Sivu 1/1

Suuremman oikeudella joustavaa liikennöintiä

Lähetetty: 08.03.2011 18:43
Kirjoittaja eskere
Keskisuomalainen kirjoitti
Lainaa:
Kerrankos sitä liikenteessä eksyy; tuttu juttu useimmille kuljettajille.

Koska lähellä ei ole liittymää, serbialaiset rekkakuskit kääntävät autonsa kylmän rauhallisesti kulkemaan muuta liikennettä vastaan. Silloinhan vika ei ole väärin ajavissa, vaan niissä jotka ovat rakentaneet maantien.
Älytön tilanne on kuvattu Belgradin lähellä. Jostain käsittämättömästä syystä vaarallisessa tilanteessa ei satu yhtään kolaria.
Selvästi näkee, että kyseessä on vanhan liikennekulttuurin maa, jossa asia hoituvat vaikka ne eivät ihan mene nappiin.
Montakohan meillä olisi loukkaantunut saatikka menehtynyt ja kuinka monen kymmenen auton ketjukolari olisi syntynyt, jos vastaavaa olisi yritetty vaikkapa Kehä III:lla puhumattakaan Vaajakosken moottoritiestä?


http://www.ksml.fi/teemat/autot/liikenn ... %A4/653060

Re: Suuremman oikeudella joustavaa liikennöintiä

Lähetetty: 08.03.2011 19:10
Kirjoittaja RPekka
eskere kirjoitti:http://www.ksml.fi/teemat/autot/liikenn ... %A4/653060

Korjattu linkki

Re: Suuremman oikeudella joustavaa liikennöintiä

Lähetetty: 08.03.2011 19:12
Kirjoittaja RPekka
Eiköhän tässä ole se wanha itäblokin ongelma että on moottoritie mutta ei siltaa eli jos haluaa "vasemmalle" niin pitääkin ajaa vastakarvaan kunnes keskikaiteessa on sopiva reikä kaistanvaihtoon.

Re: Suuremman oikeudella joustavaa liikennöintiä

Lähetetty: 08.03.2011 19:49
Kirjoittaja kokemjne
sielläpä eioo vielä pykälänikkarit päässeet pilaamaan ympäristöä, joten tuollaisissa autoilukulttuuri ympristössä luonteva liikkuminenkin toimii, toisin kuin täällä jossa joka asiasta pitää kilpailla, kuten nyt vaikka kiertoliittymässä jota enne kutsuttiin liikenneympyräksi. helvetillinen kilpailu kuka ehtii ekana rinkulaan . se varmaan nostaa egoo ja kohentaa muutenkin itsetuntoo.
no........

Re: Suuremman oikeudella joustavaa liikennöintiä

Lähetetty: 09.03.2011 11:43
Kirjoittaja ZX_Kuski
Näyttäisi olevan tyypillinen entisen itäblokin "mikään ei onnistu, mutta kaikki järjestyy" -systeemi.

Mitenkähän artikkelin kirjoittaja päätteli ettei tuollaisessa touhussa ole siellä tapahtunut onnettomuuksia? Siellähän kuolee ihmisiä liikenteessä kuin kärpäsiä verrattuna esim. Suomeen.

Mielestäni noissa maissa liikennekulttuuri, jos sitä voi sellaiseksi vielä sanoa, laahaa pahasti perässä nopeasti modernisoituvan ja rajusti kasvavan autokannan perässä.