Sivu 1/1

Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 18.02.2009 19:20
Kirjoittaja 2cvkimmo
Moottorirata-adressi osoitteessa

http://www.adressit.com/ahvenisto

Mielenkiintoista luettavaa aiheesta esim.

http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=157295

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 18.02.2009 22:44
Kirjoittaja xmfani
Kyllä harmittaa jos häviää.
Siellä on muuten Kallun lierros ennätys vieläkin voimassa.
Et pakkohan se on säilyttää,et kerkiin sen rikkoa.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 22.02.2009 03:25
Kirjoittaja mheinowl
Mikä on Kallun kierrosennätys? Kenen, koska, millä ja missä luokassa? Ei kai Beksillä ja erään jo paremmille Citikkamaille siirtyneen lahtelaisen? Niin ja virallisista moottoriurheiluluokista en tajua mitään enkä varmaan haluakaan.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 22.02.2009 10:54
Kirjoittaja xmfani
250 Fillarilla,ja sama kallu Lahdesta,Sitä vain ei moni tiedä.Se osasi ajaa,oli sit neljä tai kaksi pyörää.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 22.02.2009 12:14
Kirjoittaja DSuper5
Minä en moista adressia ainakaan allekirjoita. Etelä-Suomessa on niin vähän harjuja enää, että luulisi moottoriradan sopivan muuhunkin ympäristöön kuin arvokkaan harjuluonnon keskelle. Se on vaan niin, että soraa, pohjavettä, harjukasveja, suppia jne löytyy vain harvasta paikasta, mutta meluavaan rälläämiseen tilaa kyllä olisi luonnoltaan vähäarvoisimmillakin paikoilla.

Viime keväänä tuli käytyä nimenomaan luontoarvojen takia kuvausreissulla Ahvenistolla (ei radan alueen sisällä tokikaan), jolloin ajatus nyppi, mutta eihän tuo itselleni elämän ja kuoleman kysymys ole, kun rata ei onneksi ole naapurissa.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 22.02.2009 14:31
Kirjoittaja Kami
Tää on taas tätä samaa kun noi eräitä lentokenttiä ahdistelevat hihhulit puuhaa...
P..r..e... pitääks niiden ihmisten tunkea asumaan moisten melunlähteiden viereen!
Kuka ne sinne on pakottanut muuttamaan.
Järjetöntä touhua...
Turkkuseskin bygaavat aina vaan lisää asuintaloja lentokentän lähelle ja sit ruikuttavat asukasyhdistykset että laskukierroksessa pienkoneet häiritsee... :evil:

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 23.02.2009 23:08
Kirjoittaja avbx
Tuo edellinen koskee myös ampumaratoja. Kaiken sellaisen voi hyvin kieltää, mitä itse ei harrasta.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 23.02.2009 23:28
Kirjoittaja gelupa
En yleensä perusta nettiaddresseista, mutta nyt aion allekirjoittaa. En tiedä miten muutenkaan vaikuttaa. Kyllä pistää sylettään nämä ituhippien temput. Yksi syy lisää jo ennestään pitkän listan perään olla aina ja ikuisesti äänestämättä vihreitä.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 24.02.2009 01:21
Kirjoittaja 12Soupapes
Olihan tuo pakko käydä allekirjoittamassa, jokunen kierros on tullut tuolla itsekin vingutettua kumia.

Motiiveita radan vastustukseen voi tosiaan kysellä, entinen sorakuoppa ja moottoritien melualueella. Mutta tonttimaana ilmeisesti niin arvokasta että kaikki keinot on sallittuja.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 24.02.2009 12:12
Kirjoittaja Igor
Kami kirjoitti:Tää on taas tätä samaa kun noi eräitä lentokenttiä ahdistelevat hihhulit puuhaa...
P..r..e... pitääks niiden ihmisten tunkea asumaan moisten melunlähteiden viereen!
Kuka ne sinne on pakottanut muuttamaan.
Järjetöntä touhua...
Turkkuseskin bygaavat aina vaan lisää asuintaloja lentokentän lähelle ja sit ruikuttavat asukasyhdistykset että laskukierroksessa pienkoneet häiritsee... :evil:


Samalla tavalla menetettiin Keimola. :(

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 24.02.2009 12:26
Kirjoittaja Jallu
Kami kirjoitti:Turkkuseskin bygaavat aina vaan lisää asuintaloja lentokentän lähelle ja sit ruikuttavat asukasyhdistykset että laskukierroksessa pienkoneet häiritsee... :evil:

Lohjalle jotkut on perustamassa "Ei lentokenttää Lohjalle" yhdistystä,
vaikka tasan ei mitään pelkoa moisen tulosta ole, ikävä kyllä. Tsiisus mitä pellejä. :mrgreen:

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 24.02.2009 12:47
Kirjoittaja c_5
Älä muuta sano.

Timo Lohjalta.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 25.02.2009 19:24
Kirjoittaja wanhustiina
Olen minäkin ehdottomasti säilyttämisen kannalla. Mahtava paikka järjestää kaikenlaisia moottori- tai hiihtotapahtumia. Radan olemassaolosta aikoinaan ei oltu kovinkaan harmissaan, kun oli vain muutama meluisa kisa vuodessa. Ja taisi olla harjoitustiistaikin. Nykyään rataa vuokrataan kelle halutaan maksukykyiselle eli radalle pyritään saamaan käyttöä joka päiväksi. Tarkoitan siis tällä, että ymmärrän myös lähitienoon asukkaita, jotka joutuvat kuuntelemaan vingutusta joka päivä. Wanhaan hyvään aikaan ( oli siinä huonojakin aikoja ) HML:n 2cv jaoskin vuokrasi koko radan päiväksi viikonloppuna - eikä vuokra ollut paha - eikä meteli. Nykyään vuokrat ovat markkinaehtoisia eli köyhille rättäristeille liian kovat. Nyt siellä mekastavat nämä hemmot, mitkä ovat ison mopon alleen hankkineet. (ei oo choppereita) Ja turning väki - vähempi pakoputki hauskempi on on.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 02.03.2009 23:11
Kirjoittaja Ishmael
Muistoissa Ahvenisto ja 1980-luvun alku: sai seurata (nyt jo puretusta) ajanottotornista Camaro-Cupia useampana vuonna... oli se melkosta mökää ja tärinää lähtöviivalla, siis siellä tornissakin... "voi voi, aika entinen ei koskaan enää palaa" lauletaan jossain laulussakin. Oli sielä se kekekekekekeruusperiruusperikin yx vuos ajelemassa. Oli kuulema p*ska Camaro ja tietty hurreilta lainattu, ku ei menestyny...
Niin ja tulihan siellä nähtyä se-surullisen-kuuluisa Hurriganes comeback-keikkakin vuonna 1988, siis Giants of Rock... se oli oikeesti hei kaameen kuulosta! :shock: Edes aika ei ole kullannut tätä muistoa.
Onnex olin raahautunut paikalle Motörheadin takia, se ei ollut pettymys 8-) ja saihan sen keikan vielä vinyylinäkin seuraavana vuonna.
Ja onnex missasin sen vuoden, ku se helikopteri kieri sitä rinnettä alas Ahvenistolla... sen on täytynyt olla kamalaa katseltavaa... :?

Ahvenisto on varmaan luonut monia muistoja, monelle. On se niin kauan kuitenkin ollut. Moottorirata. Ja vähän muutakin.

Re: Pelastakaa Ahvenisto!

Lähetetty: 03.03.2009 00:13
Kirjoittaja miki
Ei tarvitse ituhippien kauaa kärvistellä moottorimetelissä kun jo kohta ajetaan kisaa ympäristöystävällisillä hybridi-biodieselvehkeillä. Katsokaa nyt mihin F1:sissä ollaan jo menty.
Mielestäni hyvin toimivan moottoriradan kuten lentokentänkin purkaminen on silkkaa hulluutta, varsinkin kun niille kuitenkin on selkeästi käyttöä, ja jonnekin se korvaava kuitenkin tehdään. Vaikka rata rakennettaisi keskelle korpea kuten Keimola aikoinaan, niin kyllä ne asuntoalueet vaan jotenkin siihen nkylkeen nousee.