Sivu 1/1

C5 II ilmastointi

Lähetetty: 21.02.2011 19:10
Kirjoittaja Touché!
Ajoin onnellisesti 2½ vuotta C5:lla (II-sarjaa) ja kiittellin moneen kertaan mielessäni auton luotettavuutta verrattuna kolmeen aiempaan (XM:ään). Yhtään vikaa ei ilmaantunut 2,5 vuoden aikana. Nyt tuli sitten se ensimmäinen vika. Auto oli 2½ päivää käyttämättä ja sitten reissuun - matkan alussa huomasin, että pelkääjän puoleinen erillisilmastointi hönki pelkkää kylmää (kuskin puoleinen ilmastointi tuotti hienosti lämmintä ilmaa).
Sain kyllä jo jonkinlaista vinkkiä vian syystä, mutta mielelläni kuulisin kommentteja asiasta tietäviltä ennen korjaamolle viemistä.

Re: C5 II ilmastointi

Lähetetty: 21.02.2011 20:09
Kirjoittaja black_van
http://citroen-foorumi.com/index.php/topic,7276.0.html

Pari viikkoa sitten Vihdin autotalolla remontti maksoi 800e töineen ja osineen.

Re: C5 II ilmastointi

Lähetetty: 21.02.2011 20:36
Kirjoittaja laakeri
viewtopic.php?f=9&t=1073

Ja sieltä löytyy linkki vähän pidempiin keskusteluihin samasta laitteesta eri autossa: http://peugeot-foorumi.com/index.php?topic=31115.0

Re: C5 II ilmastointi

Lähetetty: 05.03.2011 09:24
Kirjoittaja Xere
Itselläni auto ollut korjaamolla yli viikon noiden läppien vuoksi. Maahantuojalla ei ollutkaan niitä varastossa enää, kuluneen talven kovuuden vuoksi. Ensi viikolla pitäisi tulla(toivottavasti). Tuo taitaa olla yleinen vaiva C5,ssa sekä pösö 407,ssa. Varmaan jokaiseen autoon tulee vaihtoon jossakin vaiheessa.
Korjaus kustannukset vaihtelevat aika kovasti korjaamoittaen, samoin kuin tunti veloitukset.

Re: C5 II ilmastointi

Lähetetty: 23.03.2011 22:00
Kirjoittaja Touché!
Sain tänään auton pajalta. Syynä oli tosiaan tuo läppä sen murtunut "akseli". Otin läpän mukaan muistoksi.
Ai että paljon maksoi?
- läppäsarja 124 e
- glykolia 15 e
- työt 490
---> yhteensä siis 629 euroa
Ei ole halpaa ei. Oli melkoinen sarvi otsassa, kun näin millaisen muovilärpyttimen takia piti maksaa tuollainen summa rahaa..

Re: C5 II ilmastointi

Lähetetty: 26.03.2011 01:33
Kirjoittaja Jeth
Voithan aina ottaa ite kojelaudan irti jos hirvittää maksaa päivän työstä :P Noita on vaihdettu jokunen viime aikoina

Re: C5 II ilmastointi

Lähetetty: 26.03.2011 08:45
Kirjoittaja Kaizu
Tämä se vaan aina jaksaa ihmetyttää ettei sitikka tule näissä selkeissä valmistus/suunnitteluvirheissä useammin vastaan.

Sen aikaa kun mulla oli japanian ihmelaatikko (Yaris Verso) niin siihenkin tuli yksi takaisinkutsu: Lattian äänieristys saattoi kerätä kosteutta ja aiheuttaa pohjan ruostumista. Vuosimalli oli 2001 ja takaisinkutsu oli vuonna 2009, sisälsi sekä tuon eristeen vaihdon ja mahdollisten pohjan ruosteiden "poiston ja kunnostuksen".

Tai ehkä valmistaja ei ole vielä huomannut (ja myöntänyt) asiaa, kestihän tuossa variksenkin tapauksessa se 8 vuotta. Olettehan "merkkihuollonpojat" aina muistaneet infota maahantuojaa/tehdasta tuollaisista ongelmista? Ja saa kait niistä ihan tavallinenkin käyttäjä reklamoida...

Re: C5 II ilmastointi

Lähetetty: 26.03.2011 09:26
Kirjoittaja Xere
Kyllä valmistaja on varmaan huomannut jo ongelman, jos tänäkin talvena osat loppuivat kesken tehdasta myöten.
Ehkä tojjootalla isompana firmana on paremmat mahdollisuudet ongelmien korvaamiseen kuin citroeenilla. Toinen mikä ihmetyttää on tuo osien hinta, sama särkyvä osahan on pösössä ja sen saa varaosa tiskiltä n. 30% halvemmalla kuin citikka liikkeen tiskiltä. Eli osillakin maahantuoja vielä rokottaa. Vaikka osat lähtee ranskasta aivan samasta paikasta molempiin merkkiin.
Luulisi ettei tälläista rahastusta ainakaan enää tyyppi vialla tehtäisi. :evil: :evil:

Re: C5 II ilmastointi

Lähetetty: 26.03.2011 14:38
Kirjoittaja Sitikkapuoskari
Onhan tuo jatkotakuusta korvattava ja jos ei sovi annettuihin rajoihin on maahantuoja maksanut osan projektista.