Sivu 1/1

Bx:n tyhjäkäynti

Lähetetty: 25.06.2011 12:23
Kirjoittaja maijamäki
Bx 16, Trs.-89 Parin kuukauden ajan tyhjäkäynti on oikkuillut. Useimmin toimii normaalisti mutta toisinaan sitten taas ei. Käy usein 2000 rpm. Mikä voi aiheuttaa tuollaisen. Kaasuvaijeri liikkuu normaalisti, vika ei ole siinä.
Sama oikkuilu tapahtuu joskus kylmällä joskus lämpimällä koneella.

Re: Bx:n tyhjäkäynti

Lähetetty: 25.06.2011 13:12
Kirjoittaja Esa66
Vahapatruuna aiheuttaa ko olevaa ilmiötä, tai siis sen toimimattomuus. Kylmänä tuon tietenkin pitääkin käydä nopeammin, kun ryyppy on päällä ja menee pois päältä, jäähdytysnesteen saavuttaessa 70asteen lämpöisenä vahapatruunan. Jos ryyppy pysyy lämpimänä päällä, se on helppo todeta. Kakkoskurkun akseli ei käänny, koska vahapatruuna ei työnnä sen päällä olevaa salpaa pois sen päältä eikä auto oikein kulje mihinkään 3500rpm jälkeen ja tuprauttaa mustaa pakoputkesta.
Nämä pystyy siis katsomaan ihan silmämääräisesti, silmällä seuraamalla, kun auton käynnistää kylmänä ja seurailee kaasuttimen liikehdintää, siihen ei mene montaa minuuttia kun ryyppy lähtee pois päältä.
Jos näin ei tapahdu, niin jäähdytysnesteen ilmauksenkin voi tehdä(kunnolla) ja katsoa josko se auttaa.

Ja tietenkin puhdistus ja voitelu kaasuttimelle. Jos se nyt edes on niin likainen tai voitelun puutteessa, harvoin on.


Näitten jälkeen voi sitten ruveta miettimään säätö yms jumppaa :) Mutta katso nämä ensin, niin ja tietenkin tarkista onko kaikki osat kiinni, jouset etc

Re: Bx:n tyhjäkäynti

Lähetetty: 25.06.2011 14:23
Kirjoittaja Esa66
Otin pari kuvaa, ihan havaintoja varten

Ryyppy päällä
Kuva


Ryyppy pois päältä
Kuva


Sormi osoittaa vipua joka saa nämä asiat tapahtumaan
Kuva

Re: Bx:n tyhjäkäynti

Lähetetty: 26.06.2011 09:23
Kirjoittaja maijamäki
Osat näyttäisivät olevan kiinni ja liikkuvan aivan hyvin ja ei tuota likakaan näytä riivaavan.
En huomannut ensimmäisessä viestissä mainita että pientä jälkikäyntiä esiintyy myös silloin tällöin.
Liittyneekö tuo samaan ongelmaan.

Re: Bx:n tyhjäkäynti

Lähetetty: 26.06.2011 13:20
Kirjoittaja Esa66
Jälkikäynti viittaisi läppäakselin väljyyteen, joka myös aiheuttaa korkeaa tyhjäkäyntiä, eli jumittaa silloin tällöin. Kokeile reilusti sormilla heiluttaa sitä. Korjauksena uudet helat poraamalla tai parempi kaasutin, jossa ei väljyyttä ole.
Jos ei tuo tosiaan käy rikkaalla ja kulutus on sopivaa, niin veikkaisin väljyyttä löytyvän. Samalla kun pelailee kaasareiden kanssa, niin voi ohimennen käydä delta-autosta kyselemässä samaran kohoa, varaosanumero 13 21080110774000 , josko vielä löytyy. Niin on yksi murheenkryyni vähemmän (terveisiä Nakkilaan ;) )

Re: Bx:n tyhjäkäynti

Lähetetty: 26.06.2011 22:31
Kirjoittaja maijamäki
Vaihdan toisen kaasarin, varaosa-autosta otetun. Kaipa se siitä.
Kiitos Esa66.