaakseni C5:ssa oli minulla semmoinen ominaisuus, että liki joka kerta päivän seisottuaan hallissa ajoon lähdössä jarrut 'poksahti' auki. Tietysti, kun talli oli lämmin niin ne ei päässeet jäätymään mutta tarrasivat kuitenkin kiinni. Nykyisessä Xsarassa en ole moista ominaisuutta huomannut niin usein jos kertaakaan.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 29.12.2009 08:32
Kirjoittaja powerage
jkk13 kirjoitti:Niinpä...
Yli 30 vuotta erilaisilla citikoilla, mutta vasta näillä lumilla ja C5:lla takajarrujen jäätymistä!
Taitaa olla vähän tapaus kohtaisia nämä jäätymis hommatkin.... Meikäläisen ex. Xantian takajarrut tykkäsivät mennä paljon herkemmin jäähän kuin tämän nykyisen C5:den.
Re: Takajarrut jäätyy parkissa
Lähetetty: 29.12.2009 22:53
Kirjoittaja sahtivaari
Ei ole Sitikoissa meillä jarrut jäätyneet, paitsi ei ole seevitosta.
Mutta opelissa, kun kävi kaupassa , ei takapyörät pyörinyt sen jälkeen. Kaupasta kuumaa vettä ja menoksi.
Sitten ennen pysähdystä pakkasella piti kässärillä kuivattaa jarrurummut, niin ei jäätynyt.
Ei siinä mitään hyvää ollutkaan.
