Sivu 1/1
Xantian perän pauke
Lähetetty: 12.06.2011 21:57
Kirjoittaja Teuski
Xantian perä on alkanut paukkumaan ja kolauttamaan miten sattuu. Terävät tärskyt saavat aikaan kovan pamauksen takapäästä, ja samaa tapahtuu isompien heittojen jälkeen. Tuntuvat myös ilkeiltä. Parkissa kun painaa takapään alas niin ylös tullessa kuuluu kuskin puolelta kumahdus. Korkeudensäätövivusta liikkuu yöäs ja alas kolisematta.
Hydractivea ei ole, LHM:t on vaihdettu muutama sata kilsaa sitten ja sitä ennen ajettu reilu 1000km polttoöljyllä. Takana on alle vuosi sitten painestetut alkuperäiset tuplakalvo-etupallot.
Mikä siellä voisi kolahtaa? Kynkän laakerit loppu?
Re: Xantian perän pauke
Lähetetty: 12.06.2011 22:22
Kirjoittaja black_van
Kynkän laakereilta tuo vahvasti vaikuttaa mielestäni. entä jos jonkun kanssa kahdestaan tutkitte,toinen painaa ja toinen kuuntelee/kokeilee kuuluuko kynkästä em.ääni.
Re: Xantian perän pauke
Lähetetty: 12.06.2011 22:26
Kirjoittaja rmattila
Nilkuttaako takaa katsoen? Siltä tuo kuulostaa, että kolahdus littyy kuorman vaihtoon, eikä siellä kovin monta osaa voi olla epäiltyjen listalla. Laakerien välykset saa testattua, kun tunkkaa auton peräkoukusta ilmaan ja nuljaa pyörää sivusuunnassa.
http://www.youtube.com/watch?v=RrrImDUjBKY
Re: Xantian perän pauke
Lähetetty: 13.06.2011 07:45
Kirjoittaja Teuski
Aamulla töihin lähtiessä perä ei paukkunut painaessa, piti matkan varrellakin pari kertaa pysähtyä kokeilemaan. Vasen takanurkka paukauttaa välillä ilkeästi mutta joskus taas menee nätisti. Pitää siis noita kynkkiä tutkia, en hoksannut katsoa pyörien asentoa tarkemmin.
Aikaisemmassa ketjussa kerroin, että auto laskee molempia päitä reilusti melkein heti sammuttamisen jälkeen, ja joskus liikennevaloihin pysähtyessä keula laskee selvästi. Ei kai sillä voi olla vaikutusta paukkumiseen? Korkeudensäätimien putsaus olisi varmaan ajankohtaista?