Sivu 1/1

Korjaamovinkkejä takatukivarsiremppakorjaamoista?

Lähetetty: 08.10.2010 12:01
Kirjoittaja Visa-mies
Toimeksisaaneena kysyn harrastajien suosittelemaa edullista (tietenkin) korjaamoa laajennetulla pääkaupunkiseudulla (Nurmijärvi jne.), joka tekisi Xsaraan takatukivarren laakerirempan? Inssi pirulainen huomasi linkussa olevan takafillarin.

Vinkkejä ja suosituksia korjaamoista?

Xsara -96, ml. 180 000 km.

Re: Korjaamovinkkejä takatukivarsiremppakorjaamoista?

Lähetetty: 08.10.2010 18:00
Kirjoittaja kokemjne
taitaa olla niin,että vaihdattaa koko takaakseliston . siellä kun akseliputki hoitaa sisäkoolin virkaa.
soita silti 0400-011395 hyvinkäällä.

Re: Korjaamovinkkejä takatukivarsiremppakorjaamoista?

Lähetetty: 08.10.2010 21:17
Kirjoittaja Natero
Korjattuja akselistoja Citroëniinkin toimittaa Menovehje Paraisilta.

Re: Korjaamovinkkejä takatukivarsiremppakorjaamoista?

Lähetetty: 08.10.2010 21:41
Kirjoittaja kaselin
http://www.x-parts.fi/Vaihto-osat.html Tuolla on korjattuja akseleita vaihtosellattia ainakin pösöille eikö ne oo samoja.

Re: Korjaamovinkkejä takatukivarsiremppakorjaamoista?

Lähetetty: 08.10.2010 22:17
Kirjoittaja Ralle
Xsaran, zx:n ja 306 akselit on keskenään vaihtokelpoisia. Tietysti Volcanessa ja muissa "urheilu" malleissa on rajummat vakaaja tangot.

Re: Korjaamovinkkejä takatukivarsiremppakorjaamoista?

Lähetetty: 09.10.2010 08:52
Kirjoittaja svc
kaselin kirjoitti:http://www.x-parts.fi/Vaihto-osat.html Tuolla on korjattuja akseleita vaihtosellattia ainakin pösöille eikö ne oo samoja.
Sitrosella Laakerisetti tiivisteineen maksaa reilun 30e / puoli. Haynesin mukaan homma vaikuttaa työläältä mutta ei vaikealta. En tiedä, pystyykö laakerit vaihtamaan akselin ollessa kiinni autossa. Kummankin puolen laakerit kannattaisi varmaan vaihtaa samalla kertaa.

Itse kyllä valitsisin valmiiksi säädetyn vaihtoakselin. Niiden vääntösauvojen asennolla on merkitystä ajokorkeuden kannalta.

Re: Korjaamovinkkejä takatukivarsiremppakorjaamoista?

Lähetetty: 09.10.2010 09:22
Kirjoittaja Ralle
Kyllähän sen rempan pystyy tekemään kun akseli on paikoillaan. Mutta antaisin äänen kanssa tuolle ehjän akselin tilalle laitolle ;)

Re: Korjaamovinkkejä takatukivarsiremppakorjaamoista?

Lähetetty: 09.10.2010 13:52
Kirjoittaja kokemjne
juu, akseli vaihtoon. kyllähän sitä saa laittaa uudet laakeritkin ,mutta ei se siitä viisastu kun akselissa ( putkessa) on entisten laakereitten jyrsimät painaumat. saattaa välykset ihan vähän kutistua ,mutta hetken huumoo hetken huumoo sanon.
ja helpompi homma on vaihtaa se koko akseli kuin moukaroida tukivarsia irti. suurin ongelma on lahinnä jarrukilpien irroitus jos on oikein hyvin ryytyneet torxit.
nimim. kokem.on molemmista hommista