Sivu 1/1

Ruosteen poistoaine

Lähetetty: 17.05.2026 09:43
Kirjoittaja Hakapajamies
Mainoksissa kuvataan miten hienosti ruoste irtoaa, ja rauta hohtaa puhtaana. Tulee mieleen että kun näyttää liian helpolta, sen täytyy olla "bluffia". Onko joku todella kokeillut tätä ainetta jolla ruoste häviää kun kastelee ihmeaineella , ja huuhtelee puhtaaksi. Jos toimii edes puoliksi, on jo hyvin. Kiinan tuote varmaankin.
Hakapajamies

Re: Ruosteen poistoaine

Lähetetty: 17.05.2026 10:26
Kirjoittaja Teuski
Ja mikäköhän aine on kyseessä? Mainosten lähtökohtaiseen luotettavuuden arviointii auttaa, kun miettii vähän missä mediassa mainos näkyy ja mikä taho mainostaa :lol:

Fosforihappo, esim. Annitrol nätisti "tappaa" ruosteen ja muuttaa sen mustaksi.
Sitruunahapossa liottamalla lähtee, lämmin vesi edesauttaa tehoa.

Joskus yhden pärrä kromiosiin testailin erilaisia netistä luettuja kikkoja. Pintaruoste kromiosista lähtee nätisti saippuavillalla, ja ihan oikeasti coca-colalla ja alumiinifoliopallolla hinkkaamalla.

Re: Ruosteen poistoaine

Lähetetty: 17.05.2026 17:49
Kirjoittaja olli__o
Käsittääkseni fosforihappokin on enemmän ruosteen poistaja kuin muuntaja, eli syövyttää/liuottaa ruosteen pois ja huuhdellaan sen jälkeen pois, suurin ero muihin happoihin on että muodostaa raudan kanssa yhdisteitä, jotka estävät ruostumista kestävät kosteuden vaikutuksia paremmin "fosfatointi".

Jos irto-osan saa upotettua fosforihappoon (mahdollisesti lämmitys ja liikuttelu vielä yhdistettynä) niin se toimii oikein loistavasti, mutta ei ole mikään nopea suit-sait-sukkela pikaoperaatio, pikemminkin tunteja ja riippuen osasta niin vieläpä melko montakin. Mutta auton pelleissä pahimmat ruosteet on usein tupla/triplapelleissä, joko pistehitsattuja tai korimassan (tai molempia) kanssa taiteltuja, niihin ei kai ole muuta kestävää ratkaisua kuin peltityöt? Jos on suoraa peltiä, niin silloin tuo voi olla yksi käsittelymuoto, fosforihappo vaan pysyy kovin huonosti pelleissä, on myös geelimäisiä, jotka pysyvät pystysuorassakin paremmin, mutta ei omaa kokemusta. Joskus olen kokeillut ruosteenmuuntimia, jotka toimivat myös pohjamaalina - siitä on aikaa, mutta en kyllä saanut yhtä hyviä tuloksia kuin edes rälläkän teräsharjalla ja kunnon monikerrosmaalauksen yhdistelmällä (myönnettäköön että noissa muunninkokeiluissa oli uhuempi maalauskäsittely ja kilikalipulloilla pohja ja pinta maalaus, ruosteenmuuntimen käsittely vaati myös hiomista kun jäi kovin krouvi pinta siveltimestä, joten ehkä jotenkin tuli senkin kerronksen suojausta heikennettyä). Mutta upotettavien irto-osien käsittelyyn on monia muitakin aineita, USAssa maanviljelijät käyttävät melassia ja sekin toimii yllättävän hyvin, Suomessakin on testattu vaikka Koneviestin toimesta, siinäkään ei päässyt pintäkäsittelyvaiheen heti vielä samana iltapäivänä vaan koe kesti 40 vuorokautta (ruosteiset vanteet ja muuta roinaa).