Sivu 1/2
Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 04.03.2009 18:53
Kirjoittaja TRD Turbo
Onko kokeneemmilla neuvoa miten lähtee parhaiten vetonivel irti vetoakselista.
Ei kestänyt kuin 29tkm kunnostetussa vetoakselissa suoja kumi ja rupesi rasvat työntämään välistä ja oli pykimää kaikissa taite kohdissa kumissa.
Niin nyt olen koittanut saada irti niveltä ruuvipenkissä ja lyömällä lekalla vetoniveleen mutta ei annaperiksi millään.
Jääkö ainoaksi keinoksi sahata nivel halki ja ostaa uusi tilalle.
Ja malli oli XM 2l 16v break.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 04.03.2009 22:56
Kirjoittaja DSuper5
Ei ole kokemuksia XM:stä, mutta BX:ssä tavanomaisesti irtoavat helposti pienellä kopautuksella siten, että vetoakseli on autossa kiinni. Yksi nivel on, jonka purin vara-autosta ja hakkasin sitä lopulta olan takaa (paskaksi se meni, mutta kokeilin), ei siltikään irronnut. Kiinni se on edelleen kun säästin vetoakselin. Yhden risautuneen vetonivelen jouduin rälläköimään irti. Nopeaa ja helppoa, kunhan katsoo, ettei vetoakseliin sohlaa laikalla. Booreja ei passaa mennä tasaamaan. BX:ssä meikäläisellä on ollut kohtuu lyhytikäisiä tarvikeniveliä. (ilmeisesti) alkuperäiset vara-autoista otetut ja uuden kumin + runsaan rasvan kanssa asennetut ovat kestäneet parhaiten.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 04.03.2009 23:22
Kirjoittaja Paso
Uskoisin, että kaikki nivelet on mahdollista irrottaa ilman rälläkkää. Minä en siihen pysty, mutta joku pystyy. Toistaiseksi olen saanut kuitenkin irti kaikki, jotka olen halunnutkin. Kun tulee vastaan nivel, jonka kanssa tekee mieli käyttää rälläkkää, käännyn ammattiauttajan puoleen. Täällä maalla on ainakin mahdollista mennä pajalle pelkän vetoakselin kanssa ja saada apu pientä korvausta vastaan.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 04.03.2009 23:54
Kirjoittaja DSuper5
Maalla minä niitä olen nivelen rälläköinyt ja yleensä remontit sijoittuvat viikonloppuihin, jolloin pajat eivät ole auki, ja toisaalta oma periaatteeni on tehdä kaikki itse, mihin vain kykenee. Brutaaliahan tuo on, mutta kaikkia taiteen sääntöjä ei tsi-remppaaja osaa noudattaa. Mutta se rälläköinti on hätävararatkaisu, koska siinä voi pahimmillaan rikkoa vetoakselin.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 05.03.2009 10:48
Kirjoittaja lukkis
Japseissa joutuu vaihtamaan kumit "takakautta". Eli niveltä ei voi irrottaa särkemättä...
Niin ja se ruuvi on kiinni 350 Nm....
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 05.03.2009 15:27
Kirjoittaja xmrane
Nykysin on kuulemma semmosia suojakumeja minkä voi vetää nivelen yli vetoakselia purkamatta!!
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 05.03.2009 18:07
Kirjoittaja TRD Turbo
Nyt on nivel irroitettu rälläkällä vaikka ei siinä nivelessä ollut vikaa mutta kumikun haprakoituu nuinkin nopeasti.
Oli kotona jemmasa vara kumi (muovinen suoja) mutta ei ollut apua siitä vaan joutui tilaamaan varaosaliikkeeseen uuden nivelen.
Onko nuo nykyisin käytettävät suojakumit jotka ovat muovia niin vahvempia kuin perinteiset kumiset, siis jollakin käytännön kokemusta ja tietoa asiasta niin haluaisin kuulla.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 05.03.2009 19:04
Kirjoittaja Croisette
Joskus on vetonivelen lukkorengas niin kuoleentunut, että se nivel ei irtoa sillä normaalilla terävällä napautuksella, niin silloin on tullut laitettua sellainen yleismallinen nivelen ylivedettävä kumi, jotta ei turhaan rikkoisi paikkoja enempää.
Moisia saa ihan tsi-asentajankin mallia, eli vedetään rasvatun kartion avulla nivelen yli, voimaa saa kayttää melkoisesti tuon kartion kanssa toimiessa, ja kannattaa pistään hanskat käteen, kun ne rystyset kolahtaa kuitenkin jonnekkin siinä vaiheessa kun se kumi luiskahtaa oikealla paikalleen

.
Ehjää niveltä ei kannata rälläkällä rikkoa, vie sitten vaikka mieluummin korjaamolle kumin vaihtoon, tulee sekin halvemmaksi. Nykyisin taitaa olla melkein joka pajalla tuollaiset vehkeet, jolla asennetaan se ylivedettävä kumi.
Ja ne uudemmissa Citikoissa olevat muovimaiset suojakumit on olleet kyllä kestäviä, ainoa murhe niiden kanssa onkin sitten asennuksen vaikeus, sillä se suojakumin side on noissa saatava aivan pirun kireelle, ja se ei tahdo autossa akseli paikoillaan aina onnistua.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 05.03.2009 23:14
Kirjoittaja TRD Turbo
Mistäs noita yleis mallin kumeja saa ja mistä sen tietää että ne viruu niinkuin nuo varmuusvälineet.
Käykö ne samalla myös sisä päähä jos joskus vaikka hajoaa ja minkä hintaisi ovat.
Ostan sellaisi jemmaan jos tosiaan selviää tuolla että pujottaa vaikka jonkun kartio virityksen kautta paikalleen ja kestää niinkuin normaali kumi.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 05.03.2009 23:51
Kirjoittaja Croisette
Kyllä niitä nivelen ylivedettäviä kumeja käsittääkseni pitäisi olla ihan kaikissa autovaraosaliikkeissä kaupan? Ei tuo enään kovin harvinaisuus ole, asennustyökaluja ei välttämättä ole tarjolla, mutta kuulemma niitä on limsapulloista, ja hautakukkapurkeistakin tehty?
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 07.03.2009 01:17
Kirjoittaja KtG1
Joo,itse olen saanut vetarin ulkopäät aina irti,koputan puuta,voimahan ei ole se mitä tässä yhteydessä tarvitaan vaan oveluutta.Pitäis ottaa koko akseli irti ja viilapenkkiin kiinni ja sitten alkaa houkuttelemaan lukkorengasta oikeaan kohtaan,pieniä teräviä kopautuksia joka sivulta ja jos ei irtoa niin käännä akselia 180 astetta ja uusi käsittely niin monta kertaa kun tarvii.Monestihan ne kyllä irtoaa jo autossa kiinni ollessa,ei vaan kannata mätkiä kovaa ettei lukkorengas liiskaannu väärään paikkaan.Ei-vasarakädellä pitäis muljutella ulkopää ja lukkorengas otolliseen asemaan ja pitää siinä lievästi ulospäin punnertaen ja sitten kopauttaa kevyesti.
Ja jos tarvii vaihtaa D-mallin ohjaustehostimeen kuskinpuoleinen suojakumi niin se onnistuu ilman purkutöitä kun tekee laudasta ylimenokappaleen,reikä keskelle ja mora kouraan,molemmat sivut viistoiksi että gummi liukuu sujuvasti yli ja tässäkään yhteydessä ei vaseliinin merkitystä voi korostaa liikaa.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 08.03.2009 18:14
Kirjoittaja TRD Turbo

nyt on nivel vaihdettu ja sekin kommelluksien kautta.
Kun rupesin sovittamaan niveltä akseliin niin eipäs käykkään eli se oli 39 urainen nivel ja autossa oli 27 urainen.
Kolmevuotta aijemmin jouduin vaihtamaan koko vetoakselin tuohon 27 uraiseen kun ei mistään saanut 39 uraista niveltä, nimittäin ei tuolta Varaosamaailmasta, Auto-Artikkelista ja Sitrosellakin tutkivat eri luetteloita puolipäivää eikä löytynyt sitäkään kautta.
Motonetin luettelo väittää että siellä on tuota 39 uraista mutta se ei käy kuin Jumpperiin ja se on pitempi pyörän navan kohdalta.
No onneksi oli tallessa tuo vanha vetuakseli niin sain sitten sun kasattua.
Nyt on sitten ostettu jemmaan nuita ylivedettäviä suojakumeja mistä Croisette kertoi niin ei tarvitse sotata sen enempää mikä merkki malli ja ne käy myös sisäpäähän.
Tuo 39 urainen on sellaista merkkiä kuin CDX ja ostin Varaosamaailmasta.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 08.03.2009 19:01
Kirjoittaja kaselin
Mistä ostit niitä ylivedettäviä?
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 08.03.2009 19:18
Kirjoittaja laakeri
kaselin kirjoitti:Mistä ostit niitä ylivedettäviä?
Ylivedettäviä saa ainakin varaosamaailmasta. Jonkun verran on hommaa sellaisenkin kanssa pusatessa... kannattanee kokeilla, meneekö sen ison karhu-pullon ylitse kuin helposti, mukavampihan se on tyhjentää kuin jaffa...
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 09.03.2009 17:58
Kirjoittaja KKA
Mistä se aikaisempi suojakumi oli ostettu jos ei kestänyt kuin 29 tkm, ei kai vaan taas italialaista laatu kamaa?
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 09.03.2009 18:05
Kirjoittaja Jakke
laakeri kirjoitti:kaselin kirjoitti:Mistä ostit niitä ylivedettäviä?
Ylivedettäviä saa ainakin varaosamaailmasta. Jonkun verran on hommaa sellaisenkin kanssa pusatessa... kannattanee kokeilla, meneekö sen ison karhu-pullon ylitse kuin helposti, mukavampihan se on tyhjentää kuin jaffa...
Motonetissa noita on kanssa ollut. Näyttää muuten uudistuneen nuo Motonetin verkkosivut, eikä ainakaan mun mielestä parempaan suuntaan. Eihän sieltä löydä enään yhtään mitään (tai sitten en vaan osaa).
-Jakke
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 09.03.2009 19:59
Kirjoittaja kaselin
Joo samaa mieltä lähetin palautetta yleensä kun uudistavat /parantavat sivustojaan susi tulee

Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 09.03.2009 22:03
Kirjoittaja RPekka
Jakke kirjoitti:Näyttää muuten uudistuneen nuo Motonetin verkkosivut, eikä ainakaan mun mielestä parempaan suuntaan. Eihän sieltä löydä enään yhtään mitään (tai sitten en vaan osaa).
Tänään mainitsin asiasta paikallisessa liikkeessä niin jonkun sortin päällysmies totesi että "myökin just äsken naureskeltiin että miten voikin olla huonot sivut" ja siihen perään että "kai niihin viikossa joku tolkku tulee, viime viikollahan ne sen päivityksen aloitti".
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 10.03.2009 11:37
Kirjoittaja TRD Turbo
Se aijempi vetoakseli joka oli tehdaskunnostettu oli ostettu Sitroselta.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 10.03.2009 11:50
Kirjoittaja Japa
Kyllä on rälläkkä tarpeeton ja väärä kapistus vetonivelen vaihdossa! Ennemmin irrottaa akselin vaihdelaatikosta ja irrottaa nivelen ruuvipenkissä, kuten mainittiin. Paikallaan olevasta akselista niveltä on kyllä paha irrottaa, jos se pistää vastaan. Liukuvasara on tässä koputtelussa paras apuväline, mutta ei silläkään vetonivelen päästä (napamuterista) passaa hakata.
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?tuote=19906&sivu=19906.htm&ryhmaid=145&SID=926025390510433642739
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 18.04.2009 19:29
Kirjoittaja amikutoseeni
Minulla olis menossa alanivelen kumin vaihto tällaiseen vetariin, kts kuva. Tähän pitäisi kuulemma johonkin antaa vasaraa, jotta nivel purkautuu. Mutta mihin? Olen koettanut lyödä keskelle ja reunoille, hiljaa ja kovaa, mutta ei purkaudu. Kyseessä C15 diesel -95.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 18.04.2009 19:39
Kirjoittaja kokemjne

älä viitsi yrittääkkään purkaa tuota ( tai saahan sen helposti purettua.) Jos on ollut semmoinen akseli joka ei ole ravistanut eikä metelöinyt paljoa ,niin pese se puhtaaksi ja vetäise yli semmoinen silikonikumi joka venyy kuin......... ja kunnolla rasvaa pesään . pikku luraus loota öljyä tekee eetvarttia siellä nivelessä sen rasvan kanssa ja sitten kunnollisella pannalla tiiviiksi.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 21.04.2009 21:06
Kirjoittaja amikutoseeni
Kiitos ohjeista. Niiden avulla kumin vaihto onnistui. Laitoin niveleen hieman vaihteistoöljyä plus pussillisen vetonivelrasvaa. Hyvin toimii.
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 21.04.2009 22:02
Kirjoittaja KtG1
Mikäs juju siinä vaihteistoöljyssä on?
Re: Vetonivelen irroitus.
Lähetetty: 21.04.2009 22:36
Kirjoittaja kokemjne
paas kattoen jotain semmosta niveltä jossa on ollu mustat grafiitit sisällä. on melkoista kokkaretta joka ei taatusti voitele mitään. se lootaöljy pitää rasvan juoksevampana. ei sillä muuta väliä oo.
