Sivu 1/1

Isoveli valvoo ja kuuntelee?

Lähetetty: 01.10.2025 11:40
Kirjoittaja C4_robotti
Eilen kollega puhui kahvipöydässä tilanneensa ledilamput autoonsa vanhojen H-polttimoiden tilalle. Itse en ole noista kiinnostunut, enkä ole niitä googlaillut.

Tänään lueskelin Iltalehdistöjen juttuja. Ja parin uutisen väliin pamahti led-polttimoiden mainos! Sattumaa vai mitä?

Re: Isoveli valvoo ja kuuntelee?

Lähetetty: 01.10.2025 12:23
Kirjoittaja Aakku
C4_robotti kirjoitti:Eilen kollega puhui kahvipöydässä tilanneensa ledilamput autoonsa vanhojen H-polttimoiden tilalle. Itse en ole noista kiinnostunut, enkä ole niitä googlaillut.

Tänään lueskelin Iltalehdistöjen juttuja. Ja parin uutisen väliin pamahti led-polttimoiden mainos! Sattumaa vai mitä?
Asian tiimoilta oli juuri eilen juttua. Saattaa aktivoida mainoksiakin.

"Poliisi ottaa kantaa myös autoilijoiden omiin valovirityksiin.
Sumuvalot sekä tee-se-itse asennetut led-ajovalot häikäisevät vastaantulijaa. Sumuvalot päälle silloin kun ajokeli on heikentynyt ja led-valot pois niille kuulumattomista umpioista, jatkaa poliisi."


https://www.is.fi/autot/art-2000011527712.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Isoveli valvoo ja kuuntelee?

Lähetetty: 01.10.2025 13:12
Kirjoittaja C4_robotti
Onhan noita viritelmiä nähty tien päällä. Hajavaloa enemmän kuin tiehen osuvaa.

Re: Isoveli valvoo ja kuuntelee?

Lähetetty: 01.10.2025 18:55
Kirjoittaja Hessu
Aika paljon enemmän tulee uudehkoja autoja vastaan jossa ledit häikäisee kuin näitä vanhempia itse rakennettuja.

Re: Isoveli valvoo ja kuuntelee?

Lähetetty: 02.10.2025 09:56
Kirjoittaja XM-Hannu
Puhelin käyttää mikrofonia kuunteluun kaiken aikaa, ellei sitä käyttäjä nimenomaan erikseen kiellä. Sanojen tunnistusta käytetään sitten mm. mainonnan kohdistukseen (ja ties mihin kaikkeen muuhun :shock: ). Nykyisissä puhelimissa (minulla Samsung) se kieltäminen on tehty useamman vaiheen vaativaksi, ja "piilotettu" korulauseiden taakse. Edellisessä Nokia5-puhelimessa se oli helpompi tehdä.

Törmäsin samaan "isoveli kuuntelee" ilmiöön joitakin vuosia sitten. Olin nuoremman kollegan kanssa töissä, ja työn ohella juttelimme autoista, moottoreista, kestävyydestä, dieseleistä, Wankel-moottoreista... Ja kun kaveri kahvitauolla katsoi puhelintaan niin:
Suositeltu sinulle Youtube "Wankelmoottorin toiminta ja rakenne".

Seuraavana päivänä keskustelimme mm. rakentamisesta, remontoinnista, lämmityksestä, kaverini totesi, että pitäisi oikeastaan laittaa lattialämmitys myös yläkertaan. Ja hetken päästä hänen puhelimeensa ilmestyi mainos lattialämmityksiä tekevältä firmalta.

Minulle ei mainoksia tule, sillä en käytä appeja juuri mihinkään, vaan teen lähes kaikki nettiä tai mobiilidataa vaativat haut Firefoxin kautta.
Ja sallin puhelimen mikrofonin käytön VAIN operaattoripuheluissa. Edes Whatsapp-puheluihin en voi vastata. Mainosten esto toimii. Tosin aiheuttaa sen, että maikkarin ja iltisten uutisia voi vain lukea, ei katsoa niitä videoina.

Kun "meit on nii monee lähtöö, jokkaisee junaa", ja minä taidan sitten jäädä asemalle :lol: (toki junan lähdettyä jatkan matkaa sitikalla... vanhalla, ilman someappejä)

Re: Isoveli valvoo ja kuuntelee?

Lähetetty: 02.10.2025 19:27
Kirjoittaja pvalila
Mulla Samsung S24 akku tyhjenee vauhdilla, vaikka puhelin on koko ajan virransäästötilassa. Jos puhelin koko ajan kuuntelee ja tekee puheentunnistusta, niin eipä tuo ole ihme. Työluuri A35:n akku kestää ja kestää, siinä lienevät tietoturva-asetukset vedetty tiukemmiksi.