Sivu 1/1

CX kuumenee ruuhkassa

Lähetetty: 21.05.2010 07:51
Kirjoittaja Horde-Herde
CX 25 Gti vm-88 vedet kuumeni eilen ruuhkassa 99 asteeseen asti jolloin oli pakko ajaa parkkiin ja antaa koneen jäähtyä. Takaisin paluu ruuhkassa päästiin 96 asteeseen saakka, parkkiin ei kuitenkaan tarvinnut laittaa. Missä vika, eikö lämpötilan pitäisi pysyä siinä 90 asteen tienoissa?

Re: CX kuumenee ruuhkassa

Lähetetty: 21.05.2010 08:06
Kirjoittaja Juuso
Syylärin flektit eivät käynnisty. Vika on luultavasti releissä tai niiden kytkentöjen hapettumissa, kun ovat aika fiksussa paikassa vasemmanpuoleisen ajovaloumpion ja akun välissä. Toinen mahdollinen syyllinen on syylärin vasemmassa päässä oleva lämpöanturi, joka ei lähetäkään enää viestiä moottorin lämpenemisestä.

Vika on CX:ssä tosi yleinen. Monet CX-harrastajat ovat vetäneet kabiiniin erillisen katkaisimen, josta flektit saa pakotettua päälle, kun lämpötila kipuaa liikaa.

Re: CX kuumenee ruuhkassa

Lähetetty: 21.05.2010 10:07
Kirjoittaja cxtb2
... ja itsellä kävi erään talven jälkeen, että itse flekti(t) oli mekaanisesti jumissa, silloin korventui ne paksut siniset johdotkin.. eli kannattaa keväällä (ja joskus muulloinkin) pyöräyttää käsin niitä flektejä, että eivät jumi...
laakerithan noihin pystyy vaihtamaan itte, ja ilmeisesti hiiletkin on vaihdettavissa.

Re: CX kuumenee ruuhkassa

Lähetetty: 21.05.2010 15:15
Kirjoittaja kokemjne
ei niissä flekteissä ole vika vaan relekytkennöissä , ja harvoin edes siinä anturissakaan.
muuttakaa koko systeemi eritavalla toimivaksi. nythän se on rakennettu siten että ensin flektit ketjutetaan ja jos viima ei riitä niin sitten muutetaan rinnakkain toimivaksi. ja vielä hölmö kytkentä kun releet saavat vetovirran virtalukolta.
ite muutin aikoinaan semmoiseksi että toimivat ilman virtalukkoa. anturi hoitelin releitten ohjauksen. muuten suorat sähköt akulta.
eikä ollu enää sarjakytkentää . jos haluaa hienostella ,niin laittakaa anturiksi beksin kolminapainen ,joista toinen ohjaa toista ja toinen toista flektiä. toimii