Sivu 1/3

Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 12:52
Kirjoittaja Akaile
Wuhuu! Tänään tulee lisää lunta! Ja olen siitä oikeasti iloinen, tätä mieluummin kuin parin vuoden takaisia 4kk loskakelejä. Olen nauraen seurannut etelä-Suomalaista "lumikaaosta". Ihmiset valittavat lumesta seuraavista syistä:

1. Helsinki on kutistanut kunnossapitorahat aivan liian pieniksi, lumikalustoa ei ole tarpeeksi liikenteessä tilanteeseen nähden.

2. Ihmiset nyt vaan ovat niin kädettömiä nykyään...Voisiko mitenkään olla mahdollista, että takakontissa pystyy kyllä kuskaamaan jonkinlaista lapiota mukana, jolla voi tarvittaessa kaivella sitä autoa parkkipaikastaan ulos ihan omatoimisesti?

3. On niin pirun kiire aina jonnekin; samaa vauhtia pitää päästä kuin hyvälläkin kelillä ja sitten lähteekin käsistä. Taas toisaalta nämä suistumiset myös aiheuttavat liika varovaisuuttakin ja ajetaan aivan liian hiljaa...Talviajotaidot ovat huonolla tasolla, kun on totuttu suolattuihin ja kuiviin teihin.

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 13:18
Kirjoittaja cuisinier
Eikä hyödytä ainakaan lähteä Pariisiin pakoon tätä lumikaaosta :lol:

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 13:19
Kirjoittaja dieselflosse
1. Mene ja tiedä. Nyt on tullut isoja mällejä lunta kerrallaan. Ei tuollaisten huippujen varalle kannata kalustoa mitoittaa. Autoja on myös nyt enemmän kuin vanhoina hyvinä aikoina. Parkkikset täynnä jo ilman lumiakin.

2. Jos sitä lapiota tarvitsee kerran 5 vuodessa, niin helpostihan tuo unohtuu matkasta.

3. Aika ohjelmoitua on perhe-elämä lasten hakuineen yms. Jos aikatauluissa jokin kohta pettää, niin siitä seuraa harmia. Siispä mennään tukka putkella kaiken aikaa. (Töiden takia ei kannata hosua, kunhan vain saa kellokorttiin leimat kohilleen :mrgreen: ).

Vielä tästä etelän ajotaidottomuudesta.. Kyllähän sitä ajelis, jos muut olisivat poissa. Helppoahan se on syrjemmässä kurvailla, kun lähin kanssa-autoilija on poronkuseman päässä. Koita täällä ruuhkasuomessa ajaa omaa ajoa, kun on joku aina kulkureitillä.

Kyllä sitä moni syrjäseudun asukki jättää Helsingissä ajelut väliin, jopa kesäkelillä...

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 13:24
Kirjoittaja dieselflosse
Eikä sitten harjoitella parkkiksilla...

http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseu ... _espoossa/

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 13:26
Kirjoittaja Lemon
...laa laa kesän laapsii mä oon, en oo mikää eeskimooo... :lol:

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 13:28
Kirjoittaja laakeri
dieselflosse kirjoitti:Kyllä sitä moni syrjäseudun asukki jättää Helsingissä ajelut väliin, jopa kesäkelillä...
Jeps, eipä siellä kannata autoilla oikein, kun voi nauttia Suomen ainoasta paikasta, missä julkinen liikenne toimii edes jotenkuten.

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 14:24
Kirjoittaja psjääkäri
Oli pakko lähteä tiistaina illalla omalla autolla keskustaan kun lunta tuli niin pirusti. Taksit suti ja julkinen tökki. Xantialla senkun piti ja päästi, ei haitannut muhkuraiset ja uraiset kadut. Minä tykkään lumesta. Se on mukavaa ja pehmeää.
Mitä tulee böndeläisten ilkkumiseen hesalaisten lumikaaos ongelmista. Tulkaapa kokeileen kuinka se teikäläisiltä suju liikennöinti täkäläisissä olosuhteissa. Minä uskallan kyllä tulla maalle tyhjille teille ajelemaan ja ajelenki. Siellä en ole minkäänlaisilla keleillä kohdannut ongelmia liikkumisen suhteen. Mitä nyt joku pöljä meinaa sillointällöin sarkatieltä eteen tunkea.

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 14:34
Kirjoittaja Akaile
:D :D Ohhoh, nyt ei kyllä osunut ja uponnut hesalaisten ilkkumisesta böndeltä meikäläiseen, vaan tarkoitin nimenomaan, että olen täällä etelässä juuri näillä "hirveillä" keleillä ajellut ympäriinsä ja täytyy kyllä sanoa, että malttia peliin. Jos on huono keli niin sitten on huono keli.

Ja lapioista vielä sen verran, että eilen oli uutisissa maininta lapioiden loppumisesta kesken...kyllä se mielestäni osoittaa, ettei sitä lapioo ole ollut edes käsillä, jotenkin se talvi vaan yllättää :lol: :twisted:

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 14:52
Kirjoittaja Lauri
Akaile kirjoitti:Ja lapioista vielä sen verran, että eilen oli uutisissa maininta lapioiden loppumisesta kesken...kyllä se mielestäni osoittaa, ettei sitä lapioo ole ollut edes käsillä, jotenkin se talvi vaan yllättää :lol: :twisted:


Tuo on kyllä jännä juttu. Viime talven kovilla pakkasilla kaupoista loppuivat kaikenlaiset lämmittimet kesken. Viime kesän helteillä loppuivat tukkuja myöten pöytätuulettimet kesken. Kädestä suuhunko sitä ihmiset elämäänsä elävät? :shock:

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 15:04
Kirjoittaja Tapsa 63
Vuosia sitten lunta tuli taivaan täydeltä menin rautakauppaan ostamaan lumikolaa myyjä sanoi ettei ole,kysyin onko lehtiharavaa on sanoi myyjä kysyin montako olet tänään myynyt,katse oli aika murhaava.. :lol: :lol:

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 15:51
Kirjoittaja Kami
Jep, köyhän on pakko elää kädestä suuhun ;-)
Tili tuli - tili meni on tuttu tunne.
Eipä ole täällä Turun suunnalla edes viime talvena ollut keliä jossa olisi edes harkinnut ottamaan lapion mukaan autoon. Eikä ole nytkään liikaa lunta. Vuosia sitten, taisi olla vuonna -97. Keväällä juuri kun kaikki lumet olivat jo kaikonneet ja kaupungin kalustoon oli asennettu harjat ja aurat laitettu rasvoihin tuli koko yön kestänyt lumimyräkkä. Aamulla kun klo 4 piti lähteä töihin oli B mallin Kadetin sivuikkunan alareunaan asti lunta. Koko katuosuus oli toiselta reunaltaan täysin lumen peitossa ja toinen ajokaista oli täysin puhdas. Mukava aamujumppa kun ensin piti lapioida ajoreitti hankeen. Sit heitin lapion konttiin ja lähdin pujottelemaan, välillä vastaantulevien kaistaa pitkin kohti työmaata 8 km päässä.
Neljäkaistasella osuudella oli pakko välillä koukata vastakkaisen liikenteen puolelle, kun edessä oli kaistojen poikki ulottuva metrin kinos.
Työmaalla piti sitten omalla lapiolla kaivaa reitti parkkipaikalle.... se oli sen kevään viimeinen lumisade.
Ajotaito monelta on nykyään hukassa varmaan ihan sen vuoksi että nykyiset uudet autot aiheuttavat mukavuudellaan perstuntuman menetyksen ja kaikenmaailman apuhärpäkkeet ohjaa autoa puolestasi jo vähän liikaakin. Moni paineleekin sitten kelissä kuin kelissä luottaen sokeasti siihen että tekniikka hoitaa tilanteen kuin tilanteen...

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 16:12
Kirjoittaja dieselflosse
Vähän OT tuosta perstuntumasta tai sen puutteesta...

http://www.iracing.com/# (klik video oikealla)

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 22:00
Kirjoittaja black_van
Luntahan täällä tosiaan on ja hemmetin liukkaat päätiet ja eihän tuo aurauskalusto ole mitoitettu tähän,milloinhan on viimeksi täälläpäin suomea ollut tälläistä määrää lunta kuin nyt ja viime talvena.
Tutulla on autokorjaamo ja tullut välillä siellä vietettyä aikaa katsellen asiakkaiden autoja. Huomiota on herättänyt että autojen alla näkyy 6-11vuotta vanhoja nastarenkaita jotka on kivikovia ja loppuunajettua. Turvallista? no ei. Tulee vaan mieleen että mitä hemmettiä,ei voi säästää renkaissa, tuulilasia myöten toisen perseessä on sitten myöhäistä miettiä olisko kannattanut ostaa tälle syksyä uudet kumit

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 22:27
Kirjoittaja Teuski
black_van kirjoitti:Huomiota on herättänyt että autojen alla näkyy 6-11vuotta vanhoja nastarenkaita jotka on kivikovia ja loppuunajettua. Turvallista? no ei. Tulee vaan mieleen että mitä hemmettiä,ei voi säästää renkaissa, tuulilasia myöten toisen perseessä on sitten myöhäistä miettiä olisko kannattanut ostaa tälle syksyä uudet kumit


Just kattelin Motonetin pihassa että onko Nokian taas alkanut hyppimään numeroita yli Hakkapeliitoissa kun vieressä olleessa Golfissa oli Hakkapeliitta 10:t alla :D Koskakohan niidenkin valmistus on lopetettu, miten ihmeessä voi sellaisia vielä olla tien päällä? :D No, ne olikin ihan vaan Nokiat :)

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 09.12.2010 23:42
Kirjoittaja jasu
No, mulla on nyt toistaiseksi ainuassa liikkuvassa ajopelissä Nokia Hakkapeliitta 06 -renkaat, jotka on paistettu vuonna 1987. Väittäisin kuitenkin että eivät ihan kamalasti häviä pidossa monille pari vuotta ajossa olleille nykyrenkaille, näissä olevien (ja ajoneuvon) tiettyjen ominaisuuksien ansiosta...

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 10.12.2010 00:08
Kirjoittaja Xari
Rengasmyyjien höpötyksiä moiset vanhenemiset, 87 kesärenkaat piti ainakin BX:n alla ihan hyvin, CX pitäisi joskus talvella ulkoiluttaa niin pääsis vertaamaan paremmuutta kun on Nokiaa ja Misukkaa sekasin ja molemmat eri leveyttäkin :mrgreen: eikä varmana tältä vuosikymmeneltä eikä tuhannelta kummatkaan :lol:

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 10.12.2010 03:15
Kirjoittaja Croisette
Jooh onneksi täällä Tampereen seudulla on vaan noin 20 cm lunta ;) . Liukasta toki on ollut monesti, kun kelit on lauhtuneet välillä.

Mutta vanhat ovat mullakin alla olevat renkaat Hakkapeliitta 1, ovat vissiin 2002 mallia, ajettu tosin melko vähän, ja kaikki nastat tallella. Uusia ei tee mieli ostaa, kun ovat kuitenkin aikas hyvät nämäkin, ja CX:n koossa ei uusimpia malleja saa kuitenkaan. Ovat nämäkin kitkoja paremmat, eli eiköhän näillä ajele.

15 tuuman Alfan pyöriin en ihan vielä ole valmis siirtymään..

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 10.12.2010 09:03
Kirjoittaja ealab
Xantiaan laitoin uudet talvirenkaat talveksi 09. Siihen asti oli alkuperäiset Hakkapeliitat vuodelta -00. Pintaa oli vielä 4-5mm, jonkin verran nastojakin, joissa vielä kovametallia. Mutta pito oli jäänyt jonnekkkin. Piti ruveta noudattaa erityistä varovaisuutta ja ennakointia. Se oli hetki, jolloin rupesin hankkia uudet renkaat.

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 10.12.2010 09:08
Kirjoittaja Akaile
jasu kirjoitti:No, mulla on nyt toistaiseksi ainuassa liikkuvassa ajopelissä Nokia Hakkapeliitta 06 -renkaat, jotka on paistettu vuonna 1987. Väittäisin kuitenkin että eivät ihan kamalasti häviä pidossa monille pari vuotta ajossa olleille nykyrenkaille, näissä olevien (ja ajoneuvon) tiettyjen ominaisuuksien ansiosta...


Jännästi se vaan menee 06 lumivallien yli motarin kaistojen välissä, eikä tunnu juuri missään...Oiskohan tuolla leveydellä mitään tekemistä asian kanssa :shock: :lol:

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 10.12.2010 17:25
Kirjoittaja 2cvkimmo
...mulla tuli XMn mukana hädin tuskin sisäänajetut Misukan nastarenkaat, hyvällä pinnalla ja kaikki nastatkin tallella.

DOT-leimaa kävin sitten tavaamaan vasta kun olivat jo alle asennettu ja kas: nehän olivatkin toimitettu auton mukaan uutena ja paistettu syksyllä 1996! Pito oli liukkaallakin ihan tyydyttävä, mutta hirvittävä jumputus ja ohitustilanteissa raju haukkaaminen uriin johdatti hyvin nopeasti rengasliikkeeseen ...

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 10.12.2010 17:42
Kirjoittaja Oldis
Nejä kertaa lumityöt pihalla tehty, olispa kaupunki tehnyt kanssa yhtä usein. Mutta eihän Imatralla ole kuin yksi tiekarhu ja pari autoa, säästetään, säästetään. Citikka taas seisoo talon päädyssä, Pösössä onneksi ihan hyvät hakkapeliitta2;set Citikassa on alla taasen 5:set

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 10.12.2010 22:53
Kirjoittaja ealab
Nyt rupeaa näyttää siltä, että Hakka seiskat ovat Renkaat. Hiljaisimmat mitä on koskaan ollut, pysyy hyvin suunnassa, kulkee kevyesti. Ja pitää lumesta hyvin kiinni.

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 10.12.2010 23:04
Kirjoittaja laakeri
ealab kirjoitti:Hakka seiskat ovat Renkaat. Hiljaisimmat mitä on koskaan ollut
Kovastikin NF3:ia ja NF5:ia hiljaisemmat?

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 11.12.2010 20:39
Kirjoittaja laakeri
laakeri kirjoitti:
dieselflosse kirjoitti:Kyllä sitä moni syrjäseudun asukki jättää Helsingissä ajelut väliin, jopa kesäkelillä...
Jeps, eipä siellä kannata autoilla oikein, kun voi nauttia Suomen ainoasta paikasta, missä julkinen liikenne toimii edes jotenkuten.
No nyt tultiin kuitenkin Xantialla tänne katselemaan, miltä se huono tai erittäin huono ajokeli näyttää. Ei löydetty vielä. Yksi huonosti aurattu ihmetystä aiheuttanut risteys oli matkalla... :|

Re: Lunta tupaan

Lähetetty: 11.12.2010 22:52
Kirjoittaja ealab
ealab kirjoitti:Nyt rupeaa näyttää siltä, että Hakka seiskat ovat Renkaat. Hiljaisimmat mitä on koskaan ollut, pysyy hyvin suunnassa, kulkee kevyesti. Ja pitää lumesta hyvin kiinni.

Siis, mitä minulla on ollut! Bensanhaaskuun väheneminenkin näyttää lisääntyneen. :o