Sivu 1/1
Cx 20tre laturin kiinnitys
Lähetetty: 16.09.2010 18:57
Kirjoittaja Ake Blomm
Tästä on ollut sivuavaa juttu jo tuolla "Ostetaan" osastolla ja tais olla yleiselläkin puolella jotain. Otan nyt asian esille vielä täällä tekniikkaosastolla kuvien kera. Auto on siis Cx 20 tre Diavia nimisellä ilmastoinnilla ja ongelma on laturin kiinnitys, joka on vähän virityksen oloinen ja sen seurauksena laturi ei meinaa asettua suoraan. Otin kuvia tilanteesta:

- Tässä kuvassa näkee, miltä laturi paikallaan näyttää.

- Tästä puolestaan voi havainnoida, kuinka laturi on nyt kiinnitetty, tuollaisiin korvakkeisiin.

- Korvakkeet ovat kiinni samoilla pulteilla, joilla kompurakin on kiinnitetty.
Minusta tämä ei voi olla alkuperäinen ja oikea kiinnitystapa. Näyttääkö tämmöinen systeemi jostakusta tutulta ja osaisiko auttaa, kuinka laturi tässa tapauksessa kiinnitettäisiin ikään kuin aikuisten oikeasti? Olisiko tarjota osia tai ainakin neuvoja?
Re: Cx 20tre laturin kiinnitys
Lähetetty: 16.09.2010 20:08
Kirjoittaja -pk-
Tämän näköistä tavaraa siellä pitäisi olla jos climatisatiooni on ollut jo tehtaalta asti mukana.
Re: Cx 20tre laturin kiinnitys
Lähetetty: 16.09.2010 20:14
Kirjoittaja -pk-
- ja tämänlaista kompressorikalustoa, Sankyo olisi merkiltään tuo originaali.
Re: Cx 20tre laturin kiinnitys
Lähetetty: 16.09.2010 20:39
Kirjoittaja -pk-
- ja kun vielä laitetaan kuva ilmaistoimattoman kulkimen lataamosta niin johtopäätös lienee että näemme valokuvissa jälkiasennusilmastoinnin osasia.
Re: Cx 20tre laturin kiinnitys
Lähetetty: 16.09.2010 23:01
Kirjoittaja jptcool
Kompura on kiinnitetty laturin alkuperäiseen kiinnitysrautaan eli siihen palikkaan,jota sulle tarjosin. Sähkön saannin
turvaamiseksi kannatanee siirtää laturi takaisin omalle paikalleen ja virittää kompura siihen imusarjan viereen, jos tilat
ja letkut antaa myötä.
Re: Cx 20tre laturin kiinnitys
Lähetetty: 17.09.2010 20:57
Kirjoittaja Ake Blomm
Joo jälkiasenteinen ilmastointi tää on, näin olin jo päätellyt. Ei kait tuo Diavia kuiteskaan mikään ihan harvinaisuus ole? Eikö kukaan muu ole vastaavaan hässäkkään törmännyt?
Kompuran periaatteessa tietysti voisi heivata poiskin. Eihän se ainakaan justiinsa edes toimi. Ainakin aineet puuttuu sisältä. Toisenlaiseen asetukseen letkut tuskin riittävät ja tarttishan sillekin sitten uudessa paikassa uudet kiinnityksetkin sille puolestaan viritellä. Vielä siis olisin toiveessa, että homman saisi toimimaan kompuraa siirtelemättä. Eikö kellekään ole Diavia Cx:ssä tuttu juttu?