Sivu 1/1

ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 21.01.2010 09:29
Kirjoittaja svc
Nyt alkoi sitten -97 ZX temppuilemaan. Moottorin vikavalo syttyi joulukuussa kertaalleen hetkeksi kesken ajon mutta sammui sitten.
Kylmänä pakokaasuissa haisee bensa ja kulutus pomppasi yli 10 litraan satasella. Tyhjäkäynti on myös hieman epävarmaa kylmällä moottorilla.

Paikalliset pajat eivät Motronic 5.2:sta pysty vikakoodeja lukemaan, eli onkos 1.8 16V (LFY) moottorissa mitään vakio vikapaikkaa, jonka voisi tarkistella ennen kuin ajelen 80 km lähimpään merkkikorjaamoon.

Sytytystulpat ovat aika tuoreet eikä irtonaisia letkuja näy. Lämmettyään auto vetää ihan normaalisti ilman ylimääräisiä ääniä.
Ekat veikkauset ovat varmaan MAP ja kaasuläpän potentiometri. Lämpöanturiakin voisi tietysti epäillä.

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 21.01.2010 09:50
Kirjoittaja Tapsa 63
Puolakin mahdollinen vika..

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 21.01.2010 09:51
Kirjoittaja Tapsa 63
Lämmitä kylmä puola jollai puhaltimella ja käynnistä.

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 21.01.2010 10:34
Kirjoittaja svc
Tapsa 550 kirjoitti:Puolakin mahdollinen vika..

Tässä kun on ne kaksi puolaa siellä kannen alla nokka-akselien välissä. Puolavika pimentäsi aina kaksi sylinteriä kerrallaan, joten vähän epäilen, että vika olisi niissä.
(PS. Ne pissapojan suuttimet lämpenevät kyllä hyvin... ;) )

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 21.01.2010 10:40
Kirjoittaja Tapsa 63
Xsarassa jossa puolat tulppien päällä oli puolavika ja oireet juuri niin kuin kuvailit.
Sillä varmaankin lämpenee suuttimen,kun ne on maksettu.. :lol:

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 21.01.2010 11:35
Kirjoittaja Amppman
Vikaha voisi olla myös sytytysyksikössä jos oireisiin liittyy huono kierrosherkyys välillä 2000-4000, pakoputken sisuskalujen punahehku ja reipas kulutus, tällain vika oli minulla itselläni, tosin kyseessä oli 1.9 tulivuori malli

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 21.01.2010 21:38
Kirjoittaja svc
Tapsa 550 kirjoitti:Sillä varmaankin lämpenee suuttimen,kun ne on maksettu.. :lol:
Et kai meinaa, että maksu ei ole vielä tullut? :o

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 22.01.2010 09:27
Kirjoittaja Tapsa 63
Piti olla kun ne on jo maksettukin... :oops:

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 28.01.2010 17:31
Kirjoittaja svc
Vikakoodeille löytyikin lukija melkein naapurista, eli tietämyskone Fingerp... eikun Raaseporin kaupungissa kertoi ZX:stä seuraavaa:

Vikojen määrä 1
45, Moottorin lämpötunnistin, epälooginen signaali.

On se nykyään helppoa...

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 28.01.2010 18:02
Kirjoittaja kokemjne
:P joku taisi jo aikaisemminkin tarjota tuota viaksi :cry:

Re: ZX saa bensaa. Liikaakin.

Lähetetty: 28.01.2010 18:07
Kirjoittaja svc
kokemjne kirjoitti::P joku taisi jo aikaisemminkin tarjota tuota viaksi :cry:
Minä itse heti ensimmäisessä viestissä. :lol:
Vaikea noita antureita on lähteä arpomalla vaihtamaan, kun vikapaikkoja on tosiaan useampi. MAP-lambda ja lämpöanturi ovat toki yleisimmät bensankulutukseen vaikuttavat. Kampiakselin asentotunnistimen vika aiheuttaa yleensä sen, että auto ei käynnisty.