Sivu 1/1
Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 01.10.2010 13:46
Kirjoittaja 2cvkimmo
V-kaupasta sain hintalistan, joka ei ihan hirvittävältä tuntunut. Tosin lähikaupan asiakaspalvelu tarjoaa I.F.H.S:ää selvästi edullisemmin. Rockauto ehdottaa Monroeta hyvinkin edullisesti, joskin kuriiri Britanniasta on aika kalliin tuntuinen kaveri.
Ollako vai eikö olla, kas siinäpä ongelma. Onko Monroen palloista tietoa vai tulevatko PSAn viralliset samasta linjasta? Vai AL-KOlta vai Lizartelta vai ...?
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 01.10.2010 16:26
Kirjoittaja huoltomies
En omaan autooni muita jousipalloja laita, kuin alkuperäisiä. Miksi vaihtaa tarvikkeeseen, koska sehän näissä kaasupallovehkeissä on juuri ideana, mukavuus... ei ole toisin vielä todistettu, että tarvike olisi pitkäikäinen tai ainakaan yhtään parempi, kuin alkup. laatikossa oleva. Hinta on tosin halvempi, mutta voihan pampulat täyttääkin, jos säästöä haluaapi.
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 01.10.2010 17:31
Kirjoittaja zX-files
Kimmo taisi tarkoittaa sitä, että jostain alihankkijalta ne orkkiksetkin tulee, mutta keneltä? Ja se viiksellinen pahvipakkaus kun maksaa sen verran enemmän, että on nyt vaan ihan tyhmää jne (loput Gigantin palkkakuitissa)...
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 01.10.2010 17:34
Kirjoittaja laakeri
IFHS:iä on tullut aina laitettua meidän sitikoihin uusia palloja laitellessa, eikä vielä ole ongelmia tullut vastaan.
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 01.10.2010 18:15
Kirjoittaja 2cvkimmo
V-liikkeen pallot ovat haarukassa 78-82 €, I.F.H.S:t 35 € ja Monroet maailmalla 21,80 (Alv 0). Monroet tulevat rahteineen hiukan tyyriimmäksi kun hakea itse I.F.H.S:iä vakiotoimittajalta. Comfortit leivoin aikoinaan Xantiaan ja se oli aika onnistunut paketti ...
Kiesi kun haluaa viittä (5) eri mallista palloa, niin haen hiukan vaihtoehtoja. Onko kenelläkään ollut Monroen tavaraa käytössä? Valikoimaluettelo on ainakin vakuuttava.
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 01.10.2010 19:03
Kirjoittaja laakeri
Xantia on kyllä varsin ikävä ifhs:n comforteilla. Jousitus on kova, mutta iskunvaimennusta ei ole.
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 01.10.2010 20:39
Kirjoittaja ealab
Samaa mieltä ifhs-comforteista. Eivät ole varsinaisia mukavuuspalloja. Näin siitä huolimatta, että minulla on satsi joutilaana.
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 01.10.2010 21:12
Kirjoittaja Bumper
Itsekään en mitenkään erityisen tyytyväinen ole noihin IFHS-palloihin... Eli samat kokemukset kuin laakerilla.
Paremmat kuin kovat originaalit, mutta mielestäni kakkoskorinen 1.8 16v Exclusive oli vakiopalloillaan minun 1-korista comfort-pallotettua mukavampi. (Ainoa toinen Xantia jonka kyydissä olen ollut)
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 02.10.2010 11:03
Kirjoittaja huoltomies
jo ensimmäisistä sitikkakilometreistä lähtien päätin, etten kopioihin lankea, kun puhutaan jousipalloasioista. Mieluummin 30-vuotta vanha alkuperäinen täytetty käytetty pampula... eikä ole kompromissiä tarvinnut tehdä. Aivan sama mitä maksaa tai mitä Piilteeman palkkakuitissa lukee. CX turboonkin oli hankala löytää vanhoja alkuperäisiä palloaihioita, mutta lopulta onnisti. Eikä 70 euroa ole kallis hinta iskunvaimennin/jousipaketista, joka on vieläpä nerokkaan helppo vaihtaa. Aloitin -74 geesulla ja siinä oli parasta tasapainoinen jousitus. Ja ne samat pallot siirsin seuraavaan Geesuun, kun vanhasta aika jätti... BX 16GTI Dieselissä oli alkuperäiset pallot...siis kaikki 5, niin kauan kuin se meillä oli eli 220 tuhanteen kilometriin asti ja vuosia niille kertyi 17 vuotta. Eikä tullut siinäkään autossa mieleenkään vaihtaa jousipalloja. Tykkäsin siitäkin jousituksesta...oli hyvä...auto oli tosin aika monivammainen. Se aiheutti hermojen palamista usein.
Eli alkuperäisten pallojen kanssa pääsee pidemmälle...niinkuin Tampereella sanotaan kehdosta-hautaan...

Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 02.10.2010 13:49
Kirjoittaja zX-files
Huoltomies ei nyt vaan hoksaa mitä tarkoitan. Alkuperäistä on niin Citikan kuin sen alihankkijankin paketeissa. PSA ei palloja valmista. Kopio on sitten eri juttu.
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 02.10.2010 16:07
Kirjoittaja laakeri
Ja 17 vuotta samoilla palloilla olisi aika suoritus. Paineistuspaikkoja kun ei ihan jokaisessa maakunnassa kuitenkaan ole. Järkevämpää vaihtaa jokusen vuoden välein uusiin toimiviin ja hyviin tarvikepalloihin vaikka, joissa ei normaali käyttäjä huomaa mitään eroa. En huomaa myöskään eroa siinä, kummin päin stereoitteni kaiutinjohdot ovat (siis jos vaihdan kaiuttimen ja vahvistimen puoleiset päät keskenään... polariteetilla tietenkin on merkitystä). Jotkut kuulemma kuulevat siinäkin eron.
Jos on kaksi palloa: toisessa on chevronit ja toisessa ei, molemmissa on sama kaasutilavuus, molemmissa on sama nestetilavuus, molemmissa on samanlaiset heilahduksenvaimennusventtiilit ja molemmissa on samaa materiaalia oleva kalvo, niin mistä se ero tulee, minkä takia noista kannattaisi valita ennemmin se chevroneilla varustettu, jos se maksaa kaksinkertaisesti chevronittomaan verrattuna?

Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 03.10.2010 21:08
Kirjoittaja Croisette
Se olisikin hauska tietää kuka orginaalit pallot valmistaa, vaiko PSA itse? Sitä en tosin usko ihan helpolla, että niitä saisi samoja jotain muutakautta, kuin alkuperäisessä paketissa ostettuna. Eivät ole ainakaan samalta linjalta kuin ovat IFHS:n ja muutaman muunkin tarvikepalloja myyvän pallot.
Eroja on mm. vaimenninventtiilin rakenteessa, ovat tarvikepalloissa eri tavalla tehtyjä, ja tarvikepalloissa en ole myöskään koskaan tavannut mustaa Urepan-kalvoa, eikä tietenkään niitä tuplakalvoisiakaan. Ja pallojen valikoimakin on tarvikepalloissa pienempi, kuin alkuperäisissä. Orginaalipallojenkin valikoima kutistuu ko. automallin vanhetessa, sillä tehdas supistaa tarjolla olevaa pallovalikoimaa.
Eli palloissa on eroja, muussakin kuin myyntipaketissa. Muissa yleisemmissä varaosissa kuten esim. pallonivelet, saattaakin saada saman osan sekä alkuperäisessä viiksipaketissa, kuin jonkun puolta halvemman tarvikemerkin paketissa, jousipalloihin tämä ei mielestäni päde. (Olisin toki mieluusti väärässä, eli jos joku osaa tämän vääräksi todistaa, niin puhukoon

)
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 03.10.2010 21:51
Kirjoittaja likn
"Järkevämpää vaihtaa jokusen vuoden välein uusiin toimiviin ja hyviin tarvikepalloihin vaikka, joissa ei normaali käyttäjä huomaa mitään eroa."
Oman kokemukseni mukaan on nimenomaan järkevämpää uudelleen paineistaa alkuperäispalloja, muutaman vuoden välein. Saa sellaiset paineet kuin haluaa, jos paatuneena hydecitikkakuskina haluaa esim hieman pehmeämmän jouston. Tulee pitkän päälle myös paljon edullisemmaksi ja jousitus toimii koko ajan halutulla tavalla. Meillä on käytössä yli 30-vuotiaitakin palloja. Ja siinä sivussa maailmakin pelastuu kun ei synny turhaa pallojätettä.
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 03.10.2010 21:57
Kirjoittaja laakeri
likn kirjoitti:Tulee pitkän päälle myös paljon edullisemmaksi ja jousitus toimii koko ajan halutulla tavalla. Meillä on käytössä yli 30-vuotiaitakin palloja. Ja siinä sivussa maailmakin pelastuu kun ei synny turhaa pallojätettä.
Eli ruuvataan pallot irti, hypätään bussiin, sillä rautatieasemalle, junalla johonkin 150 km päähän, siellä bussilla tai taksilla paineistamoon, paineistetaan pallot ja sitten takasin? Onko tuossa oikeasti jotain järkeä, jos ei tosiaan asu jossain niin harvinaisella paikkakunnalla, että vielä nykyään tehdään paineistusta?
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 03.10.2010 23:33
Kirjoittaja Croisette
Fiksumpi tietty ajais sillä Citikalla sinne painestuspaikkaan, kun se tulee halvemmaksikin, kuin julkisilla kulkeminen, ja kun ei se paineistus vaadi pallojen autosta irroittamista, ja on samanhintaistakin irtopalloihin, tai autossa kiinni oleviin

Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerran)
Lähetetty: 04.10.2010 00:33
Kirjoittaja laakeri
Jaa no sitten, jos kaikkiin onnistuu venttiilit laittamaan ja paineistamaan auton alla, niin mikä ettei siinä tapauksessa... sittenhän ei niin pahan hintaiseksi tulisikaan.
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerr
Lähetetty: 04.10.2010 07:39
Kirjoittaja powerage
Croisette kirjoitti:
Eroja on mm. vaimenninventtiilin rakenteessa, ovat tarvikepalloissa eri tavalla tehtyjä, ja tarvikepalloissa en ole myöskään koskaan tavannut mustaa Urepan-kalvoa, eikä tietenkään niitä tuplakalvoisiakaan. Ja pallojen valikoimakin on tarvikepalloissa pienempi, kuin alkuperäisissä. Orginaalipallojenkin valikoima kutistuu ko. automallin vanhetessa, sillä tehdas supistaa tarjolla olevaa pallovalikoima
Onks todella näin että Femmankaan tarvikepallot eivät ole tuplakalvollisia?
Re: Pallojen hinnoittelusta ja laadusta (taas kerr
Lähetetty: 04.10.2010 19:47
Kirjoittaja Croisette
powerage kirjoitti:
Onks todella näin että Femmankaan tarvikepallot eivät ole tuplakalvollisia?
Kyllä vaikka en olekaan niitä aukonut kuin yhden pallon, kun ei ehjiä viitsi kovasti tutkimista varten rikkoa

. Ja se orggispalloissa oleva muovikuuppakin tuosta puuttui. Ei noista silti mitään pahaa sanottavaa ole, hyvin ovat tuntuneet kestävän.
http://www.citikka.info/gallery/d/47893-1/Comf_1.JPGhttp://www.citikka.info/gallery/d/47896-1/Org_1.JPG tuossa vertailun vuoksi alkuperäinen. (sori huono kuva, kuvattu lasin läpi)